هدر موبایل
1388/11/30 11:35:00
سرویس کمیسیون ها
سخنگوی کمیسیون انرژی تاکید کرد:

لایحه بودجه با چالش‌های جدی مواجه است

**سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی از وجود چالش های جدی در لایحه بودجه سال آینده خبر داد.

سید عماد حسینی سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس در گفتگو با خبرنگار خانه ملت با بیان اینکه کمیسیون مربوط گزارش‌ها و پیشنهادات خود را طی هفته گذشته به کمیسیون تلفیق ارائه نموده است، اظهار داشت: پیشنهادات مختلفی در خصوص لایحه بودجه سال 89 از سوی نمایندگان به کمیسیون انرژی ارجاع شده بود که با حضور نمایندگان مورد بررسی قرار گرفت.

حسینی با بیان اینکه برخی از پیشنهادات نمایندگان در کمیسیون انرژی تصویب شد، گفت: آنچه که در بررسی‌ لایحه بودجه سال آینده شاخص بود، اصلاحیه تبصره (4) بودجه سال 89 بود که روند بودجه‌های شرکت ملی نفت ایران را تعیین می‌کرد که بر این اساس پیشنهاد جایگزینی ارائه شد که البته تلفیقی از پیشنهادات مختلف نمایندگان کمیسیون انرژی و دیگر کمیسیون‌های تخصصی و مرکز پژوهشهای مجلس بود.

وی با اشاره به مهمترین بند لایحه بودجه سال آینده مبنی بر روند تعیین بودجه‌های شرکت ملی نفت ایران، تصریح کرد: جلسات مختلفی با کارشناسان حوزه نفت، مرکز پژوهشها و نمایندگان مجلس برگزار شد و به یک پیشنهاد منطقی در خصوص اینکه بودجه‌ جاری و سرمایه‌ایی وزارت نفت به صورت تفکیک انجام شود.

عماد حسینی با اشاره به تغییرات ارائه شده از سوی کمیسیون مربوطه در حوزه انرژی در لایحه بودجه سال آینده گفت: چالش اصلی بر سر تعیین بودجه انرژی درسال 89 است.

وی با اشاره به تعیین قیمت نفت در لایحه بودجه سال آینده، ادامه داد: قیمت نفت 65 دلاری مورد چالش نمایندگان قرار گرفت، باتوجه به شرایطی که کشور ما در آن بر سر می‌برد و در مقایسه با کشورهای دیگر و نیز بودجه سال گذشته که نفت را به پایه 5/37 دلار تعیین کرده بودند و این موضوع نشان داد که بودجه با ریسک‌پذیری بسیار بالایی روبرو است.

وی تصریح کرد: تصور می‌کنم از آنجایی که سال آینده باید 20 درصد بودجه طبق سند چشم‌انداز و فرمایش مقام معظم رهبری به صندوق توسعه ملی واریز شود، براساس این مسائل، درآمد حاصل از حوزه انرژی مخصوصاً نفت و گاز باتوجه به نفت 65 دلار و تولید چهارمیلیون و پانزده هزار بشکه نفت در سال آینده مهمترین مسائلی است که در کمیسیون تلفیق و صحن علنی مجلس مورد چالش جدی نمایندگان قرار خواهد گرفت.

سخنگوی کمیسیون انرژی با اشاره به پیشنهاد کمیسیون در خصوص جایگزین کردن تبصره 4 لایحه بودجه سال 89 گفت: به جهت اینکه دولت 30 درصد از ارزش نفت خام تولیدی را به شرکت ملی نفت به صورت کلی اختصاص داده بود، اما کمیسیون انرژی پیشنهاد داد که این درآمد و هزینه که برای شرکت ملی نفت هزینه می‌شود را به صورت شفاف از محل اعتبارات جاری و سرمایه‌ایی آن تفکیک شود.

وی در خصوص پیشنهاد کمیسیون انرژی در مورد قیمت نفت، اظهار داشت: پیشنهاد مشخصی را کمیسیون در این مورد ارائه نکرده است اما در کمیسیون تلفیق باید در این مورد کار کارشناسی دقیق‌تری صورت گیرد؛ زیرا قمیت نفت درآمد‌ها و هزینه‌های ما را دچار مشکل می‌کند باید قیمت نفت در نظر گرفته شود و در آنجا قیمتها را بایکدیگر موازنه نمایند.

عماد حسینی تصریح کرد: اعتبارات عمرانی باتوجه به بودجه‌ایی که تنظیم شده تحت تاثیر قرار خواهد گرفت.

سخنگوی کمیسیون انرژی در مورد هدفمندکردن یارانه‌ها در لایحه بودجه سال آینده گفت: در قانون هدفمندکردن یارانه‌ها 10 الی 20 هزار میلیارد مجوز برداشت داده بودیم اما دولت در لایحه بودجه فراتر از آن قانون، مبلغ 40 هزار میلیارد تومان را مدنظر قرار داده است. پیشنهادات جدیدی هم در این خصوص مطرح شد.

وی گفت: چالشهای جدی در لایحه بودجه سال آینده وجود دارد که اگر بخواهیم به آن بپردازیم زمان طولانی را به خود اختصاص می‌دهد.

حسینی با اشاره به چالش‌های لایحه بودجه سال  آینده گفت: نبود برنامه پنجم توسعه، هدفمندسازی یارانه‌ها که تکلیف آن بین 20 هزار میلیارد الی 40 هزار میلیارد تومان بین دولت و مجلس معلق مانده است از جمله عوامل چالش زای بودجه سال آینده است.

سخنگوی کمیسیون انرژی در خاتمه گفت: باتوجه به زمان کم مجلس کار کارشناسی سنگینی را در پیش رو دارد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet