ایام محرم 1398
1388/11/05 09:26:00
سرویس فرهنگی

راه اندازی سامانه تحت وب جستجوی مشروح مذاکرات مجلس

**سامانه تحت وب جس تجوی تمام متن مشروح مذاکرات مجالس شورای اسلامی و ملی با قابلیت جستجوی پیش رفته در متن و نمایش جلسات و ارائه خروجی به صورت متن، تصویر و PDF، در پایگاه وب کتابخانه مجلس به آدرس www.ical.ir راه اندازی شد.

به گزارش روابط عمومی کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی، به نقل از "مهدی احمدبیگی"، کارشناس بخش فن آوری اطلاعات این مرکز، سامانه تحت وب جستجوی تمام متن مشروح مذاکرات مجالس شورای اسلامی و ملی، علاوه بر امکان جستجوی تمام متن 24 دوره مجلس شورای ملی و هفت دوره مجلس شورای اسلامی، (به علاوه جلسات ابتدائی دوره هشتم) دارای امکان مشاهده جلسات به صورت مستقل می باشد.

این کارشناس بخش فن آوری اطلاعات کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی افزود؛ در بخش مذاکرات مجلس شورای اسلامی، علاوه بر خروجی متنی هر صفحه از مشروح مذاکرات، تصویر اسکن شده صفحه مورد نظر و فایل PDF کل جلسه مربوطه، با امکان ذخیره و پرینت، قابل دسترسی می باشد. در مورد مذاکرات مجلس شورای ملی نیز خروجی متنی و تصاویر اسکن شده برای کاربر قابل دسترسی خواهد بود.

برای استفاده از این سامانه کافی است تا کاربر با مراجعه به پایگاه وب کتابخانه مجلس، موس را روی گزینه «مشروح مذاکرات مجالس» برده و یکی از دو گزینه ظاهر شده: «مذاکرات شورای ملی» یا «مذاکرات شورای اسلامی» را انتخاب کند.

در هر یک از این دو بخش، گزینه های «مشاهده جلسات» برای کاربرانی که شماره دوره و جلسه مورد نظر و یا تاریخ آن را در اختیار دارند و گزینه «جستجو» برای کاربرانی که خواهان جستجو در متن مشروح مذاکرات می باشند؛ قابل دسترسی می باشد.

در بخش جستجو نیز، دامنه جستجو می تواند همه یا یکی از دوره ها بوده و در قسمت جستجوی پیشرفته آن، انواع مختلف جستجو به همراه تعیین محدوده جستجو  بر اساس تاریخ و شماره جلسه(تعیین محدوده تاریخی فقط برای مذاکرات اسلامی است.) در اختیار کاربر قرار دارد.

وی افزود: بدیهی است که ایرادات و نواقص احتمالی موجود در این سامانه یا اطلاعات موجود در آن با نظرات و پیشنهادات پژوهشگران و دانشجویان محترم، که کاربران اصلی این منبع پژوهشی ارزشمند هستند؛ برطرف خواهد شد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet