خبرگزاری خانه ملت

ایام محرم 1398
1388/11/07 13:00:00
سرویس سیاسی
لاریجانی در نشست خبری کویت:

استراتژی ایران احترام به حقوق ملت‌های منطقه است

**رییس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: استراتژی جمهوری اسلامی ایران احترام به حقوق ملت‌های منطقه است.

به گزارش خبرنگار اعزامی خانه ملت، "علی لاریجانی" که روز چهارشنبه در نشستی  با خبرنگاران رسانه‌ها سخن می‌گفت، خاطرنشان ساخت: گفت و گوهای خوبی با مسئولین کشور کویت داشته‌ایم و قرار شد کمیسیون‌های مختلف در پارلمان‌های ایران و کویت و همچنین گروه‌های دوستی پارلمانی، برای رایزنی رفت و آمد بیشتری با یکدیگر داشته باشند.

وی حمایت از گسترش فعالیت‌های اقتصادی را از جمله موارد مطرح شده در دیدارهای خود با مقامات کویتی ذکر کرد و یادآور شد: در ملاقات با امیر کویت در مورد مسایل دو جانبه و همکاری‌های اقتصادی نیز صحبت‌هایی داشته‌ایم.

رئیس مجلس، کویت را کشوری تاثیرگذار در منطقه دانست و گفت: روابط ایران و کویت می‌تواند برای ثبات در منطقه موثر باشد.

وی در پاسخ به سوالی در مورد شرایط داخلی ایران پس از انتخابات اظهار داشت: در این زمینه باید به چند نکته توجه کرد. در ایران مسایل دموکراسی و حضور مردم در سرنوشت خود بسیار جدی است و لذا آرای مختلف به صورت فعال مطرح است.

لاریجانی ادامه داد: طبیعی است که در انتخابات اختلاف نظرها اوج می‌گیرد و بر همین راستا نیز ممکن است برای برخی کشورها که از نظر ساختار سیاسی حالت سکون در افکار عمومی دارند، عجیب باشد.

وی افزود: در برخی کشورها رئیس جمهور سی سال تغییری نمی‌کند اما در ایران گردش نیرو وجود دارد و در انتخابات وضع عوض می‌شود و این شرایط دموکراتیک ایران است.

رئیس قوه مقننه با بیان اینکه وضعیت پس از انتخابات در ایران با آنچه که برخی رسانه‌ها به آن می‌پردازند متفاوت است گفت: برخی مطبوعات دوست دارند این موضوع را به گونه دیگری مطرح کنند.

لاریجانی در پاسخ به سوال دیگری در خصوص دخالت کشورهای دیگر در مسایل ایران تصریح کرد: دسایس بیرونی علیه ایران وجود دارد و برخی کشورها در این زمینه نقش داشته‌اند که نمونه آنها شهادت علی محمدی استاد فیزیک دانشگاه و دادستان شهر خوی است.

رئیس مجلس گفت: البته ما در ایران، شرایط سخت‌تر از این مسایل را هم هضم کرده‌ایم و قدرت انقلاب اسلامی آنقدر زیاد است که این مسایل برای ایران تاثیرگذار نیست. آنچه را که ما به آن تکیه می‌کنیم این است که قانون برای همه عمل شود.

وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر دخالت ایران در امور یمن و عراق و نظریه صدور انقلاب اسلامی به این کشورها گفت: شما به موضوع مهمی اشاره کردید و من احساس می‌کنم جریان‌های منطقه‌ای و مخصوصا آمریکا و صهیونیسم به دنبال این هستند که بین کشورهای منطقه اختلاف ایجاد کنند.

وی تصریح کرد: استراتژی جمهوری اسلامی ایران احترام به حقوق ملت‌های منطقه است و ایران دخالتی در امور دیگر کشورها نخواهد کرد.

لاریجانی گفت: حتما شما تاریخ را ملاحظه کردید ما دیکتاتوری شاه را سرنگون کردیم و همه شما می‌دانید که شاه معتمد اسرائیل بود.

وی در ادامه افزود: وقتی اعراب با اسرائیل در جنگ بودند شاه از اسرائیل حمایت کرد اما پس از انقلاب ایران ملت و دولت ایران در مقابل اسرائیل قرار گرفتند اما با ما چه کردند؟

وی افزود: آمریکایی‌ها علیه ما دسایس زیادی انجام دادند و دست به ترور زدند و بسیاری از رهبران را ترور کردند همچنین یک کشور عربی را تحریک کردند و صدام به ما حمله کرد.

لاریجانی با اشاره به اینکه در زمان جنگ ایران و عراق بسیاری از کشورهای عربی پشت سر صدام ایستادند و به او کمک کردند گفت: باز هم همان اشتباه رخ داد و بحث عرب و غیر عرب باعث شد که پشت سر صدام قرار بگیرند و نتیجه آن این شد که صدام به کویت حمله کرد بنابر این ما به هیچ کشوری تجاوز نکردیم و یک کشور عربی به ما تجاوز کرد.

وی افزود: البته ما جانانه دفاع کردیم و آنها را سر جای خود نشاندیم.

لاریجانی با تاکید بر اینکه پس از اشغال کویت، کشور ما اولین کشوری بود که این تجاوز را محکوم کرد گفت: ایران در کنار کویت قرار گرفت و حتما شما نیز فراموش نکردید که زمانی که صدام چاه‌های نفت کویت را آتش زد نیروهای ایرانی آنها را خاموش کردند و در جریان این مساله 2 نفر شهید دادند.

رییس مجلس شورای اسلامی در ادامه تاکید کرد: استراتژی جمهوری اسلامی ایران، امنیت پایدار در منطقه است.

وی متذکر شد: به نظر شما وقتی ما از حماس و حزب الله دفاع می‌کنیم به عنوان دخالت است یا برای مقابله و کمک به مسلمین برای ایستادن جلوی اسرائیل است.

رئیس قوه مقننه تصریح کرد: اگر ایران از حماس و حزب الله حمایت نمی‌کرد شرایط امروز در منطقه چگونه بود؟ در آن صورت اسرائیل قدرت منطقه می‌شد.

وی افزود: افتخار می‌کنیم که دفاع کرده‌ایم و کشورهایی که این کار را نکردند باید پاسخگو باشند.  آنها در جنگ 33 روزه عذر آوردند و گفتند که این بحث شیعه است و در واقع یک بهانه گیری بود.

لاریجانی در ادامه گفت: برخی کشورها در پشت صحنه، گفتگویی با سرویس‌ اطلاعاتی اسرائیل داشتند و زمانی که ما در جنگ 33 روزه از حماس دفاع کردیم چون حماس سنی بود کسی نمی‌توانست این مساله را عنوان کند.

وی تصریح کرد: در آن زمان نیز برخی رسانه‌ها و سیاسیون بحث فارس و عرب را مطرح کردند.

وی یادآور شد: دفاع ما از مردم فلسطین و لبنان یک وظیفه اسلامی است و به نفع اعراب است.

رئیس مجلس با بیان اینکه در مورد یمن صحبت‌هایی که علیه ایران گفته می‌شود درست نیست، خاطرنشان کرد: ما با مسئولین یمن ارتباط نزدیکی داریم و به وحدت یمن معتقدیم.

وی با بیان اینکه فکر می‌کنم رژیم صهیونیستی و آمریکا برای آنکه بتوانند پایگاههای مختلفی داشته باشند هراس تصنعی در مورد ایران به وجود می‌آورند گفت: این هراس تصنعی را ایجاد می‌کنند که در منطقه پایگاه داشته باشند و یا پول نفت را بگیرند و اسلحه قلابی بدهند لذا افراد فهیم و صاحب نظر باید با شگردهای خاص آنها را بشناسند.

خبرنگار دیگری در خصوص اظهار نگرانی‌ کشورهای منطقه در مورد تحولات هسته‌ای ایران از رییس مجلس پرسید که وی در پاسخ گفت: در مورد مساله هسته‌ای حتماً توجه دارید که موضوع هسته‌ای ایران در زمان شاه بوده است و شاه سابق ایران با آمریکایی‌ها روابط خوبی داشته و کسینجر وزیرخارجه وقت آمریکا با ایران قرارداد بزرگی را امضاء کرد و آنها راکتور اتمی تهران که جنبه تحقیقاتی دارد را ساختند.

وی افزود: آلمان‌ها نیز نیروگاه بوشهر را در دست ساخت داشتند همچنین فرانسوی‌ها با ایران مشارکت داشتند که مواد غنی شده تولید می‌کردند.

لاریجانی یاداور شد: اما پس از اینکه شاه را از ایران بیرون کردند آمریکایی‌ها قرارداد را لغو کردند و سوخت نیروگاه راکتور تهران را ندادند و پول آن را خوردند. آلمانها نیز قرارداد نیروگاه بوشهر را لغو کردند.

فرانسوی‌ها نیز تا امروز اجازه نداد‌ه‌اند که از شرکت فرانسوی سهم خود را از سوخت بگیریم و این رفتاری بود که با ما کردند.

لاریجانی در ادامه اظهار داشت: بنابراین ما چاره‌ای نداشتیم که خود بر روی دانش هسته‌ای کار کنیم و در چارچوب آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای و NPT این کار را انجام دهیم.

وی گفت: اما آمریکایی‌ها و برخی کشورهای غربی به خصوص رژیم صهیونیستی فشار آوردند که ما فناوری هسته‌ای خود را متوقف کنیم؛ تهدید و تحریم کردند ولی ما ایستادگی کردیم و امروز دانش هسته‌ای خود را داریم و این یک پیروزی مهم برای همه کشورهای اسلامی و نیز یک پشتوانه مهم به حساب می‌آید چرا که هدف آنان این است که جلوی فناوری صلح‌آمیز هسته‌ایی سایر کشورها را بگیرند.

وی با اشاره به گفت و گوهای قبلی خود با سولانا از قول وی نقل کرد: اگر ما اجازه دهیم که شما فناوری هسته‌ای صلح‌آمیز داشته باشید باید به دیگر کشورهای منطقه هم این اجازه را بدهیم.

رییس مجلس گفت: آنها می‌خواهند سرمایه علمی را از کشورهای اسلامی بگیرند و در شرایط فعلی به دنبال بهانه جویی هستند اما باید مطمئن باشند که ایران روی دانش هسته‌ای اصرار دارد و این سرمایه‌ای برای جهان اسلام است.

لاریجانی با تاکید براینکه نگرانی‌های آنها تصنعی است گفت: به جای آنکه آنها از رژیم صهیونیستی نگرانی داشته باشند که بیش از 400 کلاهک هسته‌ای دارد اما سمت نگرانی‌ها به سوی ایران است.

وی تاکید کرد: این یک نگرانی دروغین است چرا که ایران به دنبال سلاح هسته‌ای نیست و رهبر انقلاب اسلامی فتوا داده‌اند که سلاح هسته‌ای حرام است.

وی اظهار داشت: اما تکنولوژی صلح‌آمیز هسته‌ایی را خواهیم داشت.

لاریجانی به سوال خبرنگار خبرگزاری مهر که از وی در مورد ارزیابی‌اش از مانور نظامی اخیر کویت با آمریکا و اینکه آیا در گفتگو با سران کویتی راه‌های بررسی همکاری‌های امنیتی در منطقه با هدف خروج نیروهای فرامنطقه‌ای پیگیری شده است، پرسید، پاسخ داد: آمریکا در منطقه همچنان در مسیر آتش افروزی است شما حتما شرایط افغانستان را رصد می کنید که چه معضلاتی برای مردم افغان ایجاد کرده است.

لاریجانی گفت: آمریکایی ها 30 الی 40 هزار نیرو در این منطقه به نیروهای خودافزوده‌اند و همچنان در افغانستان شرایط نامطلوبی را شاهد هستیم.

وی افزود : دخالت آمریکا در عراق اشتباه بزرگ آنهاست و این باعث نفرت بیشتر مردم منطقه نسبت به آمریکا خواهد شد.

رییس مجلس شورای اسلامی حضور آمریکا در منطقه را بی‌تاثیر دانست و خاطرنشان ساخت: این مانورها در منطقه تاثیری در قدرت آمریکا نخواهد داشت و بهتر است اوباما به دنبال تغییر اساسی در استراتژی خود باشد.

خبرنگار ی از لاریجانی پرسید  شما که  از عمق روابط ایران و کشورهای اسلامی  دفاع می کنید شنیده می‌شود در صورت هر گونه حمله به ایران تنگه هرمز را می بندید و پایگاه های آمریکا را در خلیج فارس مورد حمله قرار می دهید آیا این تناقض گویی نیست، زیرا تنگه هرمز منبع درآمد کشورهای منطقه است و پایگاه های آمریکایی در کشورهای شورای همکاری خلیج فارس مستقر است که لاریجانی پاسخ داد: پایگاه‌های منطقه نباید پایگاه دشمنی با ایران باشد.

وی تصریح کرد: اینکه آمریکا برای دشمنی با ایران در کشورهای منطقه پایگاه دارد، ما نباید پاسخگو باشیم اما ما هیچ وقت نمی خواهیم خسارتی از ایران به کشورهای خلیج فارس وارد شود.

وی تاکید کرد: مطمئنیم آمریکایی‌ها می خواهند از این هراس یک رفتار دوگانه در منطقه تعریف کنند.

رییس قوه مقننه یادآور شد:در سابقه 30 ساله انقلاب اسلامی هیچ گاه سابقه تجاوز به کشوری نبوده است ضمنا توجه داشته باشید آمریکا جرات تجاوز به ایران را نخواهد داشت.

رییس مجلس در پاسخ به سوالی در خصوص احتمال حمله اسرائیل به ایران و اینکه آیا پاسخ ایران به اسرائیل محدود خواهد بود، گفت: من فکر می‌کنم که طرح این موضوعات در شرایط فعلی موجه نیست و اسرائیل جرات چنین کاری را نخواهد داشت و می‌دانید که اگر اسرائیل در این زمینه کاری انجام دهد موشکهای ایران سرزمین آنها را به سرزمین سوخته تبدیل خواهد کرد.

وی ادامه داد: آنها در جنگ سی‌و سه روزه در مقابل حزب‌الله و در جنگ 22 روزه نیز در مقابل حماس شکست خوردند و جرات نمی‌کنند که یک جنگ بزرگ را در مقابل ایران راه بی‌اندازند.

لاریجانی متذکر شد: در حال حاضر جای چنین بحث‌هایی وجود ندارد و ما نیز تاکتیک‌های جنگی خود را در مصاحبه اعلام نمی‌کنیم.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet