شهادت حضرت علی (ع) و شبهای قدر
1388/11/14 11:04:00
سرویس صحن

نظرات موافقان و مخالفان فوریت طرح حمایت از مشاغل خانگی

**"محمدحسین فرهنگی" و "اسدالله عباسی" در موافقت و "محسن کوهکن" در مخالفت با فوریت طرح ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی سخن گفتند.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، در جلسه علنی روز چهارشنبه مجلس شورای اسلامی، فرهنگی نماینده تبریز، اسکو و آذرشهر در دفاع از فوریت طرح ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی گفت: یکی از مهمترین اولویت‌های کشور ما مساله اشتغال است.

وی افزود: اشتغال می‌تواند ضمن اینکه مولد باشد و بر ثروت ملی اضافه کند و اقتصاد را تقویت نماید، در زمینه‌های مختلفی آرامش را به جامعه برگرداند و امید به آینده را تقویت کند.

فرهنگی تصریح کرد: در حال حاضر حجم قابل توجهی از مشاغل در کشور ما در خانه‌ها جریان دارد بدون اینکه ستادی وجود داشته باشد که بر آنها نظارت کند و یا آنها را هدایت نماید و یا اینکه مسایل و مشکلات اداری و فنی و اقتصادی آنها را حل کند و اگر نیاز به وام یا تسهیلاتی داشتند برایشان فراهم نمایند.

نماینده تبریز خاطرنشان ساخت: با حضور کارشناسان وزارت کار و امور اجتماعی بطور مفصل در این زمینه بحث و گفتگو صورت گرفت و نظرات کارشناسی آنها و تجارب کارآفرینی در کشورهای مختلف دنیا جمع آوری شد و مجموعا طرحی با امضای تعداد قابل توجهی از همکاران تقدیم هیات رئیسه گردید.

وی گفت: در حال حاضر نیز نزدیک به 9 ماه است این موضوع در 7 کمیسیون مجلس مورد بررسی قرار گرفته و همه آن را تایید کردند.

فرهنگی اظهار داشت: روح اصلی این طرح نیز این است که ستادی در دولت تشکیل ‌شود و نمایندگان بخش خصوصی نیز به آاین ستاد بپیوندند تا زمینه برای اجرای این طرح فراهم گردد.

در ادامه "محسن کوهکن" در مخالفت با فوریت این طرح گفت: درست است که یکی از دغدغه‌های ما بحث اشتغال است اما دغدغه مهم‌تر ما حفظ کانون و حریم امنی است که تحت عنوان محل زندگی برای خانواده‌های ایرانی پیش بینی کردیم.

وی افزود: اگر زمانی بود که هر خانواده‌ای دارای یک فضا و عرصه‌ای بود که انجام کار و اشتغال در آن جا ایجاد مزاحمت نمی‌کرد هیچ اشکالی نداشت ولی در حالی که در شهرهای بزرگ به خاطر قیمت زمین و مصالح به نوعی به سمت انبوه سازی و آپارتمان سازی می‌رویم، آیا چنین امر مهمی ضرورت دارد که با فوریت آن را بررسی نماییم.

نماینده مردم لنجان اظهار داشت: امر اشتغال مستلزم تردد است. محیط‌هایی که خانواده‌ها در آن مستقر هستند آداب و رسوم و سنن خاص مبتنی بر فرهنگ ایرانی، اسلامی خودشان دارند.

وی افزود: توجه به اشتغال نباید باعث شود به امر مهمی که حفظ حریم محیط‌های خانوادگی و یک زندگی آرام است لطمه بزنیم.

کوهکن با تاکید بر اینکه اشتغال به نوعی یک امر ضروری است، خاطرنشان ساخت: ولی آیا درست است که حقوق عمومی یک عده را به خطر بیندازیم؟

وی ادامه داد: مشاغل خانگی  قطعا مفاسدی را به دنبال خواهد داشت که به خانواده‌ها لطمه خواهد زد و این به صلاح و مصلحت کشور نیست.

"اسدالله عباسی" نماینده رودسر و املش نیز در موافقت با فوریت این طرح گفت: این طرح براساس اصل 28 و 43 قانون اساسی مطرح شده است.

وی افزود: اگر مادری در منزل و کنار فرزندان خود به کار خود بپردازد بهتر است یا از خانه خارج شود و در یک شرکت یا کارگاه کار کند.

نماینده رودسر تصریح کرد: مگر صنایع دستی ما چگونه شکل می‌گیرد. صنایع دستی در خانه و خانواده است که انواع آن تولید می‌شود.

وی گفت: بسیاری از صنایع دستی کشورهای دیگر بازار ما را تسخیر کردند به چه دلیل این اتفاق افتاد؟ به دلیل کاهش هزینه‌ها بوده است.

عباسی افزود: دادن مجوز برای مشاغل خانگی اینگونه نیست که هر خانه‌ای به کارگاه تولیدی تبدیل شود، بلکه ستادی تشکیل خواهد شد و آنها را ساماندهی خواهد کرد.

وی اظهار داشت: بسیاری از اعضای خانواده‌های حوزه‌های انتخابیه بیکار هستند و کارخانه‌ها نیز که نیروهای خود را تعدیل می‌کنند. بسیاری از صندق‌های حمایتی اعتبار می‌دهند پس چه بهتر که در قالب تعاونی و خانواده‌ها یا اتحادیه اشتغال ایجاد شود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet