ایام محرم 1398
1388/11/10 18:13:00
سرویس سیاسی
لاریجانی تاکید کرد:

بین‌المجالس برای تحقق پارلمان اسلامی تلاش کند

**رییس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: اتحادیه بین‌المجالس کشورهای اسلامی با دورنگری، زمینه‌های تحقق پارلمان اسلامی را فراهم گرداند.

به گزارش خبرنگار اعزامی خانه ملت به کامپالا - اوگاندا، "علی لاریجانی" درمراسم افتتاحیه ششمین مجمع اتحادیه مجالس کشورهای عضو سازمان کنفرانس اسلامی طی سخنانی اظهارداشت: بیش از پنجاه سال پیش کشورهای اروپایی پس از جنگ‌های طولانی بین خود با تشکیل اتحادیه و پارلمان اروپا، بسترهای همزیستی مسالمت‌آمیز را فراهم کردند و از این رهگذر توانستند در توسعه اروپا گام‌های مهمی بردارند.

 

پارلمان اسلامی، گامی بلند در جهت همگرایی اسلامی

وی با بیان اینکه کشورهای اسلامی امروز در مقایسه با زمان تاسیس اتحادیه اروپا از امکانات بهتری برخوردارند گفت‌: منابع انرژی غنی، فرهنگ پیشرو اسلامی که می‌تواند زیر بنای تمدن اسلامی نوین گردد، همچنین نیروی متخصص گسترده، موقعیت ژئوپلتیک برجسته برخی کشورهای اسلامی‌، همگی فرصت‌هایی طلایی برای تقویت اتحادیه بین المجالس کشورهای اسلامی است.

لاریجانی خاطر نشان کرد: همین آفریقا که امروز کنفرانس بین المجالس اسلامی در آن تشکیل شده است، سرزمینی است با مردمانی فهیم و امکانات گسترده که متاسفانه در دوران استعمار کهنه و استعمار نو فرصت رشد و ترقی و استفاده از ظرفیت‌های کم نظیر از این قاره ی بزرگ و با عظمت دریغ شده و این فرصت‌های بزرگ کشورهای اسلامی در این قاره پهناور است.

رییس مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد: از طرف دیگر در شرایط کنونی بحران مالی غرب و تئوری یک‌جانبه‌گرایی امریکا آثار مخربی بر قلمرو اقتصاد و اجتماعی سیاسی غرب گذاشته و بحران معنویت در غرب، موقعیت ممتازی برای حضور قوی‌تر کشورهای اسلامی در صحنه بین‌المللی فراهم نموده است.

وی افزود: هر چند، آمریکا و رژیم صهیونیستی با ایجاد بحران‌های متعدد و القاء نگرانی‌های کاذب، سعی در تفرق کشورهای اسلامی دارند تا از این رهگذر حضور خود را در سرزمین‌های آنان تثبیت نمایند و بر منابع انرژی آنان مسلط شوند و با ایجاد اختلاف درآمدهای انرژی آنان را تبدیل به سلاح‌های بی‌مصرف کنند.

لاریجانی در ادامه اظهار داشت: اما این شرایط، وظایف نخبگان و صاحب نظران سیاسی و نمایندگان مجالس را سنگین‌تر می‌کند تا به جای انفعال در مقابل تحرک آنان‌، با ابتکاراتی بتوانند جایگاه کشورهای اسلامی را در صحنه جهانی باز تعریف نمایند‌.

وی با تاکید بر اینکه نباید اتحادیه بین المجالس اسلامی را غایت همگرایی کشورهای اسلامی تلقی نمود، اظهارداشت‌: بلکه این گام نخست در حرکت مترقی آنان است تا بتوانند زمینه پارلمان اسلامی را تدارک نمایند و از این طریق توان‌های کشورهای اسلامی را به جای قالب کنفرانس اسلامی به اتحادیه کشورهای اسلامی سوق دهند‌.

رییس قوه مقننه کشورمان در ادامه سخنانش خاطرنشان ساخت‌: متوجه این امرهستم که به دلیل مشکلاتی که در برخی کشورهای اسلامی وجود دارد و دخالت‌های کشورهای غربی‌، این نظریه قرابتی با شرایط فعلی ندارد‌.

وی ادامه داد‌: اما باید بدانیم پذیرش وضع موجود هم به معنای حفظ همین موقعیت فعلی نیز نخواهد بود بلکه در حرکت پیش رونده دیگران‌، این انفعال کشورهای اسلامی‌، آنان را به موقعیت‌های پایین‌تر نزول می‌دهد‌.

لاریجانی همچنین گفت: از این رو جا دارد بین‌المجالس کشورهای اسلامی با دورنگری، زمینه‌های تحقق پارلمان اسلامی را فراهم گرداند.

 

پیگیری جنایات رژیم صهیونیستی در محاکم بین‌المللی

رییس مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از سخنانش یاد آور شد: بیش از نیم قرن از ستم رژیم صهیونیستی بر ملت فلسطین می‌گذرد و طرح‌های مختلف صلح از مجاری مختلف ره به جایی نبرد بلکه رژیم صهیونیستی را مغرورتر کرد.

وی افزود: به طوری که اخیراً مجددا به ترور دولتی روی آورده است که شهادت دکتر علی محمدی، فیزیکدان ایرانی و شهادت "محمد المبحوح" یکی از فرماندهان گردان‌های شهید عزالدین قسام در دوبی نمونه‌ای از این روش تروریستی است.

علی لاریجانی با یادآوری اینکه در سال های اخیر عنصر مقاومت در لبنان و فلسطین هیمنه رژیم صهیونیستی را شکست و ادعای سلطه گری این رژیم بر منطقه را باطل نمود، خاطر نشان کرد: قدر این عنصر ارزشمند مقاومت حزب ا... و حماس و جهاد اسلامی را باید دانست و با حمایت از آنان و مسلمانان فلسطین، راه آزادی قدس را فراهم نمود.

وی با اشاره به اینکه یک سال از جنایت اسراییل در غزه گذشته است گفت: به شهدای فلسطین و مجاهدان آن درود می‌فرستیم؛ اما دوستان عزیز مردم مظلوم غزه زمستان را بی‌سر‌پناه سپری می‌کنند و محاصره رژیم صهیونیستی بیشتر شده است.

لاریجانی تصریح کرد‌: آیا وقت آن نرسیده است که در این اجلاس تصمیمی راهگشا برای آنان گرفته شود؟ اجلاس‌های مختلف در حمایت از مردم فلسطین هر چند از نظر سیاسی ارزشمند است اما باید راه‌های کمک به مردم فلسطین سریع‌تر فراهم گردد.

وی افزود: این اجلاس که برآمده از اراده مردم کشورهای اسلامی است می‌تواند با اختصاص حداقلی از بودجه سالانه هر کشور‌، گامی عملی برای کمک به ملت فلسطین بردارد‌.

رییس مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان اینکه سال گذشته شورای اجرایی بین المجالس اسلامی با ابتکار تشکیل کنفرانس غزه در ترکیه به موقع توانست پرده‌های فریبکاری آن رژیم را بالا بزند گفت‌: نهایتاً در گزارش نماینده سازمان ملل روشن شد که رژیم صهیونیستی در جنگ غزه چه جنایات هولناکی مرتکب گشته است.

وی با بیان اینکه اینکه انتظار ملل مسلمان این است که گام بعدی برداشته شود تاکید کرد:

 کنفرانس بین المجالس اسلامی می‌تواند کمیته‌ای را موظف نماید تا با به کارگیری حقوقدانان برجسته، پرونده جنایات جنگی اسراییل را به محاکم بین المللی بکشاند، تا این رژیم جرأت قلدری در منطقه و ستم بر مردم فلسطین را نداشته باشد و سران آن به عنوان جنایت کاران جنگی محاکمه شوند.

 

نا‌بردباری مذهبی در فرهنگ اسلامی جایی ندارد

لاریجانی در بخش دیگری از سخنانش اظهار داشت: نا‌بردباری مذهبی در فرهنگ اسلامی جایی ندارد و صداهایی که امروزه از اختلافات مذهبی شیعه و سنی و سایر فِرق به گوش می‌رسد، بنده آن را طراحی سرویس‌های اطلاعاتی رژیم صهیونیستی و آمریکا می‌دانم که سیاست بریتانیایی "اختلاف افکن و حکومت کن" را در پیش گرفته‌اند.

رییس مجلس با تاکید بر اینکه شیعه و سنی برادر هم هستند که در یکتا پرستی، کتاب آسمانی، پیامبر عظیم الشان اسلام محمد مصطفی(ص) مشترکند، خاطرنشان ساخت: این امور گوهرهای تابناکی هستند که با تمسک بدان‌ها می‌توان تمدن اسلامی را احیا نمود.

لاریجانی اظهارداشت: به نظر می‌رسد بین المجالس اسلامی به عنوان مشی اصیل می‌تواند از همه پارلمان‌های کشورها بخواهد سند همزیستی مسالمت آمیز مذاهب اسلامی را تصویب کنند که در آن برادری و حقوق برابر آنان تضمین گردد و فتنه غرب و صهیو نیسم را خنثی کند.

 

پیشرفت‌های علمی جهان اسلام سد راه استعمار غرب

رییس مجلس شورای اسلامی در ادامه سخنانش با تاکید بر اینکه تردیدی نیست که غرب پیشرفت‌های جهان اسلام را مانعی برای تئوری استعماری خود تلقی می‌کند، متذکر شد: به همین جهت از طُرق مختلف در مسیر پیشرفت‌های علمی کشورهای اسلامی مخصوصاً در فناوری‌های پیشرفته سنگ‌اندازی می‌کند‌.

لاریجانی با اشاره به پرونده هسته‌ای ایران ایران تصریح کرد: جمهوری اسلامی که NPT را پذیرفته و در چارچوب آژانس بین المللی انرژی اتمی اقدامات علمی خود را سامان می‌بخشد، دائماً با چالش‌های غرب مواجه است اما رژیم صهیونیستی که NPT را نپذیرفته و با پنهان‌کاری سلاح هسته‌ای خود را افزایش می‌دهد و با پوزخند کلاهک هسته‌ای را تکثیر می‌کند، مورد حمایت غرب قرار می‌گیرد.

رییس قوه مقننه کشورمان اظهار داشت‌: بنده که سال‌ها پرونده هسته‌ای کشورم را راهبری می‌نمودم، چندین بار در مذاکرات هسته‌ای به این عبارت تاثر برانگیز برخوردم که می‌گفتند "اگر بگذاریم شما فناوری هسته‌ای صلح آمیز داشته باشید باید به سایر کشورهای اسلامی نیز چنین اجازه‌ای بدهیم".

وی تاکید کرد: این سخن آنان واقعاً نیت اصلی ماجراجویی هسته‌ای آنان است.

لاریجانی با تصریح بر اینکه غرب نمی‌خواهد سطح علمی و فنی کشورهای اسلامی از حدی تجاوز کند، تاکید کرد: اراده آنان براین است که کشورهای اسلامی، ملت‌های درجه دوم و سوم باشند. وی با تاکید بر اینکه کلید راه در درک درست صحنه و ایجاد همگرایی و همکاری علمی و فنی و اقتصادی بین کشورهای اسلامی است، متذکر شد: ظرفیت‌های اقتصادی کشورهای اسلامی وسیع است اما التفات لازم به یکدیگر نمی‌کنند‌.

وی در عین حال خاطرنشان ساخت: به نظر می‌رسد پارلمان‌های کشورهای اسلامی می‌توانند دولت‌های خود را در تنظیم بودجه سالانه ملزم به رعایت اولویت همکاری اقتصادی، علمی با دیگر کشورهای اسلامی نمایند.

 

کارنامه آمریکا در فلسطین و عراق و افغانستان

رییس مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از سخنانش ضمن ابراز تاسف از شرایط کنونی کشور افغانستان یادآور شد: اخیراً ایالات متحده بیش از سی هزار نیرو به نیروهای خویش در افغانستان افزوده است.

وی یاد آور شد: به خاطر دارید که ناتو در اشغال افغانستان، تولید مواد مخدر و تروریسم را بهانه خود قرار داد و در این دوره اشغال تولید مواد مخدر در افغانستان براساس اسناد سازمان ملل متحد 40 برابر شده و بریتانیا که مسئول کنترل این امر بود به سوداگری مشغول است و به جای مبارزه با تروریسم در پشت صحنه به پالوده‌خوری با آنان مبادرت ورزیده‌ا و اخیراً هم با تابلوی جدید آن را رسمیت بخشیده است.

لاریجانی اظهار داشت: هر چند این دگردیسی دیپلماتیک ناتو خود نشانگر عجز آنان در افغانستان است، اما نباید شکست خود در افغانستان را مخفی نگاهدارند و با اشتباهی دیگر، منطقه را سرگرم عدم اطلاع خود نمایند.

رییس مجلس ادامه داد: آنان با شهامت اعلام این شکست راه را برای اصلاح مسیر فراهم کرده و زمینه خروج سربازان بدسرنوشت خود را فراهم می کنند.

علی لاریجانی با بیان اینکه تصور عمومی در صحنه بین المللی این بود که تغییرات در دولت آمریکا که اتفاقاً با شعار تغییر سرکار آمدند، می‌تواند روزنه تغییرات واقعی باشد، متذکر شد: هر چند تیزهوشان صحنه بین الملل می‌دانستند لابی صهیونیستی و منافع استعماری آمریکا به دنبال بهره‌جویی از این تاکتیک‌ها جهت سلطه بیشتر است.

وی تصریح کرد: یک سال اول دولت ایالات متحده با موعظه و سخنرانی گذشت و عملاً آقای اوباما در امتحان پرونده فلسطین و پرونده افغانستان نمره رد گرفت و در پرونده عراق به سختی نمره 10 را از بیست دست و پا نمود.

رییس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ادامه این مسیر در ایام پیش رو، خلاء سیاسی قدرت‌های بین المللی را بیشتر عیان می‌کند، تاکید کرد: کشورهای اسلامی باید برای ایجاد ثبات و امنیت پایدار در مناطق خود تئوری مشخصی را دنبال نمایند.

وی خاطرنشان ساخت: تئوری حل و فصل منطقه‌ای مسائل سیاسی و امنیتی در چارچوب‌های معین، می‌تواند نقش آفرینی کشورهای اسلامی را افزایش دهد.

رییس قوه مقننه کشورمان در ابتدای سخنرانی خود ضمن تشکر از رییس مجلس اوگاندا به خاطر برگزاری اجلاس بین المجالس، از دولت و ملت شریف کشور زیبای اوگاندا به خاطر مهمان نوازی شایسته‌ای که از هیات‌های شرکت کننده در این اجلاس عمل آوردند، قدردانی کرد.

وی همچنین از "فتحی سرور" به خاطر تلاش‌های بی‌وقفه طی دو سال گذشته برای تقویت نقش اتحادیه بین المجالس اسلامی در راستای رفع مسایل و مشکلات اعضاء و ایجاد اتحاد و انسجام میان آنها تقدیر و تشکر کرد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet