شهادت حضرت علی (ع) و شبهای قدر
1388/11/20 17:25:00
سرویس سیاسی
لاریجانی در همایش تقدیر از پیشکسوتان جهاد و شهادت:

با شاخص‌های برنامه چهارم فاصله زیادی داریم

**رییس مجلس شورای اسلامی وجود و رهبری ولایت فقیه را عامل پیروز ایران در جنگ تحمیلی با عراق عنوان کرد.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، علی لاریجانی در همایش تجلیل از پیشکسوتان جهاد و شهادت، اظهار داشت: اگر ولایت فقیه نبود مردم اینچنین با قدرت و شور انقلابی و روحیه ایثارگرایانه در جنگ تحمیلی بسیج نمی‌شدند.

هرم 3 طبقه‌ای کشور عامل پیروز انقلاب بود

رییس قوه مقننه در بخش دیگری از سخنانش نقش هرم مدیریتی در پیروزی انقلاب را بسیار مهم دانست و افزود: هرم مدیریتی که از آغاز نهضت انقلاب به رهبری امام راحل آغاز شد و تا امروز تداوم یافته را می توان در سه بخش دسته بندی کرد.

وی تصریح کرد: راس این هرم مدیریتی که نقش هدایت را به عهده داشت، مجموعه مراجع عظام و پیشروی آنها حضرت امام خمینی (ره) قرار داشتند که وظیفه راهبری و هدایت و شناخت و تبیین مسائل اسلامی را عهده‌دار بودند.

لاریجانی با بیان اینکه در بخش میانی هرم انقلاب افرادی مانند مقام‌معظم‌رهبری، شهیدان مطهری، باهنر، بهشتی و نیز آقایان هاشمی‌رفسنجانی، مهدوی‌کنی و شهدای محراب قرار داشتند، افزود: وی‍ژگی آنها این بود که هم به معارف اسلام آشنا بودند و هم مسلک امام (ره) و مسائل جامعه را به خوبی می‌شناختند؛ بنابراین از وی‍ژگی‌های مدیریتی کافی و مناسبی برای انقلاب و اسلام برخوردار بودند.

وی خاطر‌نشان کرد: طبقه سوم که مختص جوانان 18 تا 30 ساله بود که در همه وجوه حاضر بودند فداکاری کنند تا نهضت انقلاب به پیروزی رسد.

رییس قوه مقننه تاکید کرد: مجموعه این هرم متعادل موجب شد تا جمهوری‌اسلامی ساخته و شکوفا شود، بعدها همین هرم در جنگ تحمیلی هشت ساله عراق علیه ایران ما را به پیروزی رساند.

 بی‌توجهی به ظرفیت‌های نظام هرم را کاریکاتوری کرده است

وی گفت: آنچه مهم است این است که مسئولان هرم را درست بشناسند و ظرفیت‌های آنها درست استفاده کنند.لاریجانی یادآور شد: بی‌توجهی به ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های هرم موجب می‌شود تا هرم کاریکاتوری شود.  

وی تصریح کرد: این هرم کاریکاتوری موجب می‌شود تا به سرمایه‌های کشور توجه نشود، درصورتی که آنچه باید برای آینده حائز اهمیت باشد، همکاری بین سه نسل پس از انقلاب است.
رییس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: توجه به همکاری بین 3 طبقه در هرم موجب می‌شود هیچ توطئه‌ای نتواند جمهوری اسلامی ایران را تهدید کند؛ اما اگر به این موضوع توجه نشود مشکلات زیادی اعم از اقتصادی و اجتماعی و حتی انحرافات فکری برای کشور رقم خواهد خورد.
وی رمز پیروزی در انقلاب و جنگ تحمیلی را در همبستگی دانست.
وی با تاکید بر اینکه مسئولان باید از تجربه کافی سیاسی و اجتماعی برخوردار باشند، افزود: گرچه جوانان جایگاه خود را دارند اما اگر به مدیران میانی تاسی نشود، هزینه های زیادی به کشور تحمیل می‌شود.


ایران یک دیکتاتوری بین المللی را حذف کرد

رییس مجلس یادآور شد: زمانی پس از انقلاب فکر می‌کردند صدای ایران خاموش می‌شود؛ اما آرام آرام متوجه شدند جمهوری اسلامی ایران سنگر ساده‌ای نیست.
وی افزود: در سال‌های اخیر که شرایط جهانی به لحاظ قطب بندی تغییرات عدیده‌ای را به خود دیده و مدیریت تک قطبی شد و دیکتاتوری جهانی در دنیا شکل گرفت و همزمان به عراق و افغانستان و لبنان حمله شد، کمتر کشوری بود که در این مبارزه باایران همراه شود، اما بعدها همان کسانی که در مقابل سیاست های ایران اعتراض داشتند، اعتراف کردند که تنها ایران بوده است که در برابر استکبار قد علم کرده است.
لاریجانی خاطر نشان کرد: اگردر جنگ 33 روزه که تنها ایران یاور حزب الله بود و شکست شدیدی به اسراییل وارد شد، عکس این جریان اتفاق می‌افتاد و اسراییل پیروز جنگ می‌شد و یا اینکه آمریکا در عراق به پیروزی می‌رسید، اکنون مشخص نبود چه اتفاقاتی درعرصه بین الملل رقم خورده بود.
وی تاکید کرد: در حقیقت ایران یک دیکتاتوری و مشکل بین‌المللی را حذف کرد.

 

با شاخص‌های برنامه چهارم توسعه فاصله زیادی داریم

وی در بخش دیگری از سخنانش به مسائل اقتصادی در کشور پرداخت و تاکید کرد: از لحاظ اقتصادی ما می توانستیم در تاریخ پس از انقلاب عملکرد بهتری داشته باشیم.
رییس مجلس ادامه داد: باید توجه داشت که اقتصاد یک امر دستوری نیست و لازمه هدایت درست آن این است که حرکت براساس برنامه صورت گیرد.
وی یادآور شد: گرچه نتیجه برنامه چهارم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی در بعضی مراحل با توفیق همراه بوده است؛ اما متاسفانه در بعضی مراحل هم از مشکلات و نواقصی برخوردار است که با سیاست های ابلاغی بسیار فاصله دارد. به عنوان مثل قرار بود در طول برنامه چهارم توسعه رشد نرخ سرمایه 2/12 درصد شود اما این رقم تنها به 5/4 درصد رسیده است و رشد نقدینگی بیشتر از پیش‌بینی هاست.
لاریجانی خاطر نشان کرد: باید بپذیریم که بدون برنامه نمی توانیم به چشم انداز دست یابیم و برای این منظور نیز حتما نیازمند استفاده ازمدیران برجسته هستیم.

 

از عوام گرایی باید به اندازه التقاطی ها ترسید

وی سپس به مسائل فرهنگی در کشور اشاره کرد و افزود: جامعه ما از ابعاد دیگری رشد پیدا کرده و اگر غفلت کنیم مشکلات عدیده ای برای کشوربه وجود میآید.باید توجه داشت که معارف اسلامی نیازمند متخصصین تاریخ شناس و فقیه است.
لاریجانی گفت: اداره کشور باید بر اساس اصول باشد نه فرقه گرایی که جهلیه صوفیه استفاده می‌کردند، حتی حضرت امام (ره) که عارف بودند از مغیبات استفاده نمی کردند؛ بلکه بر اساس اصول اسلامی کشور را اداره می کردند.
رییس مجلس خاطر نشان کرد: همان قدر که خطر لیبرالیسم یا التقاطی ها برای کشور و اسلام مهم استو آن را از اصالتمی اندازد، به همان اندازه هم باید از عوام گرایی ترسید. راه ما باید راه علما و مراجع عظام تقلید باشد.

اعتراضات به انتخابات باید در چارچوب قانونی باشد

وی سپس به مسائل سیاسی داخلی و خارجی کشور پرداخت و ادامه داد: خوشبختانه پس از انقلاب در مسائل استراتژیک کشور، ولایت فقیه تصمیم گیر اصلی بوده است.
لاریجانی یادآور شد: اگر قانون اساسی مسائل استراتژیک را در اختیار و حیطه ولایت فقیه قرار نمیداد مشخصنبود امروز از لحاظ هسته ای و جایگاه شایسته فعلی برخوردار باشیم.
وی افزود: ولایت فقیه راه را روشن می کند و در مسائل خارجی حتما باید نقش چشمگیر داشته باشد.
لاریجانی حوادث پس از انتخابات را امتحان الهی دانست و افزود: امتحان الهی از نظر اجتماعی موجب پاکیزه کردن اجتماع می‌شود و موجب می‌شود که در شرایط سخت ماهیت افراد مشخص شود و عموم جامعه آگاه‌تر برخورد کنند و به عبارتی توده مردم حقیقت را بفهمند.
وی جریان های پس ازانتخابات را در چند دسته تقسیم بندی کرد و گفت: یک جریان متعلق به ضد انقلاب و منافقین با هدف تخریب است. جریان دیگر هم معترضان هستند، کسانی که از پس از انتخابات اعتراض دارند.
رییس مجلس ادامه داد: همه باید در برابر جریان ضد انقلاب باستند و فرمایشات مقام معظم رهبری هم کاملا صحیح و در این راستاست
وی خاطرنشان کرد:اعتراض گروه های معترض باید در چارچوب قانونی باشد نه اینکه به موضوعی برای کشور تبدیل شود، ادامه دادن در این مسیر لازم نیست.
رییس مجلس شورای اسلامی به اشتباهاتی در خصوص حوادث پس از انتخابات اشاره کرد و افزود: به طور حتم اشتباهاتی مانند حادثه کهریزک هم رخ داده که مقام معظم رهبری را ناراحت و خون به دل ایشان نمود البته مجلس هم پیگیری کرد و ما معتقدیم نباید از حقوق مردم گذشت اما مسایل را نباید با هم خلط کرد.
رییس قوه مقننه در پایان گفت: به طور حتم افرادی که با تجربه هستند باید با خام اندیشی ها و اموری که اختلاف افرین است مقابله جدی کنند.  

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet