حلول ماه ربیع الاول
1388/11/27 16:14:00
سرویس بین الملل

متن کامل نامه پاسخ بروجردی به سفیر بریتانیا در تهران

**متن کامل نامه پاسخ "علائالدین بروجردی" رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی به نامه "سایمون گس" سفیر بریتانیا در تهران به این شرح است:

جناب آقای سایمون گس

سفیر محترم بریتانیا در جمهوری اسلامی ایران

 

نامه سرگشاده جنابعالی دریافت شد. اگر چه عنوان رسمی این نامه خطاب به اینجانب و نمایندگان محترمی بود که در خصوص کاهش سطح روابط با بریتانیا موضع‌گیری کرده‌اند اما ظاهرا مخاطب اصلی این نامه افکار عمومی بوده است. با این وجود ذکر این نکته را ضروری می‌دانم که بدلیل رفتار خصمانه کشور متبوع جنابعالی علیه جمهوری اسلامی ایران، اکثریت نمایندگان ملت بزرگ ایران بر لزوم کاهش سطح روابط دو کشور و حتی قطع رابطه تاکید داشته و خواستار واکنش به اقدامات دولت بریتانیا علیه ملت ایران هستند.

با کمال تاسف باید به اطلاع جنابعالی برسانم پس از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی ملت ایران، فرصت‌های زیادی برای اصلاح رفتار و روش‌های ظالمانه و مستکبرانه بریتانیا در قبال ملت ایران و درک واقعیات جدید نظام جمهوری اسلامی در اختیار دولت‌های مختلف از جمله کشور متبوع جنابعالی قرار گرفت تا بر این اساس روابط جدیدی مبتنی بر احترام متقابل و اصل عدم مداخله در امور داخلی ایران پایه‌ریزی شود. اما طرف بریتانیایی نه تنها از فرصت‌های پیش آمده بهره‌برداری لازم را ننمود، بلکه هر چه بیشتر از واقعیت موجود فاصله گرفته است.

 

جناب آقای سفیر؛

تاریخ کشور ما طی چند صد سال اخیر مملو از دخالت‌های کشور متبوع جنابعالی در امور داخلی ایران است که کالبد شکافی آن را به زمان دیگری موکول می‌نمایم. امروز بجای آنکه دولت بریتانیا بدلیل سابقه دخالت‌های مکرر خود در امور داخلی ایران از پیشگاه ملت ایران عذرخواهی نماید، شاهد استمرار سیاست‌های گذشته هستیم. موضوعی که از دید ملت ایران و نمایندگان آنها پنهان نیست. با استفاده از این فرصت مایلم به برخی از مهم‌ترین سرفصل‌های سیاست‌های بریتانیا علیه جمهوری اسلامی ایران طی سال‌های اخیر اشاره نمایم تا مطمئن باشید آنچه که گفته می‌شود واقعیت‌های کتمان ناپذیری هستند که تاریخ روابط معاصر دو کشور نسبت به آن شهادت می‌دهد.

1- حمایت گسترده و غیرمنطقی بریتانیا از رژیم بعث عراق در جریان هشت سال جنگ تحمیلی علیه جمهوری اسلامی ایران.

2- جلوگیری از محکومیت عراق در شورای امنیت سازمان ملل متحد بخاطر استفاده از تسلیحات شیمیایی علیه ایران و نقض کنوانسیون منع استفاده از سلاح‌های شیمیایی لاهه و سایر کنوانسیون‌های بین المللی.

3- مشارکت فعال در طراحی و تصویب قطعنامه‌های باصطلاح حقوق بشر علیه ایران.

4- ایفای نقش بسیار منفی در رابطه با استیفای حقوق مسلم جمهوری اسلامی ایران برای استفاده صلح آمیز از انرژی هسته‌ای که طبق اسناد مذاکرات، مواضع متخذه از سوی دولت بریتانیا کاملا مشهود است.

5- ایفای نقش محوری در رابطه با تدوین و تصویب قطعنامه‌های ضد ایرانی در شورای امنیت سازمان ملل متحد.

6- طراحی و پیشنهاد اقداماتی برای اعمال تحریم‌های فراقطعنامه‌ای علیه جمهوری اسلامی ایران در چارچوب اتحادیه اروپا و نیز اعمال تحریم‌ها و تضییقات دوجانبه علیه نهادها و موسسات ایرانی.

7- دستگیری و نگهداری غیرقانونی آقای تاجیک و ایجاد جنگ روانی در خصوص تحویل وی به‌ آمریکا.

8- آزادی فوری بداوی نژاد تنها تروریست بازمانده از حمله به سفارت جمهوری اسلامی ایران در سال 1359 و خودداری بریتانیا از استرداد وی به جمهوری اسلامی ایران.

9- نقش محوری بریتانیا در رابطه با خروج گروهک منافقین از لیست گروه‌های تروریستی اتحادیه اروپایی که ابتدا از بریتانیا شروع و در ادامه به اتحادیه اروپا تسری یافت.

10- تداوم آزادی عمل و فعالیت اعضای و هواداران گروهک تروریستی منافقین و عناصر ضدانقلاب در بریتانیا علیه جمهوری اسلامی ایران.

11- اظهارات مکرر مداخله جویانه مقامات بریتانیایی و تلاش برای نقض حاکمیت ملی جمهوری اسلامی ایران.

12- دخالت‌های آشکار بریتانیا در تحولات انتخابات اخیر ریاست جمهوری ایران که چند ماه پیش از برگزاری انتخابات از طریق راه‌اندازی شبکه بی‌بی‌سی فارسی که بودجه آن از سوی دولت بریتانیا تامین می‌شود،‌ صورت پذیرفته و بعد از انتخابات نیز ادامه یافته است.

البته می‌توان به لیست مذکور موارد متعدد دیگری را که هر کدام به تنهایی قادرند بستر تخریب روابط را فراهم آورند اضافه نمود که به جهت اختصار از ذکر آنها خودداری می‌نمایم.

از آنجایی که در نامه خود به فعالیت‌های سفارت بریتانیا در چارچوب کنوانسیون وین اشاره نموده‌اید، باید متذکر شوم که روح کلی کنوانسیون وین ناظر بر انجام فعالیت‌های عادی دیپلماتیک است و هرگونه اقدامات خارج از این چارچوب مردود شناخته شده و حتی در ماده نه کنوانسیون مذکور راهکارهای لازم برای برخورد با فعالیت‌های غیرمتعارف و غیر دیپلماتیک کارمندان سفارتخانه‌های خارجی پیش بینی شده است.

 

آقای سفیر؛

بپذیرید که واقعیت‌ها را با تکذیب‌ها نمی‌توان تغییر داد. توصیه من به جنابعالی بعنوان سفیر بریتانیا در جمهوری اسلامی ایران این است که اگر احساس مسئولیت می‌نمایید که ارسال نامه را در تحلیل خوشبینامه اینگونه تفسیر می‌کنیم؛ به دولتتان پیشنهاد تغییر سیاست‌هایش را در قبال جمهوری اسلامی ایران توصیه بنمایید تا با اتخاذ رویکردی منطقی که تومان با درک واقعیات باشد نسبت به تغییر سیاست دولت بریتانیا اقدام و به اصلاح اشتباهات گذشته بپردازد و بدانید که سیاست جمهوری اسلامی ایران توسعه هر چه بیشتر رابطه با کشورهایی است که سیاست‌های خود را براساس اصول شناخته شده بین المللی، احترام و منافع متقابل و عدم دخالت در امور داخلی کشورها تنظیم می‌نمایند.

با احترام علاء الدین بروجردی

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet