ایام محرم 1398
1388/11/30 17:41:00
سرویس صحن
مصباحی مقدم:

دولت به استانداردسازی در زمینه مصرف روی بیاورد

**رییس ویژه کمیسیون طرح تحول اقتصادی در مجلس شورای اسلامی گفت: اگرچه می‌توان در بخشنامه‌ها و دستورالعمل‌ها، رفتار مصرفی بخش دولتی را متعادل کرد، اما نمی‌توان با بخش‌نامه‌ها رفتار مصرفی عامه مردم را نیز اصلاح کرد؛ چراکه باید فرهنگی که بر مردم مسلط است و رفتار آن‌ها را شکل می‌دهد مورد اصلاح قرار بگیرد.

به گزارش خانه ملت به نقل از ایسنا، مصباحی مقدم در سخنرانی پیش از خطبه‌های این هفته نماز جمعه تهران نامگذاری سال جاری به عنوان اصلاح الگوی مصرف از سوی مقام معظم رهبری را مورد توجه قرار داد و خاطرنشان کرد: اصلاح الگوی مصرف پیش از آن‌که جنبه عملیاتی داشته باشد، جنبه فرهنگ‌سازی دارد.

وی با بیان این‌که " فرهنگ ما در زمینه مصرف باید اصلاح شود تا به دنبال آن الگوی مصرف ما نیز در عمل اصلاح شود" ادامه داد: اگرچه می‌توان در بخش‌نامه‌ها و دستورالعمل‌ها، رفتار مصرفی بخش دولتی را متعادل کرد اما نمی‌توان با بخش‌نامه‌ها رفتار مصرفی عامه مردم را نیز اصلاح کرد؛ چراکه باید فرهنگی که بر مردم مسلط است و رفتار آن‌ها را شکل می‌دهد مورد اصلاح قرار بگیرد.

وی فرهنگ‌سازی در بحث اصلاح الگوی مصرف از سوی رسانه ملی، کتب درسی مدارس و دانشگاه‌ها را یک ضرورت خواند و گفت: باید برای مردم در بحث اصلاح مصرف الگوهایی ترسیم و پیاده شود.

این نماینده مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: جا داشت که دولت محترم برای مصرف بخش دولتی اقدام به تعریف الگوی مصرف آب، برق، ‌گاز و امثال این‌ها می‌داشت؛ چراکه به هر ترتیب موسسات و دستگاه‌های دولتی بخش قابل توجهی از مصرف جامعه ما را به خود اختصاص می‌دهند و بیشترین ساختمان‌ها و بناهای و مهمترین آن‌ها برای دولت است و چگونگی مصرف انرژی در این ساختمان‌ها نیاز به دستورالعمل و آیین‌نامه دارد. دولت ‌باید این دستورالعمل‌ها را ابلاغ و به مردم نیز اعلام کند تا آن‌ها در جریان باشند و اگر خلافی مشاهده کردند آن را تذکر دهند.

وی افزود: من از وجود چنین بخش‌نامه‌هایی اطلاع ندارم همچنین با توجه به این‌که این مساله نیاز به نظارت هم دارد من نمی‌د انم که آیا نظارت صورت می‌گیرد یا خیر؟ گاهی ما به محیط‌هایی از مراکز دولتی رفته‌ایم که حرارت آن محیط‌ها بیش از حد مورد نیاز است.

وی استانداردسازی الگوی مصرف را یک ضرورت خواند و خاطرنشان کرد: من نشنیده‌ام که چنین استانداردسازی در حال حاضر صورت گرفته باشد.

وی با بیان این‌که " مصرف گاز نسبت به سال قبل رشد قابل توجهی داشته است و این خود هشدار دهنده است" افزود: دستگاه‌های دولتی و دستگاه‌هایی که متعلق به بخش عمومی غیردولتی هستند همچون دانشگاه آزاد اسلامی، آستان قدس رضوی، آستان مقدس حضرت معصومه (س) و حضرت عبدالعظیم، ‌مراکز موقوفات و سازمان عمومی دیگر چون مدارس و دانشگاه‌های غیرانتفاعی نیز باید یک الگوی مصرفی برای خود تعریف و دقت کنند که از آن الگوی مصرف بالاتر نروند.

مصباحی مقدم با بیان این‌که " در غرب خوشبختی بیشتر در مصرف بیشتر به عنوان فکر غالب و حاکم مورد توجه قرار گرفته است" گفت: ما نباید در فرهنگ‌سازی تابع آن‌ها باشیم.

وی با بیان این‌که " در اندیشه اسلامی مال، نعمت قلمداد شده است" خاطرنشان کرد: این‌طور نیست که در اسلام مال منفور و امر پلیدی تلقی شود، بلکه زیاده‌روی و اتلاف منابع نکوهش شده است و در اسلام سخن از مصرف نکردن نیست، بلکه سخن از به اندازه مصرف کردن است. حال در این مسیر باید نیاز را تشخیص داد و براساس آن عمل کرد.

وی با تاکید بر این‌که " باید نیازهایی چون خوراک، پوشاک، ‌مسکن، ‌دارو و درمان، ‌تحصیل، تفریح و حمل‌ونقل استانداری تعریف شود" اظهار کرد: مثلا استانداردسازی در خوراک مصرف آن مقداری است که بدن به آن نیاز دارد. این‌که در کشور ما 40 درصد از مردم از چاقی رنج می‌برند به این معنی است که از گوشت و چربی اضافه مصرف می‌کنند و این‌که درصد قابل توجهی از بیماری‌ قند رنج می‌برند به خا طر این است که از قند و شکر زیاد و اضافه مصرف می‌کنند و این اسراف است.

رییس ویژه کمیسیون طرح تحول اقتصادی در مجلس همچنین از پزشکان و دست‌اندرکاران در این راستا خواست که به تعریف الگوی مصرف غذایی در کشور بپردازند و به مردم بگویند که در چه سنی از چه منابع غذایی بهره‌مند شوند.

وی همچنین تعریف ا لگوی استاندارد در لباس ،‌مسکن و حمل و نقل را نیز یک ضرورت دانست و در ادامه به اتلاف در شبکه برق و آب‌رسانی کشور اشاره و خاطرنشان کرد: در کشور ما 38 هزار مگاوات برق تولید و مصرف می‌شود اما هفت هزار مگاوات در شبکه برق ما اتلاف می‌شود . این در حالی است که طبق اطلاعاتی که بنده به دست آورده‌ام می‌توان این اتلاف را کاهش داد. در همین راستا در برخی از کشورهای پیشرفته تیم‌های فنی، شبکه‌های انتقال برق را در اختیار می‌گیرند تا اتلاف را کاهش دهند و این به این معنی است که بدون ایجاد سد و توربین‌های گازی و بادی جدید می‌توان از 7 هزار مگاوات برق استفاده کرد.

وی همچنین فرسودگی لوله‌های آب در شبکه‌های شهری را مورد توجه قرار داد و گفت: در تهران بیش از 40 تا 50 سال است که از لوله‌کشی شبکه اصلی شهر تهران گذشته و این لوله‌ها فرسوده شده و بخش قابل توجهی از آب شرب تهران در حال نشت کردن است. این در حالی است که می‌توان با یک اقدام اساسی و جدی جلوی نشت آب را گرفت.

مصباحی‌مقدم همچنین گفت که می‌توان در بخش کشاورزی نیز دو تا سه برابر آب را افزایش داد.

وی در ادامه با ابراز تاسف از این‌که "مصرف در بخش خصوصی ،‌دولتی،‌خانوار ، صنایع و کشاورزی در حد بالایی است" گفت: این نوع مصرف خلاف استانداردهاست و در این مسیر ما استاندارد درستی تعریف نکرده‌ایم در نتیجه لازم است تا دولت به استانداردسازی روی بیاورد و نتیجه آن را مشخصا به مردم اعلام کند در صدا و سیما نیز به مردم آموزش‌های لازم داده شود. مردم نیز خود باید سعی کنند مصرف‌شان را متعادل و به اندازه ضرورت و نیازشان هماهنگ کنند و در این صورت ما حتما اضافه نیز خواهیم داشت.

وی رعایت نسل‌ها در مصرف را یک ضرورت دانست و گفت: بالاخره نسل‌های بعدی ما نیز فرزندان ما خواهند بود در نتیجه منابع طبیعی را نباید بیش از حد مصرف کنیم تا این‌که این منابع به آن‌ها نیز برسد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet