خبرگزاری خانه ملت

ولادت امام موسی کاظم (ع)
1388/12/03 08:54:00
سرویس بین الملل
رییس گروه دوستی پارلمانی ایران و کنگو:

قرن جاری قرن پیشرفت کشورهای آفریقایی است

**رییس گروه دوستی پارلمانی ایران و کنگو در دیدار رییس مجلس ملی جمهوری دموکراتیک کنگو تصریح کرد: قرن جاری قرن پیشرفت کشورهای آفریقایی است.

به گزارش خانه ملت، "آواریست بوشاب" و هیات همراه، در ادامه دیدار رسمی خود از جمهوری اسلامی ایران، عصر روز یکشنبه با حضور در مجلس شورای اسلامی با "سید علی ‌ادیانی راد" رییس گروه دوستی پارلمانی ایران و کنگو و دیگر اعضای این گروه دیدار و پیرامون راه‌های گسترش مناسبات دوجانبه درابعاد مختلف سیاسی، اقتصادی و فرهنگی به بحث و گفتگو پرداخت.

در این دیدار ابتدا ادیانی راد با اشاره به روابط خوب و مستحکم و علا‌قه‌مندی مردم دو کشور گفت: بسترهای فراوانی برای گسترش مناسبات دوستانه فی‌مابین دو کشور وجود دارد که می‌توان از آنها در جهت تحقق منافع مشترک بهره‌مند شد.

وی در ادامه افزود: سیاست راهبردی جمهوری اسلامی ایران در قاره آفریقا، همواره کمک و حمایت از کشورهای این قاره بوده و از حرکت‌های استقلال طلبانه ملت‌های آفریقا در جهت خود اتکایی و توسعه پایدار، حمایت می‌کند.

وی در ادامه با تقبیح عملکرد منفی استعمارگران در این قاره در سال‌های طولانی، مشکلات امروز آفریقا را ناشی از آن عملکرد ارزیابی کرد و برضرورت همدلی و وحدت ملت‌های آزادی‌خواه آفریقا تاکید نمود.

ادیانی راد با تاکید براینکه دوران یکجانبه گرایی برخی کشورها به سر رسیده است، قرن جاری را قرن پیشرفت کشورهای آفریقایی و نقش با اهمیت این کشورها در تعیین سرنوشت خود ارزیابی کرد.

رییس گروه دوستی پارلمانی ایران و کنگو در پایان سخنان خود برتداوم تماس‌ها و رفت و آمدها میان مقامات دو کشور در جهت تحکیم و تقویت مناسبات همه جانبه تاکید کرد.

در ادامه این ملاقات، اواریست بوشاب" با ابراز خرسندی از روند روبه گسترش روابط دوستانه فی‌مابین دو کشور بر گسترش همکاری‌های دوجانبه و تقویت مناسبات اقتصادی و صنعتی تاکید کرد.

وی در ادامه افزود: جمهوری دموکراتیک کنگو خواستار توسعه و تقویت روابط خود با جمهوری اسلامی ایران است.

وی ابراز امیدواری کرد نقش مثبت جمهوری اسلامی ایران در کشورهای آفریقایی به ویژه جمهوری دموکراتیک کنگو در زیرساخت‌های عمرانی و صنعتی این کشور افزایش یابد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet