عید سعید غدیرخم
1388/12/04 12:20:00
سرویس صحن
متکی با تاخیر در صحن علنی حضور یافت

سوال نمایندگان از وزیر خارجه معطل ماند

**نمایندگان سوال کننده از وزیر امور خارجه نسبت به تاخیر وی جهت پاسخ به سوال ملی ۱۸ نماینده مجلس انتقاد کردند.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، در حالی که سوال 18 نماینده از "منوچهر متکی" در مورد علل گرد و خاک معلق در هوای استان‌های مرزی در دستور کار جلسه علنی امروز قرار داشت، به دلیل تاخیر وی در صحن علنی، پاسخگویی به این سوال معطل ماند.

"سیدمحمدحسن ابوترابی فرد" که ریاست جلسه علنی امروز را بر عهده داشت در ابتدا در واکنش به عدم حضور متکی در صحن علنی گفت: بنابر آیین نامه داخلی مجلس در صورت عدم حضور وزیر در صحن علنی مجلس برای پاسخ به سوال نمایندگان، آن سوال وارد تلقی می‌شود.

اما پس از ورود وزیر امور خارجه در مجلس، وی اعلام کرد که چون تاخیر به معنی عدم حضور نیست، در وارد دانستن سوال تجدید نظر می‌کنیم.

عبدالله کعبی یکی از نمایندگان سوال کننده در قالب تذکری گفت: طی دو هفته گذشته فرصت‌های لازم را به آقایان داده‌ایم و در این مدت باید گزارش می‌دادند و هیچ کار مثبتی برای استان‌های مرزنشین و حتی استان‌های بوشهر و چهارمحال بختیاری انجام نداده‌اند.

نمایدنه آبادان گفت: امروز گرد و غبار بیش از حد مجاز است و مدارس تعطیل شده و متاسفانه وزیر امور خارجه نه تنها توجهی به این مساله نکرده‌اند بلکه امروز هم به مجموعه نمایندگان سوال کننده و مجلس بی‌حرمتی کرده است.

وی گفت: به جای اینکه ایشان بیایند و به سوال پاسخ دهند ما اعلام می کنیم که قانع نیستیم و رای‌گیری نمایید و هر چه نمایندگن مصوب کردند برای ما قابل قبول است.

همچنین جلالیان نماینده دیر و کنگان و جم در قالب تذکری نسبت به عدم حضور وزیر خارجه گفت:‌ ایشان نه تنها برای سوال کنندگان که 18 نفر هستند احترام قائل نشدند برای هیات رئیسه مجلس هم احترام قائل نشدند که اطلاع دهند که آیا با تاخیر خواهند آمد یا اصلا حضور نمی‌یابند.

وی گفت: با پیگیری‌های ما برخی اعلام کردند که ایشان در سفر استانی حضور دارند و برخی می‌گویند در تهران هستند.

نماینده کنگان، دیر و جم در خاتمه تذکر گفت: برای حفظ جایگاه مجلس هیات رئیسه باید تصمیم بگیرد.

سپس ابوترابی ضمن وارد دانستن تذکر نماینده آبادان گفت: ما طبق دستور در حال حاضر منتظر وزیر امور خارجه بودیم که راس ساعت برای طرح سوال در جلسه حضور داشته باشند.

وی گفت: امروز هم بیشتر تذکرات نمایندگان را استماع کردم تا شاید در مسیر باشند و حضور یابند.

نایب رئیس مجلس گفت: با توجه به اینکه ایشان در جلسه حضور نیافتند براساس آیین نامه از سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی می‌خواهم که گزارش سوال را ارائه نمایند و سپس نظر خود را اعلام می‌کنم.

پس از سخنان ابوترابی، کاظم جلالی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گزارش سوال ملی 18 نماینده مجلس از وزیر امور خارجه را در مورد جلوگیری از بروز مجدد مشکل گرد و غبار شدید به وجود آمده در استان‌های جنوبی و غربی کشور و اقدامات و تدابیر اندیشیده شده از سوی وزارت خارجه بدین شرح قرائت کرد.

گفتنی است پس از پایان قرائت گزارش کمیسیون امنیت ملی، محمدحسن ابوترابی که ریاست جلسه را برعهده داشت در خصوص سوال از وزیر خارجه و با توجه به حضور منوچهر متکی در انتهای جلسه علنی امروز مجلس گفت: با توجه به تبصره 1 ماده 194 آیین نامه داخلی مجلس عدم حضور وزیر در جلسه علنی به جهت پاسخ به سوال نماینده به منزله وارد بودن سوال است.

وی تصریح کرد: اما با توجه به اینکه آقای متکی در جلسه‌ای مهم حضور داشتند که تصور می‌کردند به این جلسه هم خواهند رسید و در جلسه حضور یافتند این تاخیر به منزله عدم حضور وزیر تلقی نمی‌شود و به منزله وارد بودن سوال هم نیست و ما در این مورد تجدید نظر می‌کنیم.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet