ایام محرم 1398
1388/11/07 15:51:00
سرویس صحن
محجوب در نطق میان دستور:

حجم دولت را باید به کوچکی اول انقلاب بازگرداند

**نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه حجم دولت مساوی بودجه سالانه است تاکید کرد: این حجم باید حداقل نصف و یا یک سوم تولید ناخالص داخلی باشد.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، "علیرضا محجوب" روز چهارشنبه در سخنرانی میان دستور خود با تبریک ایام دهه فجر با بیان این که نفت حکم طلا و بلای سیاه را دارد، گفت: امام(ره) به عنوان بشیر خاتمه قطع وابستگی به نفت در نهضتی طولانی که از مشروطیت تا نهضت ملی شدن نفت در قیام 15 خرداد 42 آغاز شد، مهمترین بحثشان این بود که می‌فرمودند آمریکایی‌ها می‌خواهند نفت را از ما بگیرند و مشتی آهن پاره بدهند و در جایی دیگر فرمودند که حتی اصلاحات ارزی آمریکایی برای درست کردن بازار کشاورزی‌شان در ایران است.

وی تصریح کرد: هر گاه نفت در ایران اهمیت بسیاری پیدا کرده، رد پای خارجی و اجنبی در اقتصاد ایران پررنگ شده است.

محجوب متذکر شد: متاسفانه امروز دوباره شاهد توجه زیاد به این پاشنه آشیل در درآمدها و هزینه‌های عمومی کشور هستیم.

وی با یادآور شدن اینکه این روند از سال 81 با افزایش قیمت ارز که تحت عنوان همسان سازی انجام شد آغاز شد، در آن زمان یک بار از مردم قیمت مازاد نفت را وصول کردیم، یعنی به عنوان واقعی نبودن قیمت دلار و واقعی کردن این قیمت چندین بار قیمت‌ها تغییر کرد.

نماینده مردم تهران گفت: امروز مجلس با تصویب قانون هدفمند کردن یارانه‌ها این بحث را ادامه داده است به عبارت دیگر بر این اساس بهای مصرف داخلی با قیمت خارجی به دولت و خزانه واریز می‌شود.

عضو کمیسیون اجتماعی ادامه داد: معنای این کار این است که پول مضاعفی از مردم یک بار به عنوان مابه‌التفاوت و این بار به عنوان مابه‌التفاوت قیمت داخلی و خارجی گرفته می‌شود، این که قرار است بعد از ما چه چیز جدیدی را ابداع کنند معلوم نیست؟

محجوب افزود: اما آن چه روشن است اینکه مجلس با این کار دولت را بزرگ‌تر و حجیم‌تر کرده و باعث شد که مردمی که ولی نعمت ما هستند در صف‌ها و خط‌های طولانی منتظر خوشه‌ها باشند.

وی گفت: در حالی که طبق مصوبه قانون برنامه هزینه دولت حدود 80 میلیارد دلار است، اما امروز در حالی که هنوز چند ماه از این برنامه باقی مانده است دولت حدود 280 میلیارد از درآمدهای نفتی هزینه کرده است.

محجوب متذکر شد: با این وجود نتوانسته همه برنامه چهارم و مقاصد و برنامه‌های خودش را عملیاتی کند.

این نماینده مجلس اظهار داشت: از طرف دیگر بیشتر میوه‌ها وارداتی است که این روند برخلاف قانون اساسی و تاکیدات حضرت امام (ره)برای قطع وابستگی است.

وی افزود: مطمئنا در صورتی که فروش نفت به جریان افتد قطع وابستگی در جریان عکس آن حرکت می‌کند چون تبدیل دلار به ریال هزینه‌های بسیاری همچون این واردات را دارد در چنین شرایطی بیشترین بار به دوش کارگر، صنعتگر و کشاورز است.

نماینده تهران با بیان این که دولت در سال گذشته با استمهال بدهی‌های 4 هزار واحد تولیدی تلاش برای ادامه حیات آنها کرد، گفت: باید با کوچک کردن حجم دولت به روزهای اول انقلاب بازگشت چرا که در حال حاضر حجم دولت مساوی بودجه سالانه است که باید این حجم حداقل نصف و یا یک سوم تولید ناخالص داخلی باشد، اما در سال 58 هزینه دولت شهید رجایی 29 درصد تولید ناخالص داخلی بود.

محجوب خاطرنشان کرد: با توجه به شرایط کنونی و تغییرات انجام شده حقوق کمتر از 5 میلیون ریال نمی‌توان برای کارگران پیشنهاد کرد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet