شهادت حضرت علی (ع) و شبهای قدر
1388/12/03 17:13:00
سرویس بین الملل
فلاحت پیشه تاکید کرد:

آمانو به دنبال ابعاد سیاسی است؛ نه مسائل حقوقی

**عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی گفت: پیام گزارش آمانو این بود که مهمترین دستور کارش پرونده هسته ای ایران است.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی که در گفتگو با خبرنگار خانه ملت سخن می گفت افزود: ما باید این موضوع را مهم تلقی کنیم از این نظر که دبیرکل جدید آژانس با تکلیف سیاسی تری نسبت به آقای البرادعی وارد صحنه شده است و تلاشش این است که مسائل سیاسی را در مسئله هسته ای ایران دنبال کند.

وی افزود: در این گزارش آقای آمانو بحث میزان اجرای قطعنامه های شورای امنیت که در قالب فصل هفتم منشور ملل متحد در قبال ایران اتخاذ شده را مطرح می کند؛ اما ما چون پرونده خودمان را حقوقی می دانیم و نه سیاسی، بر این باوریم که ما که خود را متعهد به پایبندی به اساسنامه آژانس و مفاد ان. پی. تی و پادمان بین ایران و آژانس می دانیم و توجهی به قطعنامه های شورای امنیت که برای ما سیاسی صادر نشده نخواهیم داشت.

نماینده اسلام آباد غرب در پاسخ به این سئوال که تصمیم جدید ایران برای غنی سازی 20 درصد تا جه اندازه بر انتشار این گزارش تاثیر گذار بوده است، تصریح کرد: از مدتها قبل برای اینکه ایران را وارد فاز تحریمی تازه ای بکنند، زمینه سازی صورت گرفته بود و این مسئله مربوط به شرایط جدید نیست.

وی با بیان اینکه مقدمات خلع سلاح ایران در شورای حکام آژانس فراهم شده بود، ادامه داد: این حکم را قبلا از شورای حکام آژانس گرفتند و بحث غنی سازی 20 درصد تنها بهانه ای برای بیان این مطلب بود؛ زیرا اصولا در این بحث کسانی که تخلف کردند غربیها بودند و نه ایرانیها.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی با تاکید بر اینکه آنها موظف بودند همچون سال 1990 میلادی به ما سوخت بفروشند، گفت: با سرپیچی آنها از قانون ما نیز به طور طبیعی با توجه به نیاز به سوخت برای رادیو داروها و مسائل انسانی مربوط به رادیو ایزوتوپ هایمان طبیعتا وارد مرحله غنی سازی 20 درصد شدیم.    

وی افزود: پرونده هسته ای ایران یک شاه بیت دارد و آن این است که برنامه هسته ای ایران اجتناب ناپذیر است.

فلاحت پیشه گفت: فرقی نمی کند آقای آمانو دبیر کل آژانس بین المللی انرزی هسته ای باشد یا آقای البراعی، مهم این است که پرونده هسته ای ایران ماهیت سیاسی و حقوقی پیدا کرده است.

وی با اشاره به پایبندی ایران به مقررات آژانس بین المللی  هسته ای افزود: غرب نه تنها در قبال قانونمندی ایران حقوق طبیعی ما را نادیده گرفت؛ بلکه بزرگترین تحریم ها را شامل برنامه هسته ای کردند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی با بیان اینکه وجه دیگر پرونده ایران بعد هسته ای آن است، تصریح کرد:

با توجه به حضور پرونده ایران در شورای امنیت و اینکه گزارش دبیرکل آژانس هسته ای به اعضای شورای امنیت نیز ابلاغ می شود، این گزارش وجه سیاسی هم پیدا می کند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet