شهادت حضرت علی (ع) و شبهای قدر
1388/11/12 15:21:00
سرویس سیاسی
لاریجانی تشریح کرد

دستاوردهای سفر به کویت و اوگاندا

**رییس مجلس شورای اسلامی دستاوردهای سفر به کویت و اوگاندا را تشریح کرد.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، "علی لاریجانی" پس از بازگشت از 8 روزه خود به کشورهای کویت و اوگاندا، در جمع خبرنگاران حاضر در فرودگاه مهرآباد به تشریح دستاوردهای سفر هیات پارلمانی ایران به این دو کشور پرداخت.

لاریجانی چرخه سوخت را حق همه کشورهای اسلامی دانست و گفت: دانش صلح‌آمیز هسته‌ای شامل نیروگاه هسته‌ای نیز می‌شود.

وی  افزود :‌ همه  کشورهای شرکت‌کننده در اتحادیه بین‌المجالس اسلامی در کامپالا با ثبت روز جهانی غزه موافقت کردند.

رییس مجلس از تشکیل کمیته قدس در این اجلاس خبر داد و گفت: پارلمان‌های کشورهای اسلامی از این پس مسائل قدس و فلسطین را پیگیری می‌نمایند  و اتحادیه بین‌المجالس اسلامی را در جریان قرار می‌دهند.

لاریجانی اظهار داشت: بر اساس تصویب ششمین اجلاس اتحادیه بین‌المجالس اسلامی‌ کشورهای اسلامی حق دارند نیروگاه اتمی و تکنولوژی تولید سوخت هسته‌ای داشته باشند.

رئیس مجلس در ادامه با اشاره به  بحث مطرح شده در اجلاس در مورد  حقوق بشر گفت: بحث حقوق بشر در کشورهای اسلامی مطالبات زیادی را می‌طلبد و در اجلاس کامپالا قطعنامه خوبی در این زمینه به تصویب رسید.

وی افزود: از آنجا که تعداد شرکت‌کنندگان در این اجلاس به دو سوم اعضا نرسیدند، امکان تغییر اساسنامه آن وجود نداشت و تغییر آن به اجلاس بعدی در اندونزی موکول شد.

لاریجانی گفت: مسائل و برنامه‌های کاری مهمی نیز در شورای اجرایی اجلاس ششم بین‌المجالس اسلامی مورد بررسی قرار گرفت و از این پس نایب‌رییسی این شورا به ایران واگذار شد.

رییس قوه مقننه کشورمان همچنین با اشاره به  دیدار خود با رییس‌جمهور اوگاندا گفت: کشور اوگاندا ظرفیت‌های خوبی دارد و زمینه‌های مناسبی برای گسترش همکاری‌های اقتصادی، صنعتی و کشاورزی را فراهم می‌کند.

لاریجانی همچنین با اشاره به سفر  خود به کویت و دیدار با امیر این کشور گفت: در این دیدار مسائل دوجانبه، موضوعات و مسائل منطقه مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

وی با اشاره به دیدار خود با رییس مجلس کویت نیز اظهار داشت: در این دیدار در خصوص روابط پارلمانی و گروه‌های دوستی پارلمانی و همچنین ارتباط کمیسیون‌های تخصصی مجالس دو کشور صحبت شد.

رییس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه  زمینه‌های خوبی برای همکاری دو کشور همسایه و نزدیک وجود دارد خاطرنشان ساخت:‌ در دیدار با مسوولان کویتی، همکاری‌های تجاری و اقتصادی و حل برخی از مشکلاتی که در مسیر روابط تجاری و اقتصادی دو کشور وجود دارد، مورد بحث و بررسی قرار گرفت و تصمیمات سازنده‌ای در این زمینه اتخاذ شد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet