خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1388/11/27 20:26:00
سرویس سیاسی
لاریجانی در دیدار داوود اوغلو تاکید کرد:

نقش تأثیرگذار ایران و ترکیه در حل مشکلات منطقه‌ای

**رئیس مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: ایران و ترکیه باید در حل و فصل مشکلات و بحران‌های منطقه‌ای نقش تأثیرگذار خود را ایفا کنند.

به گزارش خانه ملت، "احمد داوود اوغلو " وزیر امور خارجه ترکیه روز سه‌شنبه با "علی لاریجانی" دیدار و گفتگو کرد.

در این دیدار ابتدا لاریجانی روابط دو کشور همسایه را بسیار خوب و رو به رشد توصیف کرد و با اشاره به اشتراکات متعدد دینی، فرهنگی، جغرافیایی و تاریخی، متذکر شد: منافع و دغدغه‌های مشترک جمهوری اسلامی ایران و ترکیه ایجاب می‌کند مناسبات فیمابین در زمینه‌های مختلف سیاسی، پارلمانی، اقتصادی و فرهنگی هر چه بیشتر گسترش یابد.

وی در ادامه با حساس خواندن منطقه خاورمیانه و ضرورت استمرار همکاری‌های منطقه‌ای و بین‌المللی دو کشور، یادآور شد: جمهوری اسلامی ایران و ترکیه به عنوان دو کشور مهم و قدرتمند منطقه و جهان اسلام باید در حل و فصل مشکلات و بحران‌های منطقه‌ای، نقش تأثیرگذار خود را ایفاء کنند.

در ادامه این دیدار همچنین "داود اوغلو " وزیر امور خارجه ترکیه، از ایران به عنوان همسایه‌ای قدرتمند و تأثیرگذار در منطقه نام برد و گفت:‌ تبادل مستمر ارتباطات و مراودات دو کشور در بخش‌های مختلف گویای روند رو به گسترش مناسبات فیمابین است.

وی در همین زمینه افزود:‌ همکاری‌های دو کشور در عرصه‌های سیاسی و منطقه‌ای حائز کمال اهمیت است و دو کشور باید نقش سازنده خود را در استقرار ثبات و آرامش منطقه‌ای ایفاء کنند.

وزیر امور خارجه ترکیه در این ارتباط با اشاره به اوضاع عراق، تأکید کرد: ترکیه همچون ایران بر این باور است که انتخابات آتی پارلمانی عراق باید با مشارکت همه گروه‌های قانونی این کشور برگزار شود تا پارلمان در این کشور بتواند نقش برجسته خود را به بهترین وجه ممکن به منصه ظهور برساند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet