هدر موبایل
1388/11/10 13:04:00
سرویس بین الملل
رییس جمهور اوگاندا خواستار شد

گسترش روابط کشورهای عضو اتحادیه بین المجالس اسلامی

**رییس جمهور اوگاندا خواستار گسترش روابط همه جانبه کشورهای عضو اتحادیه بین المجالس اسلامی شد.

به گزارش خبرنگار اعزامی خانه ملت به اوگاندا،  "کاجوتا بوسیوینی" رییس جمهور اوگاندا ضمن ابراز خرسندی از عضویت اوگاندا در اتحادیه بین‌المجالس کشورهای اسلامی گفت: خوشحالیم که میزبان ششمین دوره اجلاس این اتحادیه هستیم.

وی افزود: اوگاندا افتخار می‌کند که عضویت سازمان کنفرانس اسلامی را دارد و این مساله نشان دهنده این است که برخی ساکنین کشور ما مسلمان هستند و به دلیل احترام به آنها به سازمان کنفرانس اسلامی پیوستیم.

وی با بیان اینکه کشورهای در حال رشدی که در زیر چتر سازمان کنفرانس اسلامی هستند، در زیر این چتر همکاری‌های خود را تقویت می‌کنند و این مساله به نفع همه اعضای سازمان است.

بوسیوینی در ادامه اظهار داشت: تقویت روحیه همکاری در میان پارلمان‌های ملی و این اتحادیه می‌تواند نقش مهمی را ایفا کند.

وی در ادامه گفت: باید تلاش خود را برای مشخص کردن ماموریت‌های خود ادامه دهیم.

رییس جمهور اوگاندا خاطرنشان ساخت: مایلم که میان اوگاندا و کشورهای جهان سوم تعاملاتی وجود داشته باشد چرا که بسیاری از کشورهای جهان سوم عضو اتحادیه هستند.

وی با بیان اینکه اکثریت کشورهای جهان سوم در این سازمان عضو هستند تصریح کرد: بنابراین سئوالی که مطرح می‌کنم این است که ماموریت راهبردی شما چیست؟

وی افزود: اینکه چه هدفی را کشورهای جهان سوم دنبال می‌کنند تا در راستای راهبرد سیاست‌های راهبردی ما نیز باشد.

یوسیوینی ادامه داد: این مساله حتماً هدف کشورهای آفریقایی نیز هست چرا که کشورهای آفریقایی جز کشورهای جهان سوم هستند و باید ببینیم که منافع مشترک ما چیست و چگونه باید برای تحقق آن تلاش کنیم و چه نوع سیاستی را داشته باشیم.

رییس جمهور اوگاندا خاطر نشان کرد: در اوگاندا مشخص کرده‌ایم که ماموریتمان چیست، ماموریت ما در اوگاندا ایجاد تحول اقتصادی در کشور است و همواره تلاش داریم تا برای رسیدن به تحول و رشد اقتصادی و اجتماعی تلاش می‌کنیم تا اینکه بتوانیم جزء کشورهای جهان اول باشیم و این هدفی است که دنبال می‌کنیم.

وی افزود: در همین راستا نیز با کشورهای سازمان کنفرانس اسلامی هماهنگ خواهیم شد تا این هدف به صورت بهینه‌تری تحقق یابد.

رییس جمهور اوگاندا در ادامه تصریح کرد: تا زمانی که دوره انتقال جهان سوم به جهان اول را طی‌ کنیم باید تلاش زیادی را انجام بدهیم اما آینده پیش رویمان درخشان نیست گرچه این مساله مربوط به همه کشورهاست.

کاجوتا موسیوینی در ادامه با بیان این که جهان اول همواره خواهان تسلط بر کشورهای جهان سوم است گفت: جهان اول همواره انگیزه دارد که تسلط خود را بر روی کشورهای جهان سوم حفظ کند.

وی افزود: اگر ما توسعه نیافته باقی بمانیم در واقع خودمان آنها را وسوسه می‌کنیم که آنها بر ما تسلط داشته باشند به همین منظور باید تلاش کنیم تا به تحول اقتصادی و اجتماعی برسیم.

رییس جمهور اوگاندا یادآور شد: رسالت پارلمان‌ها این است که قوانینی وضع کنند و نهادها را همراهی و کمک کنند و نهادهای خود را در جهت اهداف ملت‌های خود کمک کنند تا بتوانند به تحول اقتصادی و اجتماعی دست پیدا کنند.

وی گفت: در فرایند توسعه باید نقش آفرینی کنیم تا بتوانیم به آرمان‌های توسعه کمک کنیم و به همین دلیل باید انگیزه‌ها و محرک‌هایی که در جامعه وجود دارد را شناسایی نماییم؛ این مسائل کمک خواهند کرد که جامعه متحول شود.

رییس جمهور اوگاندا اظهار داشت: در تحول جامعه فاکتورهایی وجود دارد که بازدارنده تحول در جامعه است و باید این فاکتورها را شناسایی نماییم و در زمینه تحول اجتماعی در دستور کار خود باید مسائل مربوط به خانم‌ها و محیط زیست را مدنظر قرار دهیم.

وی همکاری میان کشورهای عضو اجلاس بین‌المجالس اسلامی را ضروری دانست و گفت: استفاده صلح آمیز از فناوری‌های نوین برای کشورها مهم است و من مشاهده کردم که برخی کشورهای اسلامی بر این مسائل در مراحله پایینی قرار دارند و این به دلیل عدم توسعه منابع انسانی است.

وی یکی از حرکت‌های اصلی برای تحول اجتماعی و اقتصادی اوگاندا را توسعه منابع انسانی از جمله آموزش و بهداشت برای تمام افراد این کشور دانست و تاکید کرد: باید تمام افراد سالم باشند و آموزش ببینند.

وی با بیان اینکه  در حال حاضر سی ‌و یک میلیون نفر جمعیت در اوگاندا وجود دارد گفت: آموزش تنها خواندن و نوشتن نیست بلکه تمام افراد جوان باید مهارت‌ها را فرا بگیرند و ما در این زمینه موفق بوده‌ایم سیستم آموزشی خود را گسترش بدهیم.

موسیوینی خاطرنشان ساخت: مردم کشورهای آفریقایی به جای آن که بر روی کار فکری تمرکز کنند متکی به کاردست هستند و کشورهای آفریقایی باوجود تلاش زیاد حاصل کارشان در این زمینه اندک بوده است چرا که ما در روی کار دست تمرکز داریم در حالی که دست آورد کار فکری،‌ بسیار بالا است.

رییس جمهور اوگاندا با تاکید براینکه این حوزه باید مورد توجه ویژه قرار بگیرد گفت: نیروی کار ماهر می‌تواند توانمندی‌ها را افزایش دهد و استفاده بهتری از منابع داشته باشد این مساله باعث می‌شود که سرمایه انسانی را از دست ندهیم.

وی همچنین تاکید کرد که باید ایجاد اشتغال برای افراد جامعه را به بخش خصوصی ارتقا دهیم و در این زمینه زیر ساخت‌ها را توسعه دهیم.

وی ادامه داد: برای تحول جامعه ضمن افزایش مهارت‌ها باید به بازارهای جهانی بپیوندیم و به تجارت آزاد دست یابیم و باید بازار آفریقا را ساماندهی کنیم و گسترش دهیم.

وی همچنین گفت: برای تحول اقتصادی و اجتماعی و اهداف مشترک کشورهای اجلاس می‌توانیم مشارکت‌های سودمندی داشته باشیم و اوگاندا نیز از استراتژی‌های مسالمت آمیز و عدم اشاعه سلاح‌های کشتار جمعی استقبال می‌کند و انرژی مسالمت آمیز هسته‌ای را مورد حمایت قرار می‌دهد.

رییس جمهور اوگاندا با اشاره به عضویت اوگاندا در شورای امنیت سازمان ملل متحد  به مدت دو سال گفت: در اسناد شورای امنیت دیدم که استفاده صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای باید بخشی از مفاد معاهدات باشد.

وی همچنین تاکید کرد که با وجود رودهای نیل و نیجر در آفریقا، حدود 3 هزار مگاوات الکتریسیته تولید می‌شود و ضروری است که آفریقا برای تولید الکتریسته از منابع هسته‌ای استفاده نماید.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet