هدر اصلی
1388/11/17 14:44:00
سرویس اقتصادی
یوسف نژاد بر برخورد کارشناسی مجلس تاکید کرد؛

لایحه بودجه مغایرت های قانونی زیادی دارد

**عضو کمیسیون تلفیق بودجه و محاسبات سال ۱۳۸۹ تاکید کرد: بودجه سال آینده متاسفانه با مغایرت‌های قانونی عدیده‌ای همراه است و لازمست مجلس براساس اصول علمی و کارشناسی نسبت به اصلاح آن اقدام کند.

علی اصغر یوسف نژاد در گفتگو با خبرگزاری خانه ملت در خصوص وضعیت بودجه سال 89 گفت: مشخص نیست در حالی که دنیا از شرایط رکود اقتصادی خارج نشده دولت براساس چه اصول و مبنایی قیمت نفت در بودجه سال آینده را 65 دلار تعیین کرده است.

وی خاطرنشان کرد: نفت تا سال 86 از رشد قیمت برخوردار بود؛ با این حال بودجه بر مبنای واقعیت‌های موجود تنظیم شد، اما در شرایط حاضر نفت را بشکه‌ای 65 دلار بسته‌ایم و در عین حال 20 درصد از آن را باید به حساب صندوق توسعه ملی واریز کنیم.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس یادآور شد: در حالی که کشورهای عضو اوپک بودجه خود را با نفت زیر 50 دلار تنظیم می‌کنند جای سوال و تعجب دارد که چرا بودجه کشور براساس نفت 65 دلار تنظیم شده است.

وی در پاسخ به این پرسش آیا بودجه سال 89 براساس برنامه چهارم توسعه تنظیم شده یا برنامه پنجم توسعه گفت: مشخص نیست بودجه سال 89 براساس کدام برنامه پنج ساله توسعه تنظیم شده است؛ اگر براساس برنامه چهارم توسعه تنظیم شده باشد، در واقع زمان آن پایان یافته است و اگر براساس برنامه پنجم توسعه تنظیم شده، این برنامه هنوز به تصویب نرسیده که جنبه قانونی داشته باشد.

این نماینده مجلس تصریح کرد: حتی بودجه سال 1389 برای نمایندگان شفاف نیست، چرا که معلوم نیست بودجه براساس کدام قوانین بالادستی تنظیم شده است. آیا متکی به اصل 44 قانون اساسی است یا خیر؟

عضو کمیسیون تلفیق بودجه سال 89 در ادامه افزود: اگر بودجه براساس اصل 44 قانون اساسی باشد در این قانون بودجه شرکت‌های دولتی، همراه با هزینه‌ها از افزایش برخوردار بوده که مغایر اصل 44 قانون اساسی است.

نماینده مردم ساری در مجلس در خصوص هدفمند کردن یارانه‌ها در بودجه سال 89 گفت: در طرح هدفمند کردن یارانه‌ها به دولت تکلیف شده است که 20 درصد از درآمدهای 10 تا 20 هزار میلیارد تومانی که در بودجه آورده شود، حداکثر 4 هزار میلیارد تومان آن از محل هدفمند کردن یارانه‌ها دیده شود، در حالی که دولت در لایحه بودجه  8 هزار میلیارد تومان درآمد قرار داده است که به طور قطع این موضوع هم مغایرت قانونی دارد.

یوسف نژاد خاطرنشان کرد: متاسفانه در بعضی موارد بزرگمنایی‌هایی در بودجه شده است که از واقعیت بدور است که به طور قطع نمایندگان نسبت به این موضوع به صورت کارشناسی برخورد می‌کنند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet