خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1388/11/28 13:03:00
سرویس کمیسیون ها
در دومین روز بررسی لایحه بودجه انجام گرفت؛

گزارش تیم اقتصادی دولت به کمیسیون تلفیق

**مفتح اظهار داشت:تیم اقتصادی دولت جهت ارائه عملکرد ده ماهه قوه مجریه در جلسه کمیسیون حاضر شدند .

به گزارش خبرنگار خانه ملت، "محمدمهدی مفتح" سخنگوی کمیسیون تلفیق مجلس در نشست خبری خود با خبرنگاران رسانه‌ها در دومین روز از بررسی لایحه بودجه سال آینده با بیان این خبر که تیم اقتصادی دولت جهت ارائه عملکرد ده ماهه قوه مجریه در جلسه کمیسیون حاضر شدند گفت: کمیسیون تلفیق به ادامه بررسی کلیات لایحه بودجه و تاثیرات آن بر روی شاخص‌های کلان اقتصادی پرداخت.

وی گفت: روز گذشته مسئولان اصلی (حوزه قتصادی دولت) آقایان عزیزی، سیدشمس الدین حسینی، غضنفری، بهمنی، میرتاج الدینی که به ترتیب معاون راهبردی ریاست جمهوری، وزیر اقتصاد و دارایی، بازرگانی، رئیس بانک مرکزی، معاون پارلمانی رئیس جمهور در جلسه کمیسیون تلفیق حضور داشتند و هر کدام از دیدگاه خود موضوعات را بررسی کرده و به کمیسیون تلفیق گزارش ارائه نمودند.

وی افزود: ابتدا در جلسه کمیسیون عملکرد درآمدها و هزینه‌های دولت در طی ده ماه گذشته مورد بررسی قرار گرفت و اعضای کمیسیون تلفیق در جریان روند کارهای دولت و مسایل اقتصادی قرار گرفتند.

مفتح با اشاره به عملکرد دولت طی ده ماه گذشته گفت: عملکرد درآمدهای مالیاتی طی ده ماه گذشته 6/92 دهم درصد ده دوازدهم محقق شدهاست همچنین درآمد مالیات مستقیم 9/102 درصد، محقق شده است که نشان دهنده این است که ما در جهت وصول مالیات‌های مستقیم توفیق خوبی را داشته‌ایم.

وی در ادامه گفت: در همین حوزه مالیات ماخوذه از شرکت‌های دولتی و غیردولتی 2/110 درصد پیش بینی ده دوازدهم و صادرات نفت خام 2/111 درصد تحقق پیدا کرده است.

سخنگوی کمیسیون تلفیق با اشاره به حوزه پرداخت‌های دولت گفت: در مجموع 5/80 درصد ده دوازدهم پرداخت‌ها محقق شده که از این رقم کلی 8/90 درصد اعتبارات جاری و و4/66 درصد اعتبارات عمرانی داده شده است.

مفتح تصریح کرد: در اعتبارات جاری دستگاه‌های ملی 2/88 درصد دستگاه‌های استانی 4/89 درصد اعتبارات جاری را اخذ کرده‌اند.

وی خاطرنشان کرد: در اعتبارات عمرانی اعتبارات و ردیف‌های ملی، 5/64 درصد ده دوازدهم و اعتبارات عمرانی استانی 2/74 درصد توانسته‌اند دریافت دارند.

مفتح در ادامه ارائه گزارش خود با اشاره به این سوال که اگر لایحه بودجه به همین ترتیبی که وجود دارد بخواهد در سال آینده اجرا شود بر شاخص‌های کلان اقتصادی چه تاثیری خواهد گذاشت به پاسخ وزیر اقتصادی در کمیسیون تلفیق اشاره کرد و گفت: اگر لایحه همینگونه مصوب شود پیش بینی می‌شود که بدون هدفمند کردن یارانه‌ها ما شاهد 10 درصد تورم و 6 درصد رشد اقتصادی خواهیم بود اما اگر هدفمند کردن یارانه‌ها اجرا شود در آن صورت باید بینم که هدفمند کردن یارانه‌ها در چه سطحی اجرایی می‌شود.

وی افزود: وزیر اقتصاد در پاسخ به این سوال که اگر فرض بر این باشد که دولت 40 هزار میلیارد تومان به طور خالص درآمد ناشی از افزایش قیمت برخی کالاها در قانون هدفمند سازی یارانه‌ها بدست آورد تصریح کرده است که در این صورت بین 9 تا 12 درصد اضافه تورم خواهیم داشت و 5/1 تا 2 درصد هم شاهد کاهش رشد اقتصادی خواهیم بود.

مفتح در ادامه با اشاره به سخنان میرکاظمی وزیر نفت در جلسه کمیسیون در مورد مباحث نفتی به طور کلان گفت: وزیر نفت تاکید داشتند که در دنیا روزانه 85 میلیون بشکه نفت مصرف می‌شود که البته پیش بینی می‌شود که این میزان باید افزایش یابد و ظرفیت مصرف نفت در دنیا بیش از 85 میلیون بشکه در روز باید باشد.

وی گفت: براساس شاخص‌های مختلف از جمله مصرف نفت و ذخائر نفتی و احتمال رشد قیمت در برخی کشورهای اروپایی که احتمالا میانگین قیمت نفت را در سال 2010 ، 70 دلار برآورد کرده‌اند.

سخنگوی کمیسیون تلفیق با اشاره به سرمایه گذاری در حوزوه نفت گفت: ما برای استخراج نفت در بالادستی و فرآورده‌های نفتی و پالایش و پتروشیمی باید سرمایه‌گذاری درستی انجام دهیم.

مفتح همچنین در ادامه سخنانش با اشاره به حضور رئیس طرح تحول اقتصادی به مسایل مورد بررسی پرداخت و گفت: طرح تحول اقتصادی در قانون 5 ساله دیده شده است و طبق نظر ایشان باید قاعدتا در 5 گام قیمت‌ها نهایی و اصلاح شود.

وی گفت: اگر مردم از اقداماتی که در راستای اجرایی کردن هدفمند سازی یارانه‌ها به درستی با خبر شوند ما تورم‌های انتظاری را کاهش خواهیم داد.

مفتح نیز با اشاره به حضور رئیس کمیسیون ویژه نظارت بر اجرای اصل 44 قانون اساسی در کمیسیون تلفیق گفت: آقای فولادگر تاکید داشتند که در بودجه سال آینده افزایش شدیدی در بودجه شرکت‌های دولتی خواهیم داشت.

وی گفت: ایشان اصرار داشتند که 35 درصد از بودجه شرکت‌های دولتی در لایحه بودجه سال آینده رشد دارد در صورتی که میانگین رشد بودجه 31 درصد است البته می‌دانیم که نسبت‌های این رشد نسبت‌های بالایی نیست.

وی تصریح کرد:‌ در لایحه بودجه پیش بینی شده بود که 67 هزار و 200 میلیارد تومان شرکت‌های دولتی سرمایه‌گذاری نمایند. همچنین پیش بینی شده که 38 هزار میلیارد تومان هم بودجه عمرانی کشور باشد که در مجموع حدود 105 هزار میلیارد تومان خواهد شد. بدین معنا که افزایش سرمایه گذاری شرکت‌های دولتی و بودجه عمرانی دولت بالغ بر 100 هزار میلیارد تومان در سال آینده پیش بینی شده است. حال سوال است که چه میزان می‌خواهیم از سهام شرکت‌های دولتی واگذار نماییم و می‌بینیم که فاصله قابل توجهی را داریم و نتیجه کار به سمتی می‌رود که کاهش حضور دولت را در اقتصاد متناسب با اصل 44 قانون اساسی به خوبی نشان نمی‌دهد.

وی در ادامه با اشاره به گزارش کرد زنگنه رئیس سازمان خصوصی سازی در کمیسیون تلفیق گفت: ایشان در خصوص واگذاری شرکت‌هایی که واگذار شده و نیز برنامه‌هایی که در آینده دارند توضیحات مناسبی را ارائه نمودند و تصویر مناسبی را از موارد واگذاری و موارد در حال رسیدگی ارائه کردند.

سخنگوی کمیسیون تلفیق با اشاره به حضور رئیس مجلس در جلسه امروز کمیسیون تلفیق به راهکارهای ارائه شده از سوی لاریجانی در جهت پیشبرد اهداف سند چشم انداز و سیاست‌های اصل 44 قانون اساسی اشاره کرد و گفت: ایشان مواردی را از جمله اینکه مبنای کار کمیسیون لایحه بودجه است اما در این رسیدگی باید چندین مساله را مد نظر قرار دهیم که نباید در رسیدگی به بودجه معترض قوانین بالادستی همانند سند چشم انداز و سیاست‌های کلی اعلام شده از سوی مقام معظم رهبی شویم بلکه باید آثار این قوانین را در بودجه مورد توجه قرار دهیم.

وی با اشاره به سخنان رئیس مجلس گفت: ایشان در جلسه کمیسیون تلفیق بیان کردند که ممکن است دولت در اجرا دارای سلائقی باشد این سلائق باید در چارچوب اسناد بالادستی و قوانین باشد و کمک نماییم که صورت گیرد.

مفتح در ادامه با اشاره به سخنان لاریجانی مباحثی همچون رابطه مالی دولت و نفت، صندوق توسعه ملی را مطرح کرد و گفت: ایشان تاکید داشتند که دولت و مجلس هماهنگ با یکدیگر متناسب با قوانین اقدامی انجام دهند که بودجه در چارچوب اسناد بالادستی و در راستای منافع مردم باشد.

سخنگوی کمیسیون تلفیق در ادامه با اشاره به مطالب دیگری از جمله کاهش اتکا بودجه به نفت که در کمیسیون مطرح شد گفت: هم سیاست‌های کلی نظام که از سوی مقام معظم رهبری ابلاغ شده و هم در اسناد بالادستی دیگر هم عنوان شده که باید در راستای کاهش اتکاء بودجه به نفت باید گام‌های اساسی برداشته شود.

مفتح در ادامه گزارش خود با اشاره به سخنان فرزین سخنگوی طرح تحول اقتصادی گفت: در سال آینده باز توزیع از طریق خوشه بندی نخواهد بود و دولت طی تصمیماتی که گرفته است به این نیتجه رسیده که باز توزیع یارانه‌ها از طریق خوشه بندی صورت نمی‌گیرد و به صورت داوطلبانه خواهد بود البته افراد محرومتر رقمی را که دریافت می‌دارند بالاتر است.

مفتح با اشاره به اجرای قانون هدفمند سازی یارانه‌ها از سوی دولت در 9 بسته سیاستی گفت: بسته باز توزیع یکی از این بسته‌ها است که مقرر می دارد که چگونه این اعتبارات باز توزیع شود.

وی با اشاره به دیگر بسته‌های سیاستی دولت گفت: بسته‌های حمایت از تولید، ذخیره استهلاک، پولی، تنظیم بازار و حمل و نقل از جمله دیگر بسته‌های سیاستی دولت است.

مفتح در خصوص مسایل مطرح شده در مورد افزایش قیمت حامل‌های انرژی گفت: مجلس اختیار قیمت‌ها را بر عهده دولت گذارده است و دولت این موضوع (افزایش قیمت حامل‌های انرژی) را در دستور کار خود قرار داده است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet