هدر موبایل
1388/11/05 22:02:00
سرویس سیاسی
لاریجانی در جمع ایرانیان مقیم کویت:

ایجاد ثبات پایدار در گرو همکاری های منطقه ای است

**علی لاریجانی در جمع کارمندان سفارت ایران و کویت و ایرانیان مقیم کویت اظهار داشت: حضور شما ایرانیان در کویت ظرفیت بسیار خوبی برای کشور ما محسوب می شود و کویت کشوری مهم در منطقه است.


به گزارش خبرنگار اعزامی خانه ملت از کویت، وی با بیان اینکه به دلیل همسایگی و روابط تاریخی در شرایط گوناگون حضور شما ایرانیان می تواند برای تحکیم فضای مودت مفید باشد گفت: کویت فضای متفاوتی از کشورهای منطقه ای دارد و شما می توانید از این فضا در جهت همگرایی دو کشور گامهای بزرگی بردارید.
وی در ادامه افزود: البته برخی به دنبال تخریب این روابط هستند که منشاء آن نیز مشخص است.
لاریجانی اظهار داشت: در کنار این مسائل امکانات زیادی نیز وجود دارد که می توان با استفاده از آن روح انقلاب اسلامی را متجلی کرد.
وی با بیان اینکه ایران کشور بزرگی است که از گذشته و سابقه تمدتی فاخری برخوردار است، تصریح کرد: با وجود این ما به دنبال فخر فروشی نیستیم و از این مسئله برای بزرگی جهان اسلام استقاده کنیم.
رییس قوه مقننه با تاکید بر اینکه ایران روحیه تجاوز به کشورهای دیگر را نداشته و ندارد، افزود: در مقابل تجاوز عراق به ایران در جنگ تحمیلی ایران هیچگاه در جهت تلافی برنیامد چرا که این روحیه را برای ثبات منطقه مناسب نمی دانستیم.
رییس مجلس اظهار داشت: باید از تجریبات گذشته استفاده شود تا همزیستی مسالمت آمیزی در کشور فراهم شود.
وی با اشاره به اینکه ایجاد ثبات پایدار جز در گرو همکاری منطقه ای امکان پذیر نیست، گفت: علت اینکه با حضور قلدر مابانه در منطقه مخالفیم تاکید بر همین مسئله است.
لاریجانی گفت: ما با وجود مشکلاتی که صدام برایمان ایجاد کرده بود، در مقابل اشغال عراق مخالف بودیم، با حضور امریکایی ها در افغانستان هم مخالف بوده و هستیم. چرا که بر اساس فکر اسلامی اینگونه استیلاها جایگاهی ندارد.

لاریجانی در ادامه سخنانش گفت: ما در آستانه دهه فجر هستیم و هر یک باید  ببینیم چه وظایفی برعهده داریم.
وی با بیان اینکه روابط ما با کشورهای مختلف همواره یکسان نبوده است، افزود: گاه در روابط دیگران با ما سوء تفاهم هایی وجود داشته اما خط مشی انقلاب همواره در مسیر مشخصی دنبال شده است.
رییس مجلس با اشاره به اینکه باید ستون های انقلاب به عنوان راهنمای همیشگی ما باشند، گفت: اگر چه امریکایی ها تلاش می کنند آن را غبار آلود کنند و سعی می کنند شرایطی فراهم شود که ستون های انقلاب درک نشود؛  اما همین ستونهای اصلی فکر انقلاب موجب باروری انقلاب شده اند.
وی با اشاره به سند چشم انداز کشور، تصریح کرد: کسانی که این سند را تدوین کردند نگاه با حکمتی داشتند. اینکه مبنای حرکات جمهوری اسلامی را در طول زمان مشخص کنیم و پایه های آن را بر اساس فرهنگ بگذرایم بسیار درست است و همین امر موجب باروری انقلاب می شود.
رییس مجلس با بیان اینکه به حضور زیاد نیروهای ایرانی در کویت، گفت: این نیروها می توانند به ایجاد فضای مودت میان دو کشور کمک کنند.
لاریجانی در ادامه افزود: برخی می خواهند بین شیعه و سنی اختلاف انداخته و میان مسلمانان فاصله ایجاد کنند؛ اما انقلاب اسلامی بر اساس مسیری که امام (ره) تدوین کرده به پیش می رود.
وی تاکید کرد: ما برای برادری اسلامی بهای زیادی قائلیم و این پایه کار ماست و باید برای این منظور تلاش زیادی داشته باشیم زیرا دسایس نیز زیاد است.
رییس قوه مقننه تصریح کرد: استراتژی ایران برای ایجاد ثبات در منطقه یک همگرایی سیاسی منطقه ای است.
لاریجانی در بخش دیگری از سخنانش ادامه داد: یک باور باید در کشورهای منطقه به وجود آید، آن هم اینکه می تواند همزیستی مسالمت آمیزی داشته باشند تا منافعشان حفظ شود. کشورهای منطقه باید اختلال های فرعی را کنار بگذارند تا به وحدت رویه بروند.
لاریجانی گفت: در حالی که کشورهای مداخله گر اختلال های فرعی را به تضادهای اصلی تبدیل می کنند.
وی در خصوص مسائل هسته ای ایران نیز گفت: وضعیتی که برای نیروگاه بوشهر به وجود آمد به هیچ عنوان با مسائل هسته ای مرتبط نبود؛ اما مشاهده کردید که دشمنان چقدر در منطقه مناقشه می کنند. از جمله اینکه مقاله می نویسند که این اتفاق شاید برای منطقه خطر داشته باشد. در حالی که نیروگاه تحت نظارت آژانس بوده و محل مناقشه نیز نیست؛ اما برخی می خواهند ذهنها را به سوی دیگرمنحرف کنند.
لاریجانی ادامه داد: اگر جمهوری اسلامی ایران بنیه دفاعی قوی برای خود ترتیب داده و اگر بنیه اقتصادی مطلوب و ظرفیت تخصصی قوی و شرایط ژئوپلتیک خاصی برخوردار است امروز آماده است تا این توانایی ها را در اختیار کشورهای اسلامی قرار  دهد تا اعتلای مشترکی ایجاد شود.
وی گفت: اگر ما با عراق و کشورهای دیگر منطقه پس از منازعات، روابط خوبی داریم در چارچوب همین استراتژی است.
رییس قوه مقننه ابراز امیدواری کرد زمینه برای همگرایی سیاسی برای کل منطقه مفید باشد.
لاریجانی با اشاره به سند چشم انداز بیست ساله کشور گفت: در سند چشم انداز برای قدرت اقتصادی، فنآوری نیز تعاریفی شده که البته اکنون با نقطه مطلوب فاصله زیادی داریم.
وی در ادامه محورهای مهم برای رسیدن به سند چشم انداز را تسهیلات سرمایه گذاری، اجرای صحیح هدفمند کردن یارانه ها و اجرای درست اصل 44 قانون اساسی عنوان کرد.
رییس مجلس با اشاره به سرمایه گذاری خارجی در کشور گفت: از نظر سرمایه گذاری قوانین ما حاکی از آن است که گردش امور دیوانی در حوزه سرمایه گذاری سخت است؛ در حالی که در شرایط فعلی می توان قوانین را ساده تر تعریف کرد و این نیازمند بازنگری جدی در قوانین است.
وی تصریح کرد: یکی از برنامه های مجلس در این زمینه روان سازی و تسهیل سرمایه گذرای در داخل و خارج است.
لاریجانی ادامه داد: اصل 44 قانون اساسی کار بزرگی در کشور بود و قانون آن نیز تصویب شد که کارهای بزرگ اقتصادی، ملی شود.
وی در این زمینه گفت: باید دولت را به دولتی چابک تبدیل کنیم.
رییس مجلس با بیان اینکه توسعه اقتصادی به معنای عادلانه، توسعه  اقتصاد سوسیالیستی نیست، تاکید کرد: اینکه مردم در کارها سهیم باشند به عدالت نزدیک تر است و اصل 44 کمک می کند به این جایگاه نزدیکتر شویم.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet