ایام محرم 1398
1388/12/02 11:48:00
سرویس صحن
با مصوبه امروز مجلس

چهارچوب سهمیه‌بندی پذیرش دانشجویان تحصیلات تکمیلی مشخص شد

**نمایندگان مجلس شورای اسلامی چهارچوب سهمیه‌بندی در پذیرش دانشجو در دوره‌های تحصیلات تکمیلی و تخصصی را مشخص کردند.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، در جلسه علنی روز یکشنبه نمایندگان پس از تصویب کلیات طرح برقراری عدالت آموزشی در پذیرش دانشجو در دوره‌های تحصیلات تکمیلی و تخصصی، وارد بررسی جزییات این طرح شدند و نهایتا آن را به تصویب رساندند.

نمایندگان ماده واحده طرح مذکور را با 186 رای موافق، 4 رای مخالف و 5 رای ممتنع از مجموع 202 نماینده حاضر در جلسه تصویب کردند.

براساس این مصوبه مجلس، از تاریخ تصویب این قانون سهمیه بندی در پذیرش دانشجو در دوره‌های تحصیلات تکمیلی و تخصصی (اعم از رشته‌های پزشکی و غیرپزشکی) در کلیه دانشگاه‌های دولتی و غیردولتی به جز مواردی که در ذیل این قانون آمده ممنوع است.

نمایندگان در تعیین موارد سهمیه بندی مقرر کردند: قانون ایجاد تسهیلات برای ورود رزمندگان و ایثارگران و جهادگران داوطلب بسیجی به دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی و اصلاحات بعدی به قوت خود باقی است.

همچنین مصوب کردند که 100 درصد پذیرش در رشته‌های تخصصی زنان و زایمان به خانم‌ها اختصاص یابد.

بر اساس تصویب بند دیگری، ده درصد سهمیه مازاد بر ظرفیت در رشته‌های دستیاری پزشکی (رشته‌های مورد نیاز وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی) به مناطق محروم اختصاص می‌یابد.

طبق این بند، در شرایط مساوی اولویت با داوطلبان بومی است و پذیرفته‌شدگان مکلفند به مدت سه سال برابر طول مدت تحصیل را صرفا در مناطق محروم خدمت کنند و افرادی که سابقه خدمت در این مناطق را دارند حداکثر تا پنج سال از تعهد خدمتشان کسر می‌گردد.

بر اساس بند دیگری که نمایندگان در این طرح به تصویب رساندند، ده درصد سهمیه مازاد بر ظرفیت در مقطع دکتری نیز برای مربیان رسمی (حداقل یک نفر) منوط به کسب حداقل هشتاد درصد نمره آخرین فرد پذیرفته شده اختصاص می‌یابد.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، نمایندگان همچنین مقرر کردند، دو و نیم درصد سهمیه مازاد بر ظرفیت دستیاری به نیروهای مسلح در رشته‌های مورد نیاز را با تایید وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی منوط به کسب حداقل هشتاد درصد نمره آخرین فرد پذیرفته شده اختصاص دادند.

بر اساس تبصره یک ذیل ماده واحده این طرح، مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی در خصوص اختصاص سهمیه برای نخبگان و استعدادهای برتر به قوت خود باقی است.

همچنین کلیه قوانین مغایر با این قانون از جمله قانون تخصیص سهمیه برای زنان در پذیرش دستیاری رشته‌های تخصصی پزشکی مصوب 1372 لغو و هر گونه سهمیه‌بندی جدید با تصویب مجلس شورای اسلامی می‌باشد.

این قانون از زمان تصویب لازم الاجراء است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet