هدر اصلی
1388/11/27 12:46:00
سرویس کمیسیون ها
لایحه بودجه 15 اسفند به صحن علنی می‌رود

مفتح برنامه کاری کمیسیون تلفیق را تشریح کرد

**سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه سال ۱۳۸۹ کل کشور از تصویب آیین‌نامه داخلی این کمیسیون در جلسه امروز صبح خبر داد.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، "محمدمهدی مفتح" که ظهر امروز در نشستی خبری با خبرنگاران، در تشریح تصمیمات جلسه امروز اعضای کمیسیون تلفیق گفت: در این جلسه آیین نامه داخلی کمیسیون که بنابر پیشنهادات،  در 14 ماده ارائه شده بود، نهایتا در 12 ماده به تصویب کمیسیون رسید.

وی افزود: بنابر آیین‌نامه مصوب، جلسات کمیسیون تلفیق بودجه سال آینده، در دو نوبت صبح و بعد از ظهر و طی 8 ساعت کاری برگزار خواهد شد.

مفتح خاطرنشان کرد: در صورت ضرورت و نیاز به کار بیشتر، هیات رییسه می‌تواند برنامه‌ای برای تشکیل نوبت شب نیز تنظیم کند.

وی ادامه داد: کلیات لایحه بودجه و تاثیرات بودجه بر شاخص‌های کلان اقتصادی اولین بحث کمیسیون تلفیق خواهد بود و پس از تصویب کلیات ما وارد جزییات خواهیم شد.

سخنگوی کمیسیون تلفیق در مورد دستورکار جلسه بعداز ظهر امروز کمیسیون تلفیق نیز اظهار داشت: امروز معاون نظارت راهبردی ریاست جمهوری به اتفاق کارشناسان مربوطه در کمیسیون حاضر خواهند شد و در خصوص ردیف‌های بودجه عمومی، اختصاصی دولتی، موسسات وابسته به دولت، با اعضا به بحث و تبادل نظر می‌پردازند.

وی افزود: شاخص‌های اصلی اقتصاد مثل رشد اقتصادی و تورم، رشد سرمایه گذاری و شاخص‌های کلان نیز در جلسات بعدی با حضور وزرای اقتصاد، رئیس کل بانک مرکزی و مسئولین ذی ربط مورد  بررسی قرار خواهد گرفت.

مفتح گفت: در بررسی جزییات هم به تبع آنچه در جلسات علنی مجلس مطرح می‌شود ابتدا به بحث درآمدها اعم از درآمدهای مالیاتی و درآمدهای حاصل از فروش از نفت و مجموع درآمدهای دولت خواهیم پرداخت.

وی افزود: پس از بستن سقف درآمدها، وارد بحث هزینه‌ها و سیاست‌های اجرایی خواهیم شد.

سخنگوی کمیسیون تلفیق ابراز امیدواری کرد در طول دو هفته فرصت قانونی این کمیسیون برای رسیدگی به لایحه بودجه و با توجه دقت فراوانی که نمایندگان در بررسی لایحه بودجه در کمیسیون‌های تخصصی داشته‌اند، بتوانیم مصوبه‌ای را به عنوان قانون بودجه داشته باشیم که اهداف بلند اقتصادی و سیاست‌های مورد نظر را تحقق بخشد.

مفتح در خصوص نحوه رسیدگی لایحه بودجه در صحن علنی نیز گفت: از 15 اسفند در جلسه علنی رسیدگی به بودجه آغاز می‌شود و در پایان روز اول کلیات رای گیری می‌شود و از روز دوم وارد شور دومی می‌شویم.

وی یادآور شد: طبق روال سال‌های قبل ابتدا بندهای درآمدی بودجه بررسی می‌شود و پس از بسته شدن سقف بودجه، هزینه‌ها و سیاست‌های اجرایی مورد بررسی قرار می‌گیرد.

سخنگوی کمیسیون تلفیق با ابراز امیدواری که با جلسات دو یا سه نوبته حداکثر ظرف یک هفته بتوانیم نوبت اول رسیدگی در مجلس را تمام کنیم، متذکر شد: البته این خیلی دقیق نیست اما اجمالا همین حدود خواهد بود.

مفتح با بیان اینکه شورای نگهبان نیز طبق قانون 10 روز پس از اتمام کار مجلس، فرصت دارد به مصوبه مجلس رسیدگی و در مورد ان اعلام نظر کند، خاطرنشان ساخت: ولی معمولا شورای نگهبان همزمان با مجلس مصوبات مجلس را مورد بررسی قرار می‌دهد.

وی افزود: اگر شورای نگهبان با سرعت نظرش را اعلام کند و امیدواریم قبل از پایان سال مصوبه بودجه نهایی و به دولت ابلاغ شود.

سخنگوی کمیسیون تلفیق در پاسخ به سوال خبرنگار خانه ملت، مبنی بر اینکه پیش بینی شما از تغییرات لایحه بودجه در کمیسیون تلفیق چیست‌ اظهار داشت: ابتدا باید گزارش کمیسیون‌های تخصصی را در مورد موادی از لایحه بودجه که به آن ارجاع شده بررسی کنیم.

وی افزود: اگر تغییری در گزارش‌ها پیشنهاد شده باشد، در ان زمان باید نظرات اعضای کمیسیون تلفیق جمع بندی و نهایتا در مورد آن تصمیم‌گیری شود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet