هدر اصلی
1386/09/19 08:24:00
سرویس بین الملل
رئیس کمیته روابط خارجی کمیسیون امنیت ملی:

برای رفع ابهامات و سوءتفاهمات کوشش خواهیم کرد

رئیس کمیته روابط خارجی کمیسیون امنیت گفت: در دیدار با هیات پارلمانی اروپا موضوعات مختلفی از جمله انرژی هسته ای، مبارزه با قاچاق مواد مخدر، حقوق بشر و مبارزه با تروریسم بحث و بررسی شد.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، نشست خبری مشترک رئیس کمیته روابط خارجی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی و رئیس هیات روابط پارلمانی اتحادیه اروپا با جمهوری اسلامی ایران بعد از ظهر روز یکشنبه در محل کمیسیون امنیت برگزار شد.

محمود محمدی رئیس کمیته روابط خارجی کمیسیون امنیت در ابتدای این نشست هدف از سفر هیات پارلمانی اروپا به ایران را گفتگو برای تقویت مناسبات بین ایران و اتحادیه اروپا عنوان کرد و افزود: ما در این دیدارها با تاکید بر اهمیت گفتگو برای تقویت همکاری ها در مسایل اقتصادی، سیاسی و اجتماعی به موضوعات مختلفی از جمله استفاده صلح آمیز ایران از انرژی هسته ای، مبارزه با قاچاق موادمخدر، حقوق بشر و مبارزه با تروریسم پرداختیم و در بسیاری از این موضوعات مطرح شده، نقطه نظراتمان برای ادامه گفتگو و رفع ابهامات به یکدیگر نزدیک بود.

وی ادامه داد: همچنین مسایل سیاسی مهم منطقه ای نظیر مسایل خاورمیانه، عراق و افغانستان از جمله موضوعاتی بودند که در نشست مشترک ما و هیات پارلمانی اروپا مطرح شد.

محمدی خاطرنشان کرد: هیات پارلمانی اروپا از چهره های شاخص گروه های پارلمانی هستند که آشنایی خوبی با کشورهای اسلامی منطقه ما و مسایل ایران دارند و با دیدگاه مثبت در نشست مشترک و دیدار امروزشان با وزیر امور خارجه کشورمان به تبادل نظر در موضوعات مختلف پرداختند.

رئیس کمیته روابط خارجی کمیسیون امنیت ضمن تشکر از مواضع مثبت «آنجلینا بر» رئیس هیات پارلمانی اروپا در موضوع هسته ای ایران گفت: مایلیم اعلام کنیم که ما با علاقه به گفتگوها ادامه خواهیم داد و در جهت رفع ابهامات و سوءتفاهمات کوشا خواهیم بود و سعی خواهیم کرد در جهت تقویت اعتماد متقابل و تقویت همکاری میان ایران و پارلمان اروپا و نهادهای اروپایی، بیشترین تبادل نظر را با هم داشته باشیم.

وی ادامه داد: ابتکار عمل "خانم بر" و همکارانشان در هیات پارلمانی اروپا این فرصت را به ما می دهد که براساس احترام متقابل و منافع مشترک ایران و اروپا در جهت تقویت صلح، مذاکره و دوستی گفتگوها و همکاری هایمان را ادامه دهیم.

محمدی تصریح کرد: از طرح نظرات سازنده و دیدگاه های هیات محترم اروپایی در روند گفتگوها تشکر می کنم ما از این نظرات در مسیر فعالیت هایمان استفاده خواهیم کرد.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، آنجلینا بر رئیس هیات پارلمانی اتحادیه اروپا پس از سخنان محمدی گفت: ما به دنبال راه ها و کانال هایی برای ارتباط بیشتر هستیم و اعتقاد داریم این راحل ها باید تقویت شوند.

وی افزود: ملاقات های بسیار خوبی بین هیات پارلمانی اروپا و نمایندگان مجلس ایران برگزار شد و گفتگوهای خوبی نیز با وزیر امور خارجه ایران و همچنین رئیس کمیته روابط خارجی کمیسیون امنیت مجلس داشتیم.

رئیس هیات پارلمانی اروپا خاطرنشان کرد: ما در این دیدارها بحث هایی را در مورد افغانستان و مشخصا در خصوص مواد مخدر مطرح کردیم و معتقدیم این موضوع تنها مشکل ایران نیست بلکه اروپا را نیز تهدید می کند. بنابراین باید به دنبال راهی برای حل این مشکل باشیم.

آنجلیکا بر با اشاره به موضوع هسته ای ایران اظهار داشت: می توان تب داغ برنامه هسته ای ایران را با مذاکره و بازگشت پرونده به آژانس بین المللی انرژی اتمی قطع کرد.

وی با تاکید بر اینکه موضوع قوی ما مبتنی بر مذاکره و گفتگو است، متذکر شد: من به عنوان عضوی از پارلمان اروپا به دنبال حمایت از استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای در تمام کشورهای دنیا هستم.

وی در خصوص گزارش سازمان های اطلاعاتی آمریکا در مورد برنامه های هسته ای ایران گفت: با این گزارش زمینه هرگونه اقدام نظامی از بین رفته و جورج بوش باید به این گزارش تن دهد.

رئیس هیات پارلمانی اروپا خاطرنشان کرد: تحریم های وضع شده علیه ایران به دلیل ادعای مقاصد نظامی بوده و با توجه به اینکه در گزارش سازمان های اطلاعاتی آمریکا مقاصد نظامی در برنامه هسته ای ایران رد شده است، راه برای پایان این قضیه وجود دارد.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet