خبرگزاری خانه ملت

ایام محرم 1398
1388/12/04 11:26:00
سرویس صحن

مخالفت نمایندگان با مسکوت ماندن طرح تدوین و تنقیح قوانین

**نمایندگان مجلس شورای اسلامی با پیشنهاد مسکوت ماندن شش ماهه بررسی طرح تدوین و تنقیح قوانین کشور مخالفت کردند.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، در ادامه جلسه علنی روز سه‌شنبه و در ادامه بررسی طرح تدوین و تنقیح قوانین و مقررات کشور، پیشنهاد مسکوت ماندن شش ماهه این طرح از سوی 50 نفر از نمایندگان مطرح شد که با مخالفت اکثریت مجلس مواجه شد. 

نمایندگان با 78 رای موافق، 76 رای مخالف و 17 رای ممتنع به این پیشنهاد رای ندادند.

بنابراین گزارش، پیشنهاد مسکوت ماندن طرح تدوین و تنقیح قوانین کشور با تذکرات تعدادی از نمایندگان همراه بود.

نمایندگان پیشنهاد دهنده معتقد بودند این طرح باید در کمیسیون قضایی مورد بررسی قرار بگیرد و کمیسیون اجتماعی مجلس برای بررسی این طرح به عنوان کمیسیون فرعی محسوب می‌شود و به همین دلیل خواستار مسکوت ماندن شش ماهه و بررسی مجدد آن شدند.

"سیدکاظم دلخوش" نماینده صومعه سرا به عنوان یکی از موافقان مسکوت ماندن این طرح گفت: در حال حاضر ابهام‌هایی در مورد این طرح وجود دارد.

وی با بیان اینکه در داخل این طرح بخش‌های زیادی به کمیسیون قضایی مربوط می‌شود، ادامه داد: شما نباید اصل طرح را رها کرده و این طرح را به کمیسیون غیرتخصصی دهید. چرا که بخش‌هایی از این طرح با اصل 126 و 57 قانون اساسی مغایرت دارد و این امر باعث تداخل‌هایی در کار دولت و دیگر قوا ایجاد می‌کند.

وی پیشنهاد داد بهتر است کمیسیون مشترکی برای بررسی این مساله تشکیل شود و این طرح در آن بررسی شود. زیرا دیدگاه و نظرات مختلفی وجود دارد و به همین دلیل خواستار مسکوت ماندن این طرح را به مدت 6 ماه هستیم.

وی همچنین افزود: این طرح نیازمند اصلاحاتی است و به همین دلیل نیز اقتضا می‌کند که هیات رئیسه این طرح را به کمیسیون قضایی بفرستد تا مورد بررسی قرار بگیرد.

"محمدرضا باهنر" نماینده مردم تهران نیز به عنوان مخالف مسکوت ماندن این طرح گفت: ما در مجلس قبل از پیروزی انقلاب 75 سال قانون گذاری داشته‌ایم و بعد از انقلاب نیز 25 سال اما در طی این 25 سال سه برابر آن 75 سال قانون کمی تصویب کرده‌ایم.

وی با خاطرنشان کردن این که البته بخشی از این قوانین اجتناب ناپذیر بود و با توجه به نظام جمهوری اسلامی نیازمند قانون بودیم، در عین حال متذکر شد: بسیاری از قوانین همپوشانی زیادی دارند و بارها بعد از انقلاب این قوانین اصلاح شده است اما متاسفانه تنقیح قوانین صورت نگرفته است.

باهنر با بیان اینکه در دوره مجلس هفتم یک هیات عالی نظارت را به صورت غیر حقوقی و کدخدا منشانه تشکیل دادیم تا مطالعاتی صورت بگیرد، افزود: این امر در مجلس هشتم به صورت جدی‌تری پیگیری شد و احساس کردیم یکی از اصول مهم کشور در حال حاضر بررسی و تنقیح قوانین است تا قوانین خاص و همچنین قوانینی که منسوخ شده مورد بررسی قرار گیرد.

وی ادامه داد: ضمن آنکه در همین چند هفته پیش نیز که بحث قانون خدمت وظیفه عمومی پیگیری می‌شد متوجه شدیم که با تصویب آن چندین قانون باید اصلاح شود.

این نماینده مجلس با بیان اینکه خوشبختانه سازمانی آزمایشی برای قوانین تشکیل شده است و زیر نظر آقای ابوترابی فعالیت می‌کند، خاطرنشان ساخت: البته مدتی است که کار بصورت مشورتی شروع شده و امیدواریم با شکل گیری این سازمان کار سنگینی که بعد از پیروزی انقلاب بر زمین مانده انجام شود.

وی با بیان اینکه در حال حاضر قوانین زیادی وجود دارد که موجب می‌شود احکام متفاوتی صادر شود تصریح کرد: ما برای این که این کار سنگین که با بررسی طرح تدوین و تنقیح قوانین شروع شده به پیش برود، از نمایندگان می‌خواهیم که به مسکوت ماندن این رای ندهند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet