ایام محرم 1398
1388/11/10 11:52:00
سرویس بین الملل
ناطق نوری تاکید کرد

مقابله با اسلام‌ستیزی با دیپلماسی پارلمانی

**بنیانگذار اتحادیه بین‌المجالس اسلامی تاکید کرد: باید از دیپلماسی پارلمانی برای مبارزه بارفتار تبعیض آمیز و خصمانه غرب علیه مسلمانان و اسلام به صورت تمام عیار استفاده کنیم.

به گزارش خبرنگار اعزامی خانه ملت، "علی اکبر ناطق نوری" که به عنوان مهمان ویژه در ششمین اجلاس اتحادیه مجالس کشورهای عضو سازمان کنفرانس اسلامی در اوگاندا شرکت کرده است، طی سخنانی اظهار داشت: خدای سبحان را شکر می‌کنم که هنگامی که مسئولیت ریاست مجلس شورای اسلامی را در جمهوری اسلامی ایران به عهده داشتم مرا موفق کرد تا با همکاری برادران و خواهرانم در مجالس کشورهای اسلامی این اتحادیه مبارک را که بیش از یک دهه از عمر آن می‌گذرد تاسیس نماییم.

وی افزود: زمانی که سنگ زیربنای اتحادیه را مستقر نمودیم در ذهن خود یک چشم‌انداز بلند داشتیم و من بسیار خوشحالم که امروز شاهد بالندگی و تحرک این نهاد مبارک به سوی اهداف بزرگ خود می‌باشیم.

ناطق نوری در ادامه اظهار داشت: فرصت را غنیمت شمرده می‌خواهم چند لحظه‌ای به آن چشم‌انداز پایه توجه نماییم.

مهمان ویژه ششمین اجلاس بین‌المجالس اسلامی، هدف از تاسیس اتحادیه بین‌المجالس را تعامل و تبادل تجاربیات مجالس کشورهای عضو برای اینکه در روند توسعه مدنی جهان اسلام نقش فعالتری ایفا نمایند، عنوان کرد.

وی ادامه داد: همچنین اتحادیه محملی برای جلوگیری از تفرقه و کشمکش در دنیای اسلام و زمینه‌ساز اتحاد و همکاری کشورهای اسلامی باشد.

رییس پنجمین دوره مجلس شورای ااسلامی در ادامه تشریح اهدف تاسیس بین‌المجالس اسلامی خاطرنشان ساخت: همچنین در زمینه‌ها و مواردی که عموم مسلمانان و اسلام مورد تعرض، تجاوز و توهین قرار می‌گیرند از حثیت امت اسلامی و منافع آن بتوانیم دفاع موثری داشته باشیم. از دیپلماسی پارلمانی در حوزه‌های چند جانبه و دوجانبه استفاده موثرتری برای پیش برد مقاصد و منافع عمومی اسلامی و سربلندی و توسعه کشورهای عضو انجام گیرد.

ناطق نوری خاطر نشان کرد: این محورها به نحو مفصل در اسناد و نوشته‌ای تاسیسی اتحادیه وجود دارد و به نظر من بسیار مهم است که در مسیر توسعه و بالندگی این نهاد همواره اغراض اصلی فراموش نشود.

وی در ادامه از دبیرخانه اتحادیه خواست مجموعه اسناد و گزارشات تاسیسی اتحادیه را همراه با تاریخ مستند آن تهیه و در دسترس اعضا قرار دهد.

علی اکبر ناطق نوری در بخش دیگری از سخنان خود گفت: اگرچه هریک ازما فرهنگ‌های بومی متفاوت خود را داریم لاکن این تفاوت‌ها نه تنها نقطه ضعف نیست بلکه ثروت فرهنگی بی‌نظیر جهان اسلام است.

وی افزود: نکته مهم بستر مشترک این تفاوت‌های بومی است که همانا فرهنگ و اندیشه و عقلانیت اسلامی می‌باشد.

ناطق نوری ادامه داد: آنچه امروز ما از نبود آن رنج می‌بریم و سبب شده که دول غربی و دیگران به ما به چشم توسعه نیافته و یا در حال توسعه نگاه کنند، تنها عقب افتادگی ما در علوم و فنون نیست بلکه مهتر از آنها نبود ساختارهای مدنی کارآمد برای زندگی جمعی است که در واقع موتور محرک سایر پیشرفت‌ها است.

بنیانگذار اتحادیه بین المجالس اسلامی با بیان اینکه توسعه پایدار بدون حضور ساختار مدنی کارآمد امکانپذیر نیست، تصریح کرد: در چنین فضایی است که نقش پارلمان‌ها روز به روز مهم‌تر شده و بسیار فراتر از نهاد قانونگذاری و نظارتی ظاهر می‌شود.

وی گفت: اتحادیه باید با اتکا به فرهنگ اسلامی و تعالیم قرآنی ملت‌های کشورهای عضو را در بنای نظام‌های مدنی متناسب اقتضائات ویژه هر کشور و ملت و در عین حال ناظر به تجربیات امروز جهان به ویژه نیاز انسان‌ها به نظم مدنی عادلانه و منصفانه، یاری نماید.

ناطق نوری در ادامه خاطر نشان کرد: اگر ما امروز برای توسعه مدنی جوامع خود با اتکا به تعالیم قرآنی و میراث اسلامی و فرهنگ زیبای بومی خود دست بکار نشویم و همت ننماییم مسلم بدانید که دیگران و بخصوص غرب با تمام توان، سلطه سیاسی، اقتصادی و فرهنگی خود را همراه با یک کاریکاتور از فرهنگ غربی به ما تحمیل خواهد کرد.

میهمان ویژه ششمین مجمع عمومی اجلاس اتحادیه بین‌المجالس اسلامی در بخش دیگر از سخنان اظهار داشت: امروز بدون شک آنچه رژیم صهیونیستی با حمایت کامل غرب علیه ملت مظلوم فلسطین و قدس شریف انجام می‌دهد نمونه کامل تجاوز و تحقیر و جنایت علیه تمام امت اسلامی است.

وی اظهار داشت: جنایتی که بیش از نیم قرن است با تمام قدرت ادامه دارد و اگر نبود مقاومت 33 روزه حزب الله در جنوب لبنان و فداکاری فلسطینی‌ها و بخصوص حماس که به دفاع از ملت فلسطین پرداخته و می‌پردازد، اکنون اثری از قدس شریف و فلسطین عزیز باقی نمانده بود.

وی ادامه داد: اتحادیه بین‌المجالس اسلامی نمی‌تواند از کنار مهمترین مصیبت دنیای اسلام که همانا تهاجم بی‌رحمانه رژیم صهیونیستی بر پاره تن عزیز امت اسلامی یعنی فلسطین مظلوم و قدس شریف است، بی‌تفاوت بگذرد.

بنیانگذار اتحادیه بین‌المجالس اسلامی به کشورهای حاضر در ششمین مجمع این اتحادیه گفت: با حمایت قاطع خود اولاً دولت‌های اسلامی را وادار به همراهی و کمک جدی به ملت فلسطین نمایید؛ ثانیاً در مقابل تهاجمات و توطئه‌های صهیونیستی محکم بایستید و هرگز کوتاه نیایید.

وی تصریح کرد: تردیدی نداشته باشید که این رژیم را جز با مقاومت و ایستادگی نمی‌توان از جنایاتش بازداشت.

علی اکبر ناطق نوری متذکر شد: مبادا ملت مظلوم فلسطین را از کرانه باختری گرفته تا نوار غزه تنها بگذارید یا حمایت از آنها را جدی نگیرید؛  در این صورت تاریخ ما را هرگز نخواهد بخشید.

وی در بخش دیگری از سخنانش گفت: موضوع مهم دیگری که به نظر من در این نشست و جلسات آتی اتحادیه باید به نحو مستمر پی‌گیری شود و برای مقابله با آنان طرح‌هایی تهیه و تصویب شود، پدیده زشت و کریه و تبعیض آمیز و تحقیر آمیز اسلام ستیزی در جوامع غربی است.

ناطق نوری گفت: در گذشته همواره اقداماتی از این قبیل وجود داشت اما دولت‌ها و نهادهای اسمی حداقل در ظاهر آن را محکوم می‌کردند و آن را به گروهای افراطی نسبت می‌دادند.

وی ادامه داد: اما امروز اقدامات اسلام ستیزانه با وقاحت تمام به صورت قانون در مجامع کشورهای غربی تصویب می‌شود و دولت‌ها آن را با توان مضاعف اجرا می‌نمایند و رسانه‌ها در تهییج مردم علیه اسلام سنگ تمام گذاشتند.

وی اظهار داشت: در حال حاضر کار به جایی رسیده است که در جوامع غربی نه تنها پیروان مسیحیت و یهودیت بلکه ادیان بشر ساخته، آزادی کامل در نوع لباس و حضور در مجامع عمومی و عبادت و مدارس و محیط کار دارند، اما زن مسلمان نمی‌تواند حجاب خود را نگه دارد.

ناطق نوری افزود: مسلمانان از محیط‌های کاری به جرم مسلمانان بودن اخراج می‌شوند و کار به آنجا رسیده است که اگر مسجدی دارند نباید مناره داشته باشند در حالی که کلیسا و کنیسه همه با فرم‌های متداول خود ساخته می‌شوند و همه این اقدامات و نابردباری‌های کریه و وقیحانه به اسم حقوق بشر و احترام به عقاید دیگران اعمال می‌گردد.

رییس پنجمین دوره مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: دوستان عزیز امروز وظیفه ما است که از همه امکانات به خصوص دیپلماسی پارلمانی برای مبارزه و رفع این رفتار تبعیض آمیز و خصمانه غرب علیه مسلمانان و اسلام استفاده تمام عیار نماییم و همچنین از امکانات رسانه‌ای دنیای اسلام که بسیار وسیع و چشم‌گیر است برای افشای این دوگانگی در معیارها بهره‌مند شویم.

ناطق نوری در بخش دیگری از سخنان خود گفت: مطلبی راکه از اول تاسیس اتحادیه مطرح شده و همواره مورد نظر بوده اما اقدام عملی در مورد آن صورت نگرفته است یادآوری می‌نمایم و آن تعریف جایگاه مناسب در ساختار اتحادیه برای حضور نمایندگان مسلمان که در پارلمان‌های سایر کشورها حضور دارند، می‌باشد.

وی در ادامه افزود: امروز خوشبختانه در اروپا، آمریکا، آسیا، آفریقا مسلمانان در مجالس قانونگذاری عضویت دارند و آنان به همراه مسلمانان ساکن سایر کشورها بخش مهمی از امت اسلامی هستند.

بنیانگذار اتحادیه بین المجالس اسلامی با بیان این که این اتحادیه باید بتواند برای ارتباط با این مجموعه عظیم از امت اسلامی راهکاری بیندیشد گفت: بدون شک استفاده از تکنولوژی جدید ارتباطی می‌تواند پایه ارتباط آسان و سریع برای شبکه‌ای باشد که تمام امت اسلامی را به هم وصل می‌نماید.

ناطق نوری تصریح کرد: به نظر من اتحادیه باید از هرگونه بحث و گفتگو که فاصله‌ها را بین امت زیاد می‌کند بپرهیزد و در مقابل به مکانیزم‌های اتحاد و همگرایی توجه و تاکید نماید.

وی در پایان اظهار داشت: به عنوان میزبان اولین اجلاس تاسیسی اتحادیه، همواره در آرزوی گسترش و بالندگی این نهاد هستم.

وی همچنین از رییس مجلس اوگاندا، اعضای دبیرخانه و محمود اورول قلیچ دبیر کل اتحادیه هم تشکر کرد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet