هدر اصلی
1388/12/04 13:08:00
سرویس کمیسیون ها
کمیسیون تلفیق تصویب کرد

افزایش دوبرابری ردیف پیشنهادی واگذاری طرح‌های عمرانی

**کمیسیون تلفیق بودجه سال ۱۳۸۹ کل کشور ردیف درآمدی واگذاری طرح‌های عمرانی دولت که در لایحه پیشنهادی ۱۵ هزار میلیارد ریال پیش بینی شده را به ۳۰ هزار میلیارد ریال افزایش داد.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، "محمدمهدی مفتح" سخنگوی کمیسیون تلفیق در نشست روز سه‌شنبه خود با خبرنگاران رسانه‌ها اظهار داشت: بررسی منابع درآمدی لایحه بودجه در این کمیسیون همچنان ادامه دارد.

وی افزود: در حوزه واگذاری دارایی‌های مالی و سرمایه‌ای تقریبا تمام اجزای لایحه بودجه به استثناء 9 ردیف که مراعی مانده به تصویب رسید.

مفتح خاطرنشان کرد: موارد مراعی مانده موارد مرتبط با موضوع قیمت نفت، دلار و اوراق مشارکت ارزی و ریالی و استفاده از صندوق توسعه ملی است که ابتدا باید در کمیسیون در این خصوص یک تصمیم کلی گرفته شود و بعد نتایج آن در بودجه اعمال شود.

مفتح ابراز امیدواری کرد که هر چه زودتر کمیسیون تلفیق در خصوص قیمت نفت، صادرات نفت و سایر موارد مراعی مانده تصمیم‌گیری کند.

سخنگوی کمیسیون تلفیق خاطرنشان کرد: به غیر از این موارد مراعی مانده، عمده موارد همان لایحه دولت تصویب شده است.

به عنوان مثال استفاده از تسهیلات خارجی در لایحه بودجه 2391 میلیارد ریال پیش بینی شده بود که عینا به تصویب کمیسیون رسید.

وی افزود: دولت در مورد واگذاری معادن 2500 میلیارد ریال پیش بینی کرده بود که کمیسیون تلفیق این رقم را عینا به تصویب رساند.

نماینده رزن گفت: درآمد حاصل از دریافت وام طرح‌های عمرانی انتفاعی در لایحه 1687 میلیارد ریال است که به تصویب کمیسیون نیز رسید.

وی ادامه داد: همچنین درآمد ناشی از برگشتی از پرداخت‌های سال قبل 10000 میلیارد ریال در لایحه پیش بینی شده بود که کمیسیون نیز عینا آن را مورد تصویب قرار داد.

مفتح یادآور شد: برگشتی از محل تسهیلات وجوه اداره شده در لایحه 4000 میلارد ریال پیش بینی شده بود که همان رقم به تصویب کمیسیون تلفیق نیز رسید.

وی گفت: در رابطه با سایر واگذاری‌های دارایی‌های مالی 7/209 میلیارد ریال پیش بینی شده در بودجه عینا در کمیسیون تصویب شد و تنها در این حوزه کمیسیون تلفیق یک مورد اختلاف نظر با لایحه دولت داشت و آن واگذاری طرح‌های عمرانی است.

محمدمهدی مفتح خاطرنشان کرد: در واگذاری طرح‌های عمرانی دولت 15 هزار میلیارد ریال پیش بینی کرده که این رقم در کمیسیون به 30 هزار میلیارد ریال افزایش پیدا کرد.

سخنگوی کمیسیون تلفیق تصریح کرد: بعد از بررسی این اجزای درآمدی وارد بندهای درآمدی لایحه بودجه شدیم.

وی افزود: در ارتباط با درآمد‌ها، جزء (ز) بند (ب) لایحه بودجه که اعلام می‌کند مازاد درآمد اختصاصی دانشگاه‌ها و موسسات عالی آموزش و پژوهشی مربوط به وزارتین علوم و بهداشت عینا به خودشان برگردد، مورد تصویب کمیسیون تلفیق نیز قرار گرفت.

وی ادامه داد: دانشگاه‌ها، موسسات آموزشی پژوهشی و دانشگاه‌هایی که به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت و درمان و آموزش پزشکی وابسته هستند، اگر درآمدی مازاد بر آنچه که در بودجه پیش بینی شده کسب کنند، عینا به خودشان برگشت داده خواهد شد.

سخنگوی کمیسیون تلفیق یادآور شد: در مصوبه دیگری در بند 6 لایحه بودجه این حکم را داشتیم که وزارت اقتصاد و دارایی مجاز شده بود 800 میلیارد ریال از درآمدهای سازمان بنادر و دریانوردی برداشت کند و عینا همین مبلغ را برای احداث موج شکنی در سواحل جنوب هزینه کند که کمیسیون تلفیق این الزام را به شکل دیگری تصویب کرد.

مفتح اظهار داشت: در مصوبه کمیسیون تلفیق این واسطه برداشته شد و گفته شده است که سازمان بنادر و دریانوردی خود از محل درآمدهای داخلی سازمان 800 میلیارد ریال را صرف احداث موج شکن‌ در سواحل جنوب کشور کند.

سخنگوی کمیسیون تلفیق خاطرنشان کرد: همچنین در جزء (ز) بند 7 لایحه بودجه پیش بینی شده بود سقف معافیت‌ مالیاتی برای کارمندان در سال آینده 52 میلیون و 500 هزار ریال باشد که کمیسیون تلفیق این رقم را عینا تصویب کرد. بنابراین کسانی که حداقل در ماه 437 هزار و 500 تومان حقوق می‌گیرند از مالیات معاف هستند و دریافتی‌های بیش از این مشمول مالیات می‌شوند.

مفتح خاطرنشان کرد: در جزء (ج) بند 6 لایحه دولت اجزاه داده شده بود که 3 درصد از درآمدهای عملیاتی شرکت‌های دولتی اخذ شود و برای مواردی که مطرح شده بود هزینه شود که کمیسیون با این مخالفت کرد و این بند در کمیسیون تلفیق حذف شد.

وی افزود: بنابراین جزء (ج) بند 6 لایحه بودجه که اجازه گرفتن 3 درصد از درآمدهای عملیاتی شرکت‌های دولتی را به دولت می‌داد حذف شد.

مفتح در پایان گفت: امیدواریم بتوانیم هر چه سریع‌تر منابع درآمدی و احکام درآمدی لایحه بودجه را به اتمام برسانیم و وارد مباحث هزینه‌ای شویم.

وی افزود: کمیسیون تلفیق تا روز سه‌شنبه 11 اسفند فرصت دارد کار خود را به اتمام برساند و انشاالله از روز 15 اسفند بررسی لایحه بودجه در صحن مجلس آغاز خواهد شد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet