انتخابات ریاست جمهوری
1388/11/10 18:20:00
سرویس سیاسی

متن سخنرانی لاریجانی در مجمع اتحادیه بین‌المجالس اسلامی

**مشروح سخنان علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی ایران در ششمین مجمع اتحادیه مجالس کشورهای عضو سازمان کنفرانس اسلامی در کامپالا- اوگاندا بدین شرح است:

بسم ا... الرحمن الرحیم

آقای رییس، حضار گرامی، خانم‌ها و آقایان!

ابتدا اجازه دهید از طرف خود و هیات همراه از عالیجناب ادواری "کیوانوکا سکاندی"، رییس محترم مجلس اوگاندا و رییس اتحادیه به خاطر تلاش‌ها و زحمات بی‌دریغی که جهت برگزاری هر چه با شکوه‌تر این کنفرانس بعمل آورده‌اند، تشکر و قدردانی نمایم.

همچنین مایلم مراتب سپاسگزاری خود را از دولت و ملت شریف کشور زیبای اوگاندا به خاطر مهمان نوازی شایسته‌ای که از هیات‌های شرکت کننده در این اجلاس بعمل آورده‌اند ابراز نمایم.

ضمناً بر خود لازم می‌دانم که از جناب آقای دکتر فتحی سرور به خاطر تلاش‌های بی‌وقفه ایشان طی دو سال گذشته برای تقویت نقش اتحادیه در راستای رفع مسایل و مشکلات اعضاء و ایجاد اتحاد و انسجام میان آنها تقدیر و تشکر نمایم.

حضار محترم!

بیش از پنجاه سال پیش کشورهای اروپایی پس از جنگ‌های طولانی بین خود، با تشکیل اتحادیه و پارلمان اروپا، بسترهای همزیستی مسالمت‌آمیز را فراهم کردند و از این رهگذر توانستند در توسعه اروپا گام‌های مهمی بردارند.

کشورهای اسلامی امروز در مقایسه با زمان تاسیس اتحادیه اروپا از امکانات بهتری برخوردارند؛ منابع انرژی غنی، فرهنگ پیشرو اسلامی که می‌تواند زیر بنای تمدن اسلامی نوین گردد، نیروی متخصص گسترده، موقعیت ژئوپلتیک برجسته برخی کشورهای اسلامی‌، همگی فرصت‌های طلایی برای تقویت اتحادیه بین المجالس کشورهای اسلامی است.

همین آفریقا که امروز کنفرانس بین المجالس اسلامی در آن تشکیل شده است سرزمینی است، با مردمانی فهیم و امکانات گسترده که متاسفانه در دوران استعمار کهنه و استعمار نو فرصت رشد و ترقی و استفاده از ظرفیت‌های کم نظیر از این قاره بزرگ و با عظمت دریغ شده، این فرصت‌های بزرگ کشورهای اسلامی در این قاره پهناور است.

از طرف دیگر در شرایط کنونی بحران مالی غرب و تئوری یک‌جانبه‌گرایی آمریکا آثار مخربی بر قلمرو اقتصاد و اجتماعی سیاسی غرب گذاشته و بحران معنویت در غرب، موقعیت ممتازی برای حضور قوی‌تر کشورهای اسلامی در صحنه بین المللی فراهم نموده است. هر چند آمریکا و رژیم صهیونیستی با ایجاد بحران‌های متعدد و القاء نگرانی‌های کاذب‌، سعی در تفرق کشورهای اسلامی دارند تا از این رهگذر حضور خود را در سرزمین‌های آنان تثبیت نمایند و بر منابع انرژی آنان مسلط شوند و با ایجاد اختلاف در‌آمدهای انرژی آنان را تبدیل به سلاح‌های بی‌مصرف کنند.

اما این شرایط وظایف نخبگان و صاحب نظران سیاسی و نمایندگان مجالس را سنگین‌تر می‌کند تا به جای انفعال در مقابل تحرک آنان‌، با ابتکاراتی بتوانند جایگاه کشورهای اسلامی را در صحنه جهانی باز تعریف نمایند. نباید اتحادیه بین المجالس اسلامی را غایت همگرایی کشورهای اسلامی تلقی نمود بلکه گام نخست در حرکت مترقی آنان است تا بتوانند زمینه پارلمان اسلامی را تدارک نمایند و از این طریق توان‌های کشورهای اسلامی را به جای قالب کنفرانس اسلامی به اتحادیه کشورهای اسلامی سوق دهند‌.

متوجه این امرهستم که بدلیل مشکلاتی که در برخی کشورهای اسلامی وجود دارد و دخالت‌های کشورهای غربی‌، این نظریه قرابتی با شرایط فعلی ندارد. اما باید بدانیم پذیرش وضع موجود هم به معنای حفظ همین موقعیت فعلی نیز نخواهد بود بلکه در حرکت پیش رونده دیگران‌، این انفعال کشورهای اسلامی‌، آنان را به موقعیت‌های پایین‌تر نزول می‌دهد‌‌. لذا جا دارد بین‌المجالس کشورهای اسلامی با دورنگری‌، زمینه‌های تحقق پارلمان اسلامی را فراهم گرداند.

 

آقای رییس و خانم‌ها و آقایان!

بیش از نیم قرن از ستم رژیم صهیونیستی برملت فلسطین می‌گذرد و طرح های مختلف صلح از مجاری مختلف ره به جایی نبرد بلکه رژیم صهیونیستی را مغرورتر کرد. به طوری که اخیراً مجدد به ترور دولتی روی آورده است که شهادت دکتر علی محمدی، فیزیکدان ایرانی و شهادت "محمد المبحوح" یکی از فرماندهان گردان‌های شهید عزالدین قسام در دوبی نمونه‌ای از این روش تروریستی است.

در سال‌های اخیر عنصر مقاومت در لبنان و فلسطین هیمنه رژیم صهیونیستی را شکست و ادعای سلطه‌گری این رژیم بر منطقه را باطل نمود. قدر این عنصر ارزشمند مقاومت حزب ا... و حماس و جهاد اسلامی را باید دانست و با حمایت از آنان و مسلمانان فلسطین راه آزادی قدس را فراهم نمود.

یک سال از جنایت اسراییل در غزه گذشته است؛ به شهدای فلسطین و مجاهدان آن درود می‌فرستیم. اما دوستان عزیز مردم مظلوم غزه زمستان را بی‌سر‌پناه سپری می‌کنند و محاصره رژیم صهیونیستی بیشتر شده است. آیا وقت آن نرسیده است که در این اجلاس تصمیمی راهگشا برای آنان گرفته شود ؟ اجلاس های مختلف در حمایت از مردم فلسطین هر چند از نظر سیاسی ارزشمند است اما باید راه‌های کمک به مردم فلسطین سریع‌تر فراهم گردد. این اجلاس که برآمده از اراده مردم کشورهای اسلامی است می‌تواند با اختصاص حداقلی از بودجه سالانه هر کشور‌، گامی عملی برای کمک به ملت فلسطین بردارد.

سال گذشته شورای اجرایی بین‌المجالس اسلامی با ابتکار تشکیل کنفرانس غزه در ترکیه به موقع توانست پرده‌های فریبکاری آن رژیم را بالا بزند و نهایتاً در گزارش نماینده سازمان ملل روشن شد که رژیم صهیونیستی در جنگ غزه چه جنایات هولناکی مرتکب گشته است. اینک انتظار ملل مسلمان این است که گام بعدی برداشته شود. کنفرانس بین المجالس اسلامی می‌تواند کمیته‌ای را موظف نماید تا با بکارگیری حقوقدانان برجسته، پرونده جنایات جنگی اسراییل را به محاکم بین المللی بکشاند، تا این رژیم جرأت قلدری در منطقه و ستم بر مردم فلسطین را نداشته باشد و سران آن به عنوان جنایت کاران جنگی محاکمه شوند.

 

حضار گرامی!

نابردباری مذهبی در فرهنگ اسلامی جایی ندارد. صداهایی که امروزه از اختلافات مذهبی شیعه و سنی و سایر فِرق بگوش می‌رسد، بنده آن را طراحی سرویس‌های اطلاعاتی رژیم صهیونیستی و آمریکا می‌دانم که سیاست بریتانیا در اختلاف افکن و حکومت کن را در پیش گرفته‌اند. شیعه و سنی برادر هم هستند که در یکتا پرستی، کتاب آسمانی، پیامبر عظیم الشان اسلام محمد مصطفی(ص) مشترکند. این امور گوهرهای تابناکی هستند که با تمسک بدان‌ها می‌توان تمدن اسلامی را احیا نمود.

به نظر می رسد بین المجالس اسلامی به عنوان مشی اصیل می‌تواند از همه پارلمان‌های کشورها بخواهد سند همزیستی مسالمت آمیز مذاهب اسلامی را تصویب کند که در آن برادری و حقوق برابر آنان تضمین گردد و فتنه غرب و صهیو نیسم را خنثی کند.

 

جناب آقای رییس!

تردیدی نیست که غرب پیشرفت‌های جهان اسلام را مانعی برای تئوری استعماری خود تلقی می‌کند و به همین جهت از طُرق مختلف در مسیر پیشرفت‌های علمی کشورهای اسلامی مخصوصاً در فناوری‌های پیشرفته سنگ‌اندازی می‌کند.

همانگونه که در پروند‌ه هسته‌ای ایران مشاهده می‌نمایید، جمهوری اسلامی که NPT را پذیرفته و در چارچوب آژانس بین المللی انرژی اتمی اقدامات علمی خود را سامان می‌بخشد دائماً با چالش‌های غرب مواجه است اما رژیم صهیونیستی که NPT را نپذیرفته و با پنهان‌کاری سلاح هسته‌ای خود را افزایش می‌دهد و با پوزخند کلاهک هسته‌ای را تکثیر می‌کند‌، مورد حمایت غرب قرار می‌گیرد.

بنده که سال‌ها پرونده هسته‌ای کشورم را راهبری می‌نمودم‌، چندین بار در مذاکرات هسته‌ای به این عبارت تاثر برانگیز برخوردم که می‌گفتند "اگر بگذاریم شما فناوری هسته‌ای صلح‌آمیز داشته باشید باید به سایر کشورهای اسلامی نیز چنین اجازه‌ای بدهیم". این سخن آنان واقعاً نیت اصلی ماجراجویی هسته‌ای آنان است‌.

دوستان عزیز! باور کنید که غرب نمی‌خواهد سطح علمی و فنی کشورهای اسلامی از حدی تجاوز کند و اراده آنان براین است که کشورهای اسلامی‌، ملت‌های درجه دوم و سوم باشند‌.

کلید راه در درک درست صحنه و ایجاد همگرایی و همکاری علمی و فنی و اقتصادی بین کشورهای اسلامی است. ظرفیت‌های اقتصادی کشورهای اسلامی وسیع است اما التفات لازم به یکدیگر نمی کنند‌.

به نظر می‌رسد پارلمان‌های کشورهای اسلامی می‌توانند دولت‌های خود را در تنظیم بودجه سالانه ملزم به رعایت اولویت همکاری اقتصادی، علمی با کشورهای اسلامی نمایند.

 

خانم‌ها و آقایان!

نمی‌توان تاسف خود را از شرایط افغانستان مخفی نمود‌. اخیراً ایالات متحده بیش از سی هزار نیرو به نیروهای خویش در افغانستان افزوده است. به خاطر دارید که ناتو در اشغال افغانستان، تولید مواد مخدر و تروریسم را بهانه خود قرار داد. در این دوره اشغال تولید مواد مخدر در افغانستان براساس اسناد سازمان ملل متحد 40 برابر شده و بریتانیایی‌ها که مسئول کنترل این امر بود به سوداگری مشغول است و به جای مبارزه با تروریسم در پشت صحنه به پالوده‌خوری با آنان مبادرت ورزیده‌اند و اخیراً هم با تابلوی جدید آن را رسمیت بخشیده‌اند.

هر چند این دگردیسی دیپلماتیک ناتو خود نشانگر عجز آنان در افغانستان است اما نباید شکست خود در افغانستان را مخفی نگاهدارند و با اشتباهی دیگر، منطقه را سرگرم عدم اطلاع خود نمایند. شهامت اعلام این شکست راه را برای اصلاح مسیر فراهم می کند و زمینه خروج سربازان بدسرنوشت خود را فراهم می کنند.

تصور عمومی در صحنه بین المللی این بود که تغییرات در دولت آمریکا که اتفاقاً با شعار تغییر سرکار آمدند، می‌تواند روزنه تغییرات واقعی باشد. هر چند تیز هوشان صحنه بین الملل می‌دانستند لابی صهیونیستی و منافع استعماری آمریکا به دنبال بهره‌جویی از این تاکتیک‌ها جهت سلطه بیشتر است اما هنوز خیلی دیر نشده است.

یک سال اول دولت ایالات متحده با موعظه و سخنرانی گذشت و عملاً آقای اوباما در امتحان پرونده فلسطین و پرونده افغانستان نمره رد گرفت و در پرونده عراق به سختی نمره 10 را از بیست دست و پا نمود. ادامه این مسیر در ایام پیش رو و خلاء سیاسی قدرت‌های بین المللی را بیشتر عیان می‌کند که باید کشورهای اسلامی برای ایجاد ثبات و امنیت پایدار در مناطق خود تئوری مشخصی را دنبال نمایند.

تئوری حل و فصل منطقه‌ای مسائل سیاسی و امنیتی در چارچوب‌های معین می‌تواند نقش آفرینی کشورهای اسلامی را افزایش دهد.

در پایان یک بار دیگر از دولت، مجلس و ملت عزیز اوگاندا به خاطر میزبانی گرم و حسن استقبال و برگزاری خوب کنفرانس تشکر می‌کنم و برای رییس این دوره اتحادیه جناب آقای سکاندی آرزوی توفیق دارم. متشکرم.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet