ایام محرم 1398
1388/11/07 09:39:00
سرویس صحن

انتقاد سازدار به عدم قرار گرفتن سوال خود از وزیر نفت در دستورکار

**"سیروس سازدار" طی یک تذکر آیین نامه‌ای نسبت به عدم قرار گرفتن سوال خود از وزیر نفت در دستورکار جلسه علنی مجلس شورای اسلامی انتقاد کرد.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، نماینده مردم مرند و جلفا در جلسه علنی روز چهارشنبه با استناد به ماده 193 آیین نامه داخلی مجلس اظهار داشت: بنده شهریور ماه 1387 یعنی حدود یکسال و نیم پیش سوالی را در خصوص خط صلح از وزیر نفت مطرح کردم که تاکنون در دستور قرار نگرفته است.

وی افزود: در مجلس که حق نظارت را از ما گرفتید یعنی حقیقتا من نمی‌دانم اگر ما شکایتی از هیات رئیسه داشته باشیم باید به کمیسیون اصل 90 بگوییم یا جای دیگر؟ مطبوعات هم که منعکس نمی‌کنند.

سازدار گفت: پیشنهاد می‌کنم که دو سه تا چاه وسط حیاط مجلس بکنند تا ما به مولای خودمان تاسی کنیم و برویم اول حرف‌هایمان را به آن چاه‌ها بزنیم.

نماینده مرند و جلفا تاکید کرد: اگر ما فقط مجاز هستیم از وزرای خاصی سوال بپرسیم، هیات رئیسه لیست این وزرا را به ما بدهد.

محمدرضا باهنر که در غیاب لاریجانی ریاست جلسه علنی را بر عهده داشت در پاسخ به این تذکر اظهار داشت: به مزاح عرض کنم که اولا این چاه کندن بار مالی دارد و خلاف اصل 75 قانون اساسی است و دولت باید لایحه آن را بیاورد و ما نمی‌توانیم طرح بدهیم.

وی افزود: نکته دوم در رابطه با کل سوالات. ما همواره گفته‌ایم که مشکل تراکم سوالات داریم و باید سوالات را در نوبت قرار دهیم.

باهنر گفت: ما هر هفته تلاش می‌کنیم یک سوال را در دستور قرار دهیم و بیش از این مجلس نمی‌تواند سوال در دستور قرار دهد. چند بار هم بحث شده که یک روز را در هفته به سوال اختصاص دهیم و تا بعد از ظهر و شب به سوالات گوش کنیم که نمایندگان موافقت نکردند و علت این بود که قانونگذاری هم به اندازه سوال اهمیت دارد.

نماینده تهران خاطرنشان کرد: بحث دیگر که به شخص حضرتعالی مربوط می‌شود، این است که هیات رئیسه تصویب کرده وقتی که دولت کارش تمام می‌شود و وزرای جدید مستقر می‌شوند با حفظ نوبت وزرایی که تغییر کرده‌اند مجددا سوالات را بررسی کنند و ما نوبت آن سوالات را حفظ می‌کنیم.

وی افزود: ما از کمیسیون انرژی درخواست می‌کنیم که دو طرف را دعوت کند اگر وزیر تشریف نیاورد حق با جناب آقای سازدار است و ما در اولین فرصت این سوال را در دستور کار قرار می‌دهیم.

باهنر گفت: اما آنطور که نقل کردند، آقای سازدار اعلام کردند که چون از وزیر قبلی سوالم را پرسیده‌ام، طرح سوال با وزیر جدید را ضروری نمی‌دانم. اما هیات رئیسه و آیین نامه این را قبول ندارد. یعنی وزیری که تازه آمده و قبلا از وی سوال نشده، در اسرع وقت جلسه‌ای می‌گذارند و سوالات را دوباره بررسی می‌کنند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet