شهادت حضرت علی (ع) و شبهای قدر
1388/11/14 19:02:00
سرویس کمیسیون ها
مرکز پژوهش های مجلس اعلام کرد

نحوه اعتراض کارکنان مشمول قوانین استخدامی نیروهای مسلح به آرای صادره

**مرکز پژوهش‌های مجلس نظر کارشناسی خود را درباره لایحه "چگونگی اعتراض کارکنان مشمول قوانین استخدامی نیروهای مسلح نسبت به آرای صادره از هیئت‌های رسیدگی به تخلفات انضباطی " اعلام کرد.

به گزارش خانه ملت به نقل از روابط عمومی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، این مرکز با انتشار گزارشی نظر کارشناسی خود را در خصوص لایحه "چگونگی اعتراض کارکنان مشمول قوانین استخدامی نیروهای مسلح نسبت به آرای صادره از هیئت‌های رسیدگی به تخلفات انضباطی " اعلام کرد. متن این اظهار نظر کارشناسی بدین شرح است:

لایحه چگونگی اعتراض کارکنان مشمول قوانین استخدامی نیروهای مسلح نسبت به آرای صادره از هیئت‌های رسیدگی به تخلفات انضباطی که در جلسه مورخ 27 خرداد 1386 هیئت وزیران به تصویب رسیده و سپس تقدیم مجلس هفتم شده بود در اجرای ماده 141 آئین‌نامه داخلی مجلس به شماره ثبت 123 در دستور کار مجلس هشتم قرار گرفت.
بر اساس مقدمه توجیهی لایحه تقدیمی چون در مواد 104 و 105 قانون ارتش جمهوری اسلامی ایران مصوب 1366 و ماده 115 قانون مقررات استخدامی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی مصوب 1370 و مواد 121 و 122 قانون استخدامی نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران ـ مصوب 1382 ـ مهلتی برای اعتراض کارکنان متخلف نیروهای مسلح به آرای صادر شده از هیئت‌های رسیدگی مربوط در مقام تجدید نظرخواهی از محکمه صالحه یعنی دیوان عدالت اداری پیش‌بینی نکرده‌اند با مراجعه کارکنان مذکور به دیوان عدالت اداری و درصورت نقض آرای هیئت‌های موصوف و حکم رسیدگی مجدد در کمیسیون‌های هم ‌عرض و صدور رأی به نفع متهم حقوق ایام انفکاک از خدمت هم به عنوان حقوق زمان اشتغال تلقی می‌شود که این امر مشکلاتی را برای نیروهای مسلح و دیوان عدالت اداری ایجاد کرده است لذا دولت این لایحه را برای رفع مشکلات اجرایی و قضایی تقدیم مجلس کرده است.

** مصوبه کمیسیون

لایحه تقدیمی در مواردی تعادل بین مصالح نیروهای مسلح و کارکنان خود را در مواردی رعایت نکرده بود لذا گزارش مورخ 7/5/1387 مرکز پژوهش‌های مجلس پیشنهاداتی را مطرح کرد که خوشبختانه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی به‌عنوان کمیسیون اصلی سعی کرده است اشکالات لایحه را برطرف کند.
کمیسیون به‌درستی در تبصره 1 ماده واحده لایحه "چگونگی اعتراض کارکنان مشمول قوانین استخدامی نیروهای مسلح نسبت به آرای صادره از هیئت‌های رسیدگی به تخلفات انضباطی " برخلاف لایحه تقدیمی برای جلوگیری از تضییع حقوق استخدامی کارکنان نیروهای مسلح هیئت‌های رسیدگی به تخلفات انضباطی را موظف کرده است درصورت نقض رأی‌شان توسط دیوان عدالت اداری و درصورت اصرار هیئت‌ها بر رأی سابقشان، از دیوان عدالت اداری تقاضای تجدیدنظر نمایند تا به این ترتیب هم هیئت‌ها تا حدودی دستشان باز باشد و هم کارکنان حق دادخواهی توسط محکمه صالح خواهد داشت.

** قانون اساسی و مصوبه کمیسیون

اصل یکصد و هفتاد و سوم قانون دیوان عدالت اداری را برای رسیدگی به شکایات، تظلمات و اعتراضات مردم نسبت به مأمورین یا واحدها با آیین‌نامه‌های دولتی و احقاق حقوق آنها ایجاد کرد و در راستای اصل مذکور بند سوم ماده 13 قانون دیوان عدالت اداری مصوب 9 خرداد 1385 رسیدگی به شکایات قضات و مشمولین قانون استخدامی کشوری و سایر مستخدمان اعم از لشکری و کشوری از حیث تضییع حقوق استخدامی را در صلاحیت دیوان قرار داده است. از این‌ نظر مصوبه کمیسیون با اصل قانون اساسی بیشتر مطابقت دارد.

** نتیجه‌گیری

با توجه به اصلاحات مختصری که کمیسیون در لایحه تقدیمی دولت انجام داده است، لایحه به سمت انطباق بیشتر با قانون اساسی سوق داده شده است. که حفظ حقوق استخدامی کارکنان لشکری و کشوری و مصالح عمومی را توأمان مورد توجه قرار داده است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet