ایام محرم 1398
1388/11/20 11:44:00
سرویس بین الملل
در بیانیه مشترک لاریجانی و فهمیده میرزا مطرح شد

تاکید روسای مجالس ایران و پاکستان بر توسعه روابط اقتصادی

**روسای مجالس ایران و پاکستان در بیانیه مشترکی بر ضرورت گسترش و توسعه همکاری‌های اقتصادی و تجاری بین دو کشور تاکید کردند.

به گزارش خانه ملت به نقل از اداره اخبار مجلس شورای اسلامی، بنا به دعوت رسمی علی لاریجانی ریاست مجلس شورای اسلامی جمهوری اسلامی ایران، خانم فهمیده میرزا رئیس مجلس ملی پاکستان در راس هیاتی بلند پایه از تاریخ 14 لغایت 19 بهمن ماه 1388 برابر با 3 لغایت 8 فوریه 2010 به جمهوری اسلامی ایران سفر کرد.
طی این سفر رئیس مجلس ملی پاکستان علاوه بر دیدار با رئیس مجلس، با ریاست جمهوری وزیر امور خارجه و نیز اعضای فراکسیون زنان مجلس و گروه دوستی پارلمانی ایران و پاکستان دیدار و گفتگو کرد.
در جریان مذاکرات روسای مجالس دو کشور که در جوی دوستانه و با تفاهم انجام شد طرفین مسائل مورد علاقه در روابط دو جانبه و تحولات منطقه‌ای و بین المللی را مورد بررسی و تبادل نظر قرار داده و ضمن تاکید بر روابط پایدار فیمابین در چارچوب مراودات دیرینه دو ملت مسلمان و با نظر داشت حسن مناسبات همجواری و اهمیت استمرار و تقویت رایزنی‌های فیمابین و با تاکید بر ضرورت تحکیم مناسبات در زمینه‌های مختلف سیاسی، اقتصادی و فرهنگی آمادگی خود را برای تقویت بیش از پیش روابط و تماس‌های سازنده میان نهادهای تقنینی دو کشور ابراز داشتند فهمیده میرزا از لاریجانی برای دیدار از پاکستان دعوت کرد.
گفتنی است در این دیدار روسای دو مجلس پاکستان و ایران تاکید کردند که روابط پارلمانی و مراودات مردمی بین دو کشور دو عامل کلیدی در تقویت روابط بین دو دولت می‌باشد. بر این اساس آنها بر ضرورت ارتباط و همکاری گسترده بین کمیسیون‌های دو مجلس به ویژه کمیسیون‌های سیاست خارجی و امنیت ملی، اقتصاد، امور حقوقی، فرهنگ و آموزش تاکید نمودند. علاوه بر آن دو طرف با مهم ارزیابی کردن ارتباط مستمر و نزدیک نمایندگان زن مجالس دو کشور، تبادل منظم هیات‌هایی از نمایندگان زن را مورد تشویق قرار دادند.
همچنین در این دیدار روسای مجلس دو کشور تمایل خود را برای همکاری گسترده‌‌تر مجالس دو کشور در مجامع پارلمانی بین المللی از جمله اتحادیه بین المجالس اتحادیه مجالس کشورهای عضو سازمان کنفرانس اسلامی، مجمع مجالس آسیایی و دیگر نهادهای پارلمانی منطقه‌ای با هدف اتخاذ مواضع مشترک در قبال موضوعات مهم بین‌المللی ابراز داشتند و توافق نمودند به عنوان دو کشور مهم اسلامی مستقل در منطقه که دارای ظرفیت‌های برجسته علمی، تحقیقاتی و دانشگاهی هستند همکاری خود را در زمینه تحقیقات بر روی موضوعات مورد علاقه دو طرف گسترش دهند.
در این دیدار روسای دو کشور با توجه به تجربیات ارزشمند پارلمان دو کشور، بر تبادل این تجربیات و اطلاعات میان دو مجلس به ویژه در زمینه‌های مدیریت پارلمانی، شیوه‌های قانونگذاری و نوسازی و تصویب قوانین در مورد سرمایه گذاری، تجارت مرزی، و همکاری‌های گمرکی و اقتصادی، از طریق برگزاری نشست‌های منظم بین کارشناسان و مدیران ذیربط مجالس دو کشور تاکید کردند.
روسای دو کشور ضرورت گسترش و توسعه همکاری‌های اقتصادی و تجاری بین دو کشور با توجه به ظرفیت‌های بالایی که در این زمینه وجود دارد را مورد توجه قرار دادند و دو طرف با عنایت با اینکه تجارت گسترده‌تر، بیش از اعطای کمک‌ها، حلال مشکلات اقتصادی می‌باشد از همه اقداماتی که تسهیل کننده تجارت بین دو کشور و تحقق ظرفیت‌های فوق باشد علمی الخصوص مرتفع نمودن موانع تجاری حمایت کردند.
روسای دو مجلس بر تعهد عمیق خود برای محو تروریزم و افراط گرایی، مبارزه با قاچاق مواد مخدر و جرائم سازمان یافته و ارتقاء توسعه اجتماعی اقتصادی در منطقه تاکید کردند.
همچنین دو طرف بر ضرورت حل و فصل همه مناقشات بین‌المللی به صورت مسالمت آمیز و از طریق گفتگو و مذاکره و بدون توسل به اقدامات قهر آمیز که می‌تواند مناطق را با بی ثباتی مواجه سازد تاکید کردند و تحولات منطقه‌ای را حائز اهمیت توصیف کرده و اهمیت تبادل نظر در خصوص این تحولات در جهت تقویت صلح و ثبات و امنیت منطقه را مد نظر قرار دادند.
دو طرف توافق نمودند، برای تقویت روابط پارلمانی دو کشور و ارتقاء دیپلماسی پارلمانی با عنایت به نقشی که مباحث پارلمانی در ارتقاء همکاری‌های بین‌المللی ایفاء می‌نماید به صورت نوبه‌ای سالانه‌ یک بار در پایتخت دو کشور ملاقات نمایند.
و روسای دو مجلس در پایان تاکید کردند که صرفا مردم سالاری فرصتی را فراهم می‌سازد تا نمایندگان مردم نسبت به درک چالش‌های بالقوه و بالفعل و یافتن راه حل‌های مناسب برای آنها اقدام نمایند. آنان همچنین تاکید کردند که مردم سالاری، برای مقابله با تروریزم امری ضروری است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet