ایام محرم 1398
1388/11/13 10:42:00
سرویس صحن
در صورت تصویب نهایی مجلس صورت می‌گیرد

اختصاص یک‌درصد از درآمد منابع انرژی و معدنی به مناطق محروم

**نمایندگان مجلس شورای اسلامی با یک فوریت طرحی موافقت کردند که در صورت تصویب نهایی آن، یک درصد ازدرآمد حاصل از تولید نفت خام، گاز طبیعی، سنگ آهن، مس، سرب، روی و طلا به به مناطق تولید کننده منابع انرژی زا و مواد معدنی و محروم کشور اختصاص می‌یابد.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، نمایندگان در جلسه علنی امروز سه‌شنبه با یک فوریت طرح اختصاص یک درصد از درآمد حاصل از تولید نفت خام، گاز طبیعی، سنگ آهن، مس، سرب، روی و طلا به مناطق تولید کننده این محصولات و مناطق محروم کشور را به تصویب رساندند.

در صورت تصویب نهایی این طرح به دولت اجازه داده می‌شود تا هر ساله یک درصد از درآمد حاصل از نفت خام، گاز طبیعی، سنگ آهن، مس، سرب، روی و طلای تولیدی را به استان‌های نفت خیز، گاز خیز و تولید کننده سنگ آهن، مس، سرب، روی و طلا و شهرستان‌ها و بخش‌های محروم کشور (به نسبت 50 درصد استان‌های تولید کننده منابع انرژی زا و مواد معدنی و 50 درصد مناطق محروم) جهت اجرای برنامه‌های عمرانی اختصاص دهد.

یک فوریت این طرح با 162 رای موافق، 33 رای مخالف و 3 رای ممتنع از مجموع 217 نماینده حاضر در جلسه به تصویب رسید.

گفتنی است، ابتدا دو فوریت این طرح به رای گذاشته شد که با 145 رای موافق، 53 رای مخالف و 8 رای ممتنع از مجموع 218 نماینده حاضر در جلسه به تصویب نرسید. درواقع دو فوریت این طرح در حالی به تصویب نرسید که تنها نیاز به یک رای موافق دیگر یعنی آراء 146 نماینده بود. 

در مقدمه توجیهی این طرح آمده براساس قانون 2 درهزار درآمد ناشی از فروش نفت خام برای عمران و آبادانی مناطق نفت خیز مصوب 79 از محل بودجه عمومی به مناطق مرحوم کمک می‌شد.

مجلس شورای اسلامی در سال 85 با تصویب قانون اصلاح جداول شماره 4 و 8 قانون برنامه چهارم توسعه و قانون بودجه سال 85 کل کشور به منظور اختصاص 2 درصد از درآمد حاصل از صادرات نفت خام و گاز طبیعی به استان‌های نفت خیز و گازخیز و شهرستان‌ها و بخش‌های محروم کشور امکان کمک از درآمدهای نفت و گاز را به مناطق نفت خیز، گازخیز و مناطق محروم را فراهم کرد.

همچنین با توجه به اینکه عمر قانون دوم برنام محدود به زمان اجرای برنامه چهارم بوده و قانون اول برنامه نیز ملغی الاثر شده است، عملا هیچ گونه منفعتی از تولید نفت خام، گاز طبیعی و سایر معادن عمده به مناطق تولید کننده نمی‌رسد.

از آنجا که منظور نکردن کمک برای مناطق تولید کننده منابع انرژی‌زا و معادن نوعی بی‌عدالتی تلقی شده و آثار و پیامدهای سیاسی، اجتماعی و اقتصادی را به همراه دارد و در آستانه ارسال بودجه سال 89 هستیم و از دست دادن فرصت مشکلاتی را ایجاد خواهد کرد لذا فوریت این طرح مطرح گردید.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet