ایام محرم 1398
1388/11/26 17:09:00
سرویس صحن

لایحه بودجه 12 اسفند در صحن علنی مجلس

**کمیسیون تلفیق بودجه سال ۱۳۸۹ کل کشور از روز سه‌شنبه ۲۷ بهمن ماه کار بررسی بودجه سال آینده را آغاز می کند.

به گزارش خانه ملت، بررسی لایحه بودجه که رییس جمهور آن را در روز 4 بهمن ماه با تاخیری 49 روزه تقدیم مجلس کرد، بر اساس ماده 216 آیین‌نامه داخلی مجلس، از روز 7 بهمن ماه آغاز شد.

از این روز که ماده واحده و پیوست‌های لایحه بودجه دراختیار نمایندگان قرار گرفت، طی فرصتی 10 روزه که تا 17 بهمن ادامه یافت، آنان پیشنهادهای خود را به کمیسیون‌های تخصصی ارائه کردند.

مهلت 15 روزه کمیسیون‌های تخصصی برای ارائه گزارش نتایج بررسی‌های خود به کمیسیون تلفیق نیز از همین تاریخ آغاز شد و روز 21 بهمن به پایان رسید. کمیسیون تلفیق نیز که اینک با انتخاب اعضای هیات رییسه این کمیسیون صورت رسمی به خود گرفته از روز سه‌شنبه 27 بهمن شروع به کار خواهد کرد.

بر اساس ماده 213 آیین‌نامه داخلی مجلس شوراى اسلامى، ترکیب اعضای کمیسیون تلفیق از کلیه اعضاى کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات و دو ‏نفر از هریک از کمیسیون‏هاى دیگر غیراز کمیسیون‏هاى تحقیق و تدوین آیین‏نامه داخلى مجلس شکل می‌گیرد.

برهمین اساس، 24 عضو کمیسیون برنامه و بودجه به همراه 26 نماینده انتخابی از 13 کمیسیون دیگر مجلس، 50 عضو کمیسیون تلفیق را تشکیل می‌دهند.

بدین ترتیب در حال حاضر "رضا عبداللهی" به عنوان رئیس، "علیرضا منادی سفیدان" نایب رییس اول، "جعفر قادری" نایب رییس دوم، "محمدمهدی مفتح" سخنگو، "هادی قوامی" دبیر اول، "جبار کوچکی نژاد ارم ساداتی" دبیر دوم و "غفار اسماعیلی"، "علی بروغنی"، "علی بنایی"، "محمدرضا تابش"، "احمد توکلی"، "موسی‌الرضا ثروتی"، "سیدحسین حسینی"، "سیدنجیب حسینی"، "حمید سعادت"، "محمدکریم شهرزاد"، "محمدقسیم عثمانی"، "محمدحسین فرهنگی"، "اصغر گرانمایه‌پور"، "بهمن مرادنیا"، "مقداد نجف‌نژاد"، "عباسعلی نورا"، "حسن ونایی" و "عزت‌الله یوسفیان ملا" به عنوان دیگر اعضای کمیسیون برنامه و بودجه محاسبات در دومین سال فعالیت هشتمین دوره مجلس به صورت خودکار در کمیسیون تلفیق بودجه سال 1389 کل کشور عضویت دارند.

با مشخص شدن برگزیدگان کمیسیون‌های دیگر مجلس نیز ترکیب نهایی 50 نفره این کمیسیون مشخص شد.

کمیسیون آموزش و تحقیقات

اسدالله عباسی

سعدالله نصیری قیداری

کمیسیون اجتماعی

داریوش قنبری

مرادعلی منصوری رضی

کمیسیون اقتصادی

جمشید انصاری

جهانبخش محبی‌نیا

کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی

حسن کامران

عوض حیدر پور شهرضایی

کمیسیون انرژی

سیدجاسم ساعدی

محمد سقایی

کمیسیون بهداشت و درمان

امیدوار رضایی

امیرحسین قاضی‌زاده

کمیسیون شوراها و امور داخلی

عبدالحسین ناصری

علی اصغر زارعی

کمیسیون صنایع و معادن

علی اصغر یوسف نژاد

شهریار طاهرپور

کمیسیون عمران

محمدتقی بختیاری

سیدمحمدکاظم حجازی

کمیسیون فرهنگی

سیدرمضان شجاعی کیاسری

ستار هدایت خواه

کمیسیون قضایی و  حقوقی

غلامرضا اسداللهی

عبدالرضا مرادی

کمیسیون کشاورزی، ‌آب و منابع طبیعی

کاظم فرهمند

یونس اسدی

کمیسیون اصل نودم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران

سیدمحمدحسن ابوترابی فرد

محمدابراهیم نکونام

اعضای کمیسیون تلفیق در اجرای ماده 49 آیین‌نامه داخلی مجلس در روز یکشنبه 18 بهمن تشکیل جلسه دادند و ترکیب هیات رئیسه این کمیسیون را مشخص کردند.

در ماده 49 نحوه انتخاب اعضای هیات رییسه کلیه کمیسیون‌های مجلس مشخص شده است و اعضای هیات رییسه کمیسیون تلفیق نیز همچون سایر کمیسیون ها برگزیده می شوند.

بر این اساس پس از انتخاب اعضاى کمیسیون‏ها، هر کمیسیون به ریاست مسن‏ترین عضو و با حضور حداقل دوسوم اعضاء خود منعقد و فوراً یک رئیس، دو نایب رئیس، یک سخنگو و دو دبیر با رأى مخفى با ورقه با اکثریت نسبى به مدت یکسال انتخاب مى‏نماید.

در جلسه انتخاب اعضای هیات رییسه کمیسیون تلفیق "رضا عبداللهی" به عنوان رئیس، "سیدمحمدحسن ابوترابی‌فرد" به عنوان نایب رئیس اول، "جعفر قادری" به عنوان نایب رئیس دوم، "محمدمهدی مفتح" به عنوان سخنگو، "هادی قوامی" به عنوان دبیر اول و "محمدقسیم عثمانی" به عنوان دبیر دوم برگزیده شدند.

این کمیسیون در فرصتی 15 روزه که البته امکان تمدید آن هم پیش‌بینی شده گزارش نهایی خود را درباره لایحه بودجه آماده و برای بررسی نهایی تقدیم صحن علنی می‌کند.

اگر کمیسیون تلفیق تا پایان فرصت 15 روزه خود و بدون احتیاج به تمدید، بررسی لایحه بودجه را به پایان رسانده و گزارش خود را ارائه کند، پیش‌بینی می‌شود بررسی این لایحه بر اساس ماده 217 آیین‌نامه داخلی مجلس از روز چهارشنبه 12 اسفندماه در صحن علنی مجلس آغاز شود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet