ایام محرم 1398
1388/11/06 10:37:00
سرویس صحن

تصویب دو فوریت طرح اصلاح قانون ساماندهی تولید و عرضه مسکن

**مجلس شورای اسلامی با دو فوریت طرح الحاق موادی به قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن موافقت کرد.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، نمایندگان مجلس در ادامه جلسه علنی روز سه‌شنبه به بررسی طرح دو فوریتی الحاق موادی به قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن پرداختند و دو فوریت طرح مزبور را با 179 رای موافق و 11 رای مخالف به تصویب رساندند.

در مقدمه توجیهی این طرح آمده است: جهت برخورداری روستانشینان از مزایای قانون سند رسمی مالکیت؛ صدور سند مالکیت املاک روستایی براساس تبصره 71 قانون برنامه دوم توسعه مشترکا به عهده بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و سازمان ثبت اسناد و املاک کشور محول گردید و در برنامه‌های سوم و چهارم توسعه ضرورت ادامه و اجرای طرح در قالب مواد 140 و 133 مجددا به تصویب نمایندگان مجلس رسید و طی سال‌های فعالیت مشترک بنیاد مسکن و سازمان ثبت تا پایان سال 1387 بالغ بر 2031692 جلد سند مالکیت در بیش از ده هزار روستای کشور با صرف کمترین زمان و بدون تحمیل هر گونه هزینه‌ای به بودجه عمومی کشور صادر و به روستاییان تحویل گردید است.

با عنایت به موفقیت طرح و بهره‌مندی روستاییان از مزایای آن صدور سند در شهرهای کوچک به شیوه فوق در سفرهای استانی هیات دولت مورد تقاضای مردم قرار گرفت که هیات دولت در سفر به استان‌های اصفهان و همدان؛ صدور سند برای خانه‌های شهرهای کمتر از 12 هزار نفر را به تصویب رسانید و در نهایت صدور سند برای شهرهای کمتر از 25 هزار نفر جمعیت در قالب ماده 133 قانون برنامه مورد تصویب نمایندگان ویژه رئیس جمهور قرار گرفت.

با توجه به این که ماده 133 قانون برنامه چهارم خاص صدور سند در داخل محدوده روستاها بوده و تسری آن به شهرهای کمتر از 25 هزار نفر جمعیت نیازمند اصلاح قانون می‌باشد و از سویی ادامه طرح فوق برای سنددار کردن املاک روستایی ضروری می‌باشد. لذا متن فوق که در راستای اجرای مصوبات هیات دولت در قالب طرح دوفوریتی تنظیم گردیده است.

در صورت تصویب نهایی این طرح، به منظور صدور سند مالکیت املاک واقع در محدوده روستاهای بالای بیست خانوار و شهرهای زیر 25000 نفر جمعیت، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی موظف است به نمایندگی از طرف اشخاصی که تصرفات مالکانه دارند، برای روستاها و نیز شهرهای مذکور، نقشه کلی و تفکیکی وضع موجود را منطبق با وضعیت ثبتی آن تهیه و به اداره ثبت اسناد و املاک محل ارسال نماید.

براساس ماده 1 این طرح، در صورتی که محدوده مورد عمل قبلا تحدید حدود شده باشد، پس از کنترل نقشه و تطبیق آن با محل با توجه به مدارک متصرفین، صورتجلسه تفکیکی حاوی حدود قطعات و مشخصات متصرفین توسط نماینده و نقشه بردار ثبت تنظیم و به امضای آنان و نماینده بنیاد مسکن می‌رسد تا براساس آن به نام متصرفین که دارای مدارک دال بر مالکیت می‌باشند سند مالکیت صادر و تسلیم گردد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet