ایام محرم 1398
1388/11/10 14:12:00
سرویس سیاسی
لاریجانی در دیدار رییس جمهور اوگاندا:

بهانه‌جویی در مسئله هسته‌ای، ادامه سیاست‌ استعماری است

**رییس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: بهانه‌جویی کشورهای غربی در قبال مسئله هسته‌ای ایران ادامه سیاست‌های استعماری گذشته آنان است.

به گزارش خبرنگار اعزامی خانه ملت به اوگاندا، "علی لاریجانی" در حاشیه مراسم افتتاحیه ششمین مجمع عمومی اجلاس بین‌المجالس کشورهای اسلامی، با "کاجوتا موسیوینی" رییس جمهور اوگاندا دیدار و گفتگو کرد.

لاریجانی در این دیدار تاکید کرد: روابط بین دو کشور به خصوص پس از سفر موسیوینی به ایران تقویت شده است اما ضرورت دارد باتوجه به ظرفیت‌های دو کشور تلاش بیشتری صورت پذیرد.

لاریجانی برگزاری کنفرانس بین‌المجالس اسلامی در کشور اوگاندا را فرصت مناسبی برای توسعه روابط دو کشور ارزیابی کرد و گفت: این اجلاس فرصت مناسبی است که اوگاندا با کشورهای اسلامی روابط بیشتری داشته باشد.

وی خاطرنشان ساخت: کشورهای اسلامی دارای توانمندی‌های بسیار زیادی هستند که می‌توانند در جهت توسعه کشورهای آفریقایی به ویژه اوگاندا کمک نمایند.

رییس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ایران توانسته است در بدست آوردن انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای گام‌های بلندی بردارد، یادآور شد: کلیه فعالیت‌های ایران تحت نظر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است اما برخی قدرت‌های غربی در این زمینه بهانه جویی می‌کنند.

وی تصریح کرد: این سیاست آنها ادامه سیاست‌های استعماری گذشته است که نمی‌خواهند کشورهای آسیایی، آفریقایی  و آمریکای لاتین به توانایی‌های پیشرفته در علوم و تکنولوژی دست یابند.

کاجوتا بوسیوینی" رییس جمهور اوگاندا نیز در این دیدار ضمن اظهار خوشحالی از برگزاری کنفرانس بین‌المجالس اسلامی در کامپالا به خصوص حضور هیات پارلمانی ایران اظهار داشت: ما روابط خود با ایران را به صورت ویژه پیگیری می‌کنیم.

رییس جمهور اوگاندا گفت: ما روابط با ایران را به صورت ویژه پیگیری می‌کنیم زیرا ایران در زمینه‌های مختلف پیشرفتهای خوبی داشته است و غربیها توسط برخی از کشورهای جهان سوم تشویق می‌شوند که به سیاستهای شیطانی خود ادامه دهند.

وی افزود: ما باید رفتاری داشته باشیم که آنها وسوسه نشوند که می‌توانند سلطه خود را بر کشورهای جهان سوم داشته باشند.

وی افزود: برای ما روابط با کشورهای اسلامی بسیار حائز اهمیت است.

همچنین اظهار داشت: ایران حق دارد از انرژی صلح‌آمیز هسته‌ایی بهره‌مند شود چرا که غربی‌ها از انرژی هسته‌ایی برای تولید برق استفاده می‌کنند اما ما نمی‌توانیم که این استفاده را داشته باشیم و این سیاستی است که پذیرفتنی نیست.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet