هدر اصلی
1388/11/18 12:45:00
سرویس بین الملل
جلالی با اشاره به برخی تناقضات در مبادله سوخت هسته ای؛

به کشورهای دارای سوخت هسته‌ای اعتماد نداریم

**سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تاکید کرد: در بحث معاوضه سوخت هسته ای هیچ اعتمادی به کشورهای دارای سوخت نداریم چرا که این کشورها حتی به مذاکرات شفافی که با جمهوری اسلامی ایران کردند، پایبند نبودند.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، کاظم جلالی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در حاشیه جلسه علنی روز یکشنبه در جمع خبرنگاران گفت: در موضوع هسته‌ای آنچه که برخی از کشورها در طرح معاوضه مطرح می‌کنند بیشتر به چالش کشیدن دستاوردهای هسته‌ای ایران است.

وی با بیان اینکه در موضوع هسته‌ای تا به حال صدای واحدی در کشور بلند بود اظهار داشت: علیرغم همه اختلاف نظرها در موضوعات دیگر، در بحث هسته‌ای همه جریانات از دستاوردهای هسته‌ای صیانت کرده و مواضع واحد اتخاذ می‌شد و نباید این موضع خاص را دچار خدشه کرد.

جلالی در ادامه تاکید کرد: در مساله معاوضه سوخت هسته‌ای چارچوب‌های اصیل مورد پذیرش نظام جمهوری اسلامی و رهنمودهای رهبری مدنظر است.

وی تصریح کرد: در حال حاضر سوخت هسته‌ای که در اختیار کشورمان است مولفه قدرت جدی جمهوری اسلامی ایران است.

وی با بیان اینکه تاکنون صداقتی را در رفتار کشورهای 1+5 مشاهده نکرده‌ایم که مبتنی بر آن صداقت، تجربه جدیدی را به نوعی در دستور کار قرار دهیم، افزود: اساسا از ابتدا غربی‌ها خواستار آن بودند که موضوع هسته‌ای دارای هیچگونه پیشرفتی نباشد.

وی با اشاره به اینکه کشورهای غربی از ابتدا داشتن نیروگاه توسط جمهوری اسلامی را نفی می‌کردند گفت: زمانی که روس‌ها برای نیروگاه بوشهر سخن می‌گفتند با روس‌ها مخالفت کردند و به همین دلیل طبیعی است که موضوع انحرافی تحت عنوان راکتور اتمی تهران را دستاویز قرار دهند و از این نیاز جمهوری اسلامی ایران ایران برای تامین سوخت راکتور تهران سوء‌استفاده کنند.

جلالی اظهار داشت: ما نباید اجازه سوء استفاده را به غربی‌ها بدهیم چرا که جمهوری اسلامی ایران توان تامین سوخت راکتور تهران را دارد.

جلالی تاکید کرد: در بحث معاوضه هیچ اعتمادی به کشورهای دارای سوخت نیست و این کشورها حتی به مذاکرات شفافی که با جمهوری اسلامی ایران کردند پایبند نبودند.

وی با اشاره به قضیه مدالیته در ایران گفت: قرار بود که اگر ایران بعد از مدالیته به پیشنهادات پاسخ داد، مساله جدیدی مطرح نشود اما زمانی که ایران به شبهات آنها پاسخ داد شبهات دیگر را مطرح کردند.

جلالی گفت: غربی‌ها در بحث هسته‌ای به دنبال نوعی سودجویی هستند و ما نباید تحت تاثیر القائات جهانی و قدرت‌های بزرگ قرار بگیریم.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی اظهار داشت: نباید این ماجرا را درون کشور به جنجال تبدیل کنیم، سیاست‌های نظام کاملا مشخص است و باید در چارچوب تدابیر مقام معظم رهبری که کاملا شفاف است دنبال شود.

جلالی در پاسخ به سوال خبرنگاری در خصوص مواضع جدید متکی در مورد معاوضه سوخت هسته‌ای گفت: زمانی که ضرب الاجل از سوی غربی‌ها مطرح شد به نوعی از آن استقبال کردیم. عنوان کرده‌ایم که جمهوری اسلامی باید تکلیف خود را بداند اگر قرار نیست غربی‌ها به ما سوخت هسته‌ای بدهند ما به سمت غنی سازی 20 درصد حرکت نماییم و مقدمات را فراهم نماییم.

وی در ادامه گفت: اما آنچه که در حال حاضر مطرح شده که به نوعی توافق در خصوص سوخت هسته‌ای دست یابیم، باید عنوان کنیم که ما هیچگونه اطلاعی در خصوص این توافق نداریم و جزییات آن را نمی‌دانیم.

جلالی تصریح کرد: به نظر می‌رسد این سخنان با مواضع قبلی تا حدودی در تناقض است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet