ایام محرم 1398
1388/11/15 10:38:00
سرویس بین الملل
لاریجانی خواستار شد:

تشدید تلاش های پاکستان برای آزادی دیپلمات ربوده شده ایرانی

**رییس مجلس شورای اسلامی خواستار تشدید اقدامات دولت پاکستان برای آزادی دیپلمات ربوده شده کشورمان در این کشور شد.

به گزارش خانه ملت، "فهمیده میرزا" رییس مجلس ملی پاکستان چهارشنبه شب با "علی لاریجانی" رییس مجلس شورای اسلامی دیدار و گفت‌وگو کرد.

در این دیدار ابتدا لاریجانی با اشاره به روابط خوب بین دو کشور جمهوری اسلامی ایران و جمهوری اسلامی پاکستان، پیوند‌های تاریخی، دینی و فرهنگی مشترک بین مردم دو کشور را عامل اصلی استحکام و تقویت مناسبات و همکاری‌ها فیمابین دانست و گفت: بر پایه این پیوند‌های عمیق و ریشه‌دار، روابط دو کشور در زمینه‌های سیاسی، فرهنگی و اقتصادی همواره خوب و رو به رشد بوده است.

وی در ادامه بر حمایت مجلس شورای اسلامی از هرگونه گسترش ارتباطات و مناسبات و همکاری‌های دو کشور تاکید کرد و اظهار نمود: هیچ مانعی بر سر راه استفاده کامل از ظرفیت‌های موجود برای گسترش روابط سیاسی، پارلمانی، اقتصادی و فرهنگی فیمابین وجود ندارد.

لاریجانی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به تحولات منطقه‌ای بویژه مسائل افغانستان خاطرنشان ساخت: جمهوری اسلامی ایران، خواهان استقرار ثبات و آرامش در منطقه است، و افزایش همکاری‌های منطقه‌ای در جهت مبارزه با تروریزم و قاچاق مواد مخدر را در راستای منافع ملت‌های کشورهای همجوار منطقه می‌داند.

لاریجانی در ادامه با انتقاد از حضور نظامی بیگانگان در منطقه گفت: افزایش حضور نیروهای نظامی به بهانه مبارزه با تروریزم، شرایط منطقه‌ای را پیچیده‌تر کرده و مانعی فراروی رفاه و توسعه مردم منطقه می‌شود.

رییس مجلس شورای اسلامی در این دیدار هم چنین با اشاره به مصونیت دیپلماتیک اتباع سیاسی کشورها، تشدید اقدامات دولت پاکستان برای آزادی دیپلمات ربوده شده کشورمان در این کشور را خواستار شد.

در ادامه این دیدار، هم چنین فهمیده میرزا، رییس مجلس ملی پاکستان هدف از سفر خود به کشورمان را تقویت مناسبات دو کشور در تمامی زمینه‌ها ارزیابی و ابراز امیدواری کرد پیوندهای تاریخی، دینی، فرهنگی و همکاری‌های اقتصادی، سیاسی و پارلمانی فیمابین به اوج شکوفایی خود برسد.

فهمیده میرزا جمهوری اسلامی ایران کشوری مهم و برخوردار از تمدنی کهن و دارای حداکثر قرابت فرهنگی و دینی با مردم پاکستان خواند و بر حمایت قاطع دولت و مجلس پاکستان از تقویت مراودات و همکاری‌های دو جانبه در زمینه‌های مختلف تاکید کرد.

رییس مجلس پاکستان در ادامه با اشاره به تلاش‌های کشورش در مبارزه با تروریزم و افراط گری خاطرنشان ساخت: پاکستان اجازه استفاده تروریست‌ها از خاک این کشور، برای تعرض به کشورهای همجوار را نخواهد داد.

وی در این زمینه خواستار اشتراک مساعی و تقویت همکاری‌های امنیتی در مقابله با تروریسم فرامرزی و قاچاق مواد مخدر و فعالیت گروه‌های اشرار شد.

وی در ارتباط با موضوع هسته‌ای کشورمان نیز گفت: پاکستان مخالف هرگونه وضع تحریم علیه ایران بوده است و اعتقاد دارد مناقشه‌ هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران باید از طریق مسالمت‌آمیز و با گفت‌وگو حل و فصل شود.

وی رفع موانع احتمالی فراروی توسعه هرچه بیشتری مبادلات تجاری و اقتصادی بین دو کشور و تحقق قرارداد‌های منعقده بین دو کشور در زمینه‌های انرژی حمل و نقل و صنعت را خواهان شد.

رییس مجلس ملی پاکستان هم چنین از دکتر لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی برای سفر به اسلام آباد دعوت کرد که رییس مجلس کشورمان ضمن استقبال از این دعوت، ابراز امیدواری کرد این رویداد در موقع مقتضی صورت گیرد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet