خبرگزاری خانه ملت

ایام محرم 1398
1388/11/10 15:10:00
سرویس بین الملل

لغو بررسی اصلاح اساسنامه بین‌المجالس اسلامی

**پس از بحث و بررسی های فراوان گزارش کمیته ویژه اصلاح اساسنامه بین المجالس اسلامی با حذف این دستور از برنامه کاری ششمین کنفرانس بین المجالس اسلامی به دلیل نداشتن حد نصاب لازم موافقت کردند.

به گزارش خبرنگار اعزامی خانه ملت به اوگاندا اعضای بین‌المجالس کشورهای اسلامی، پس از بررسی‌های فراوان در مورد گزارش کمیته ویژه اصلاح اساسنامه بین‌المجالس اسلامی با حذف این دستور از برنامه‌ کاری ششمین کنفرانس اتحادیه بین‌المجالس اسلامی به دلیل نداشتن حد نصاب که باید دو سوم اعضاء در آن حضور داشته باشند موافقت کردند.

در این اجلاس بررسی گزارش کمیته ویژه اصلاح اساسنامه بین‌المجالس کشورهای اسلامی که از جمله مهمترین دستور کارهای امروز نشست این مجمع بود به دلیل به حد نصاب نرسیدن تعداد اعضاء، رییس مجلس مصر پیشنهاد لغو این دستور را از برنامه کنفرانس ارائه کرد.

فتحی سروری در این زمینه گفت: طبق توافقات صورت گرفته اگر اعضای اجلاس حدنصاب لازم را نداشته باشند با دو سوم اعضاء گزارش کمیته اصلاح را مورد بررسی قرار نمی‌دهیم.

فتحی سروری در ادامه افزود: بنابراین تصویب این گزارش باید به جلسه آینده موکول شود.

پس از سخنان فتحی سروری برخی کشورها از جمله کویت، سوریه، ایران و اندونزی نیز با این پیشنهاد موافقت نمودند اما برخی کشورهای آفریقایی از جمله کامرون معتقد بودند که در مورد این گزارش اطلاعاتی ندارند و با آنها مشورتی صورت نگرفته است، به همین دلیل موافقان و مخالفان این گزارش در اجلاس بحث‌های فراوانی را انجام داده‌اند که وقت اجلاس را به مدت زیادی گرفت.

یکی از ایراداتی که برخی کشورها عنوان کردند مشخص نبودن اجازه پیشنهاد جدید به کمیته ویژه بود.

کاظم جلالی عضو هیات پارلمانی ایران در اوگاندا، در این خصوص در دو مرحله توضیحاتی را مبنی بر اینکه قضیه روشن است و نیازی برای وقت جلسه وجود ندارد عنوان کرد.

 جلالی در این زمینه اظهار داشت: کمیته اصلاح اساسنامه کار خود را انجام داده و به پایان رسانده است و تنها به دلیل نداشتن حد نصاب به اجلاس بعدی موکول می‌شود. بنابراین وضع روشن است و باید به سخنرانی‌ها بپردازیم.

محمود اوردل قلیچ دبیر کل اجلاس در پاسخ به جلالی گفت: از نظر من مساله روشن نیست و در این زمینه برخی کشورهای آفریقایی ابهام دارند که باید به آن رسیدگی شود که آیا کمیته اجازه گرفتن پیشنهاد جدید را دارد یا خیر و من به عنوان دبیرکل باید این موضوع را حل نمایم. پس از بحثهای مجدد علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی خطاب به قلیچ تصریح کرد: این مساله کاملاً روشن است و کار کمیته به اتمام رسیده و مطابق ماده 19 کشورهایی که پیشنهادات جدیدی دارند باید آن را به کمیته اجرایی ارائه نمایند و راه بسته نیست.

لاریجانی اظهار داشت: مطابق اساسنامه تمام اعضاء می‌توانند پیشنهادات جدید خود را ارائه دهند و در نتیجه نیازی به تشکیل کمیته جدید نیست.

پس از پیشنهاد لاریجانی دبیرکل اجلاس پیشنهاد او را پذیرفت و کشورهای حاضر در اجلاس نیز با آن موافقت کردند.

در نهایت تصویب کمیته ویژه اصلاح اساسنامه به جلسه فوق العاده یا به زمان اجلاس بعدی موکول شد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet