شهادت حضرت علی (ع) و شبهای قدر
1388/11/13 10:55:00
سرویس صحن
با مصوبه امروز مجلس

شورای مرز تشکیل می‌شود

**بنابر مصوبه امروز نمایندگان مجلس شورای اسلامی، شورای مرز تشکیل می‌شود.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، نمایندگان مجلس در جلسه علنی روز سه‌شنبه در ادامه بررسی طرح تقویت مرزبانی جمهوری اسلامی ایران، با تصویب ماده (3) این طرح، تشکیل شورای "توسعه و امنیت پایدار مرزها" که بر اساس ماده (1) این طرح "شورای مرز" نوشته می‌شود، به تصویب رساندند.

براساس مصوبه امروز مجلس، این شورا به منظور تدوین و تنظیم سیاست‌های راهبردی توسعه متوازن در حوزه‌های امنیتی، سیاست، اجتماعی و اقتصادی کشور در امور مرزی و ایجاد روش‌های اجرایی مشترک و هماهنگی کلان بین دستگاه‌های اجرایی مرتبط با مرز و نظارت بر حسن اجرای امور مرزی و تقویت و کمترل موثر مرزها، تشکیل می‌شود.

بنابر مصوبه مجلس، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح، رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور یا یکی از معاونان به انتخاب رئیس سازمان، وزیر کشور، وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، - وزیر اطلاعات، وزیر امور خارجه یا یکی از معاونان به انتخاب وزیر، وزیر راه و ترابری یا یکی از معاونان به انتخاب وزیر، وزیر نیرو، فرمانده نیروی انتظامی، معاون اطلاعات و عملیات ستاد کل نیروهای مسلح،  یکی از معاونان وزارت امور اقتصادی و دارایی که مسئولیت گمرک را برعهده دارد، فرمانده مرزبانی به عنوان دبیر شورا و یک نفر از اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس به عنوان ناظر، ترکیب اعضای شورای مرز را تشکیل می‌دهند.

ریاست شورای مرز با رئیس جمهور یا یکی از اعضای شورای عالی امنیت ملی است که از طرف رئیس جمهور تعیین می‌شود.

براساس این مصوبه، شورای مرز به تناسب مسئولیت خود کارگروه‌هایی تخصصی با تعیین ترکیب و شرح وظایف هر یک تشکیل می‌دهد. مصوبات کارگروه‌ها لازم است به تایید شورای مرز برسد.

جلسات شورای مرز هر سه ماه یکبار تشکیل می‌شود. شورای مرز می‌تواند به ضرورت جلسات فوق العاده نیز داشته باشد.

نمایندگان مجلس شورای مرز را مجاز کردند که حسب مورد از  سایر وزرا و مسئولان و کارشناسان دستگاه‌های ذی ربط بدون حق رای جهت شرکت در جلسات دعوت نماید.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet