شهادت حضرت علی (ع) و شبهای قدر
1388/11/11 13:24:00
سرویس بین الملل

بیانیه اجلاس اتحادیه بین‌المجالس اسلامی صادر شد

**بیانیه ششمین اجلاس اتحادیه بین‌المجالس کشورهای عضو سازمان کنفرانس اسلامی صادر شد.

به گزارش خبرنگار اعزامی خانه ملت، بیانیه ششمین اجلاس بین المجالس اسلامی دارای 16 بند است که از جمله بندهای مهم آن می‌توان به تاکید بر حق استفاده صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای برای تمامی کشورها و محکومیت رژیم صهیونیستی برای تولید کلاهک هسته‌ای و همچنین نامگذاری روز 18 ژانویه به عنوان روز غزه در تقویم کشورهای اسلامی اشاره کرد.

ششمین اجلاس اتحادیه بین‌المجالس اسلامی  در تاریخ 30 تا 31 ژانویه 2010 در شهر کامپالا پایتخت جمهوری اوگاندا با سخنرانی رئیس جمهور این کشور و براساس دعوت رئیس پارلمان اوگاندا و رئیس دوره ششم این کنفرانس و با حضور روسا و اعضای هیات‌های عضو اتحادیه مجالس کشورهای عضو سازمان کنفرانس اسلامی برگزار شد.

در این اجلاس تحولات و چالش‌های پیش روی جهان اسلام براساس دستور کار مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

شرکت کنندگان بر اهمیت مساله فلسطین به عنوان اصلی‌ترین کشمکش خاورمیانه تاکید کردند و خواهان درج این مساله در دستور کار دائم کنفرانس شدند.

دعوت به اتخاذ موضع واحد اسلامی در محافل بین المللی جهت دفاع از حقوق مشروع مردم فلسطین که برپایی دولت مستقل فلسطین به پایتختی قدس شریف از دیگر محورهای مهم این کنفرانس بود.

همچنین کشورهای شرکت کننده در اجلاس کامپالا جنایت‌های اشغالگران صهیونیست علیه مردم فلسطین به ویژه در غزه که موجب زخمی و شهید شدن هزاران نفر گردید را محکوم کردند و از گزارش گلدستون در خصوص نقض حقوق بشر توسط اسرائیل در غزه استقبال کرده و خواهان محاکمه سران و مسئولان رژیم صهیونیستی گردیدند.

همچنین این کشورها گردیدند.

هیات‌های پارلمانی حاضر در ششمین اجلاس بین‌المجالس اسلامی خواستار پایان محاصره مردم غزه و فعالیت‌های وسیع برای گشایش گذرگاه‌های منتهی به غزه شدند و بر ضرورت بازسازی هر چه سریع‌تر غزه و بر طرف کردن آثار تجاوز رژیم صهیونیستی تاکید نموده و روز 18 ژانویه را روز جهانی همبستگی به ملت فلسطین در غزه اعلام نمودند.

شرکت کنندگان این نشست ضمن تاکید بر ضرورت حمایت از مقاومت شجاعانه ملت فلسطین خواهان وحدت میان کلیه گروه‌های فلسطینی شد.

همچنین این کشورها اقدامات رژیم صهیونیستی در انجام حفاری‌های غیر قانونی و ویرانی آثار اسلامی در مسجد الاقصی را محکوم کرده و خواهان اقدامات بین المللی جهت جلوگیری از این روند شدند و ادامه عملیات شهرک سازی صهیونیستی را منافی روند عملیات صلح دانستند.

موضوع عراق از دیگر محورهای مهم اجلاس بین‌المجالس در کامپالا بود. اعضای شرکت‌ کننده در اجلاس از تلاش‌های دولت عراق برای ایجاد ثبات و امنیت در کل عراق و تحقق آشتی ملی و تمامیت ارضی در این کشور حمایت و از گشایش نمایندگی‌های سیاسی کشورهای اسلامی در این کشور استقبال کردند و استفاده از امکانات موجود جهت بازسازی عراق و تقویت اقتصادی و حفظ ثروت‌های طبیعی این کشور را خواهان شدند.

مسایل لبنان نیز از محورهای دیگر مورد بررسی در اجلاس ششم بود که کشورهای شرکت کننده در کنفرانس بر حق مسلم مقاومت مردم لبنان در مقابله رژیم صهیونیستی جهت آزادی کلیه سرزمین‌های اشغالی تاکید ورزیدند و همچنین خواستار برگزاری انتخابات شفاف و مسالمت آمیز در لبنان شدند.

همچنین از کشورهای اسلامی خواستند که به لبنان جهت بازسازی ویرانی‌های تجاوز اسرائیل علیه این کشور نقش خود را ایفا نمایند. در این کنفرانس تحولات مثبت در روابط فی مابین لبنان و سوریه ستوده شد.

همچنین هیات‌های پارلمانی حاضر در ششمین اجلاس بین‌المجالس اسلامی بر حق مسلم کشور سوریه جهت بازپس گیری بلندی‌های جولان سوری از اشغال صهیونیست‌ها تاکید و اقدامات اسرائیل در جولان را غیر قانونی دانستند.

شرکت کنندگان در این اجلاس از وحدت ملی سودان حمایت و خواهان ادامه روند مسالمت آمیز براساس توافق نامه فراگیر صلح در این کشور شده و از گروه‌های مسلح خواستند به روند صلح بپویند و هرگونه تحریم علیه سودان را غیر قابل قول دانستند.

این کنفرانس از دولت یمن جهت حفظ و مصونیت سرزمین و ملت خود و کلیه اقدامات مسئولان جهت ثبات و تقویت امنیت در کل یمن حمایت نمود.

اجلاس کامپالا موفقیت انتخابات کشور سومالی و دولت شیخ الشریف احمد را مورد حمایت قرار داد و از کلیه گروه‌های سومالی پایان درگیری‌ها را طلب کردند.

این کنفرانس همچنین بر حق مسلم کلیه کشورها جهت استفاده از انرژی هسته‌ای برای اهداف مسالمت آمیز از جمله داشتن چرخه سوخت تاکید کرد و خواهان همکاری بین المللی در خصوص انتقال تجربیات و تهجیزات لازم جهت پیشرفت این فناوری و استفاده مسالمت آمیز از آن شد.

تهدیدات اعمال شده علیه کشورها در جلوگیری از استفاده مشروع از این فناوری در این کنفرانس نکوهش شده و بر ضرورت حل اختلافات با استفاده از روش‌های دیپلماتیک تاکید گردید.

خالی کردن خاورمیانه از سلاح‌های کشتار جمعی از دیگر محورهای این کنفرانس بود. شرکت کنندگان با تاکید کنفرانس بر حق مسلم کلیه کشورها در داشتن فناوری هسته‌ای، جهت استفاده مسالمت آمیز از کشورهای عضو دعوت به همکاری در این زمینه نمودند.

این کنفرانس با در نظر گرفتن احترام به معاهده منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای و آژانس بین المللی انرژی اتمی، بر ضرورت گشایش تاسیسات هسته‌ای اسرائیل جهت بازرسی و همچنین شناخت برنامه‌های رژیم صهیونیستی در این خصوص براساس قوانین آژانس بین المللی تاکید کرد.

این کنفرانس همچنین خواهان عاری ساختن خاورمیانه از کلیه سلاح‌های کشتار جمعی گردید و آن را تهدیدی جدی بر امنیت و ثبات این منطقه دانست.

همچنین در این کنفرانس از جوامع بین المللی درخواست شد تا از اتخاذ سیاست‌های دوگانه در معاملات بین الملی خودداری نمایند.

این کنفرانس همچنین به مسایل مربوط به قبرس و آذربایجان پرداخت و بر ضرورت همکاری میان کشورهای اسلامی تاکید کرد.

کنفرانس کامپالا پدیده تروریسم را محکوم و بر ضرورت جدایی در مفهوم تروریسم و مقاومت تاکید کرد.

همچنین این کنفرانس با توجه به تعالیم اسلام بر ضرورت گفتگو میان تمدن‌ها و ادیان براساس برابری و ایجاد فضای همکاری بین کلیه ملت‌ها تاکید نمود و خواهان گفتگو میان کلیه مذاهب اسلامی جهت ایجاد وحدت و همبستگی و دوری از هرگونه تفرقه شد.

شرکت کنندگان در ششمین اجلاس اتحادیه بین‌المجالس اسلامی از سازمان ملل خواست تا لایحه‌ای توسط مجمع عمومی صادر و هرگونه بی‌حرمتی به ادیان آسمانی و مقدسات را منع و اقداماتی جهت ایجاد نوعی موازنه در آزادی بین جایگاه ادیان و اعتقادات برقرار کند.

این کنفرانس همچنین عدم هر نوع نژاد پرستی بر علیه اقلیت‌های دینی را از سازمان ملل خواستار شد.

در اجلاس ششم همچنین بر ضرورت همکاری نزدیک میان کشورهای اسلامی در زمینه‌های اقتصادی تاکید گردید و کشورهای عضو خواهان ایجاد قوانینی در پارلمان‌ها جهت تسهیل این همکاری و استفاده از امکانات در کشورهای اسلامی جهت تقویت بنیه اقتصادی جهان اسلامی شدند.

در پایان اجلاس کامپالا قطعنامه‌ای شامل 34 بند نیز صادر شد که این قطعنامه در بردارنده مصوبات کمیته‌های سیاسی، اقتصادی، حقوق بشر و محیط زیست ششمین اجلاس اتحادیه مجالس کشورهای اسلامی است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet