خبرگزاری خانه ملت

انتخابات ریاست جمهوری
1388/12/05 07:27:00
سرویس سیاسی
لاریجانی در دیدار با همتای ژاپنی خود تاکید کرد

ایران و ژاپن دو کشور تاثیر گذار در منطقه

**رئیس مجلس شورای اسلامی، ایران و ژاپن را دو کشور تاثیر گذار در منطقه دانست.

به گزارش خبرنگار اعزامی خانه ملت، "علی لاریجانی" که به منظور انجام دیداری پنج روزه به ژاپن سفر کرده است، صبح‌گاه امروز چهارشنبه به وقت تهران با حضور در محل مجلس نمایندگان ژاپن با "تاکاهیرو یوکومیجی" همتای ژاپنی دیدار و گفت و گو کرد.

لاریجانی در این دیدار با بیان اینکه دو کشور ایران و ژاپن از فرهنگ و تاریخ غنی و برجسته‌ای برخوردارند، توسعه روابط تهران و توکیو را به نفع دو ملت و منطقه دانست.

رییس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه ایران و ژاپن دو کشور تاثیر گذار در منطقه هستند، خاطرنشان ساخت: ما برای روابط با ژاپن احترام زیادی قائل هستیم.   

ییس  قوه مقننه با تشریح سیاست های صلح آمیز هسته‌ای ایران از برخوردهای دو گانه برخی کشورها نسبت به برنامه هسته‌ای ایران انتقاد کرد.

لاریجانی ایران را از قربانیان سلاح‌های شیمیایی عنوان و رفتار سلطه جویانه آمریکا که دارای بزرگترین زرادخانه سلاح است را نیز مورد نکوهش قرار داد.

رییس مجلس نمایندگان ژاپن نیز در این دیدار با اشاره به قدمت روابط دوستانه دو کشور یادآور شد: سال گذشته هشتادمین سال برقراری روابط دو کشور سپری شد.

"کاکا هیرو بیوکو میجی" با یاد کردن از جان باختگان حمله آمریکا به هیروشیما و ناکازاکی،

متذکر شد: حتی امروز نیز حدود دویست هزار نفر از مردم ژاپن از جراحات جنایت آمریکا در هیروشیما و ناکازاکی رنج می‌برند.

در جریان دیدار روسای مجالس ایران و ژاپن، طرفین همچنین توسعه روابط دو کشور را مورد تاکید قرار دادند.

همکاری‌های دو جانبه برای حل و فصل مسایل افغانستان، موضوع همگرایی‌های آسیایی و تلاش برای توسعه روابط دو کشور از جمله دیگر موضوعاتی بود که در این دیدار مورد بحث و مذاکره قرار گرفت.

همچنین علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی در این دیدار  از رییس مجلس نمایندگان ژاپن برای سفر به ایران دعوت کرد.

براساس قانون اساسی ژاپن مصوب سال 1947 ساختار دولت به سه بخش قوه مقننه،مجریه و قضائیه تقسیم می‌شود که از نظر تفکیک قوا شباهت بسیار زیادی با ساختار قوای سه‌گانه در ایران دارد. البته قوه‌مقننه در ایران و ژاپن دارای تفاوتهایی است به نحوی که قوه مقننه در ژاپن دارای دو مجلس نمایندگان و مجلس مشاوران می‌باشد.

نهاد قانونگذاری در ژاپن، دایت نامیده می‌شود که مهمترین مسئولیت آن وضع قوانین است. انتصاب نخست‌وزیر، ارائه پیشنهاد و اصلاح قانون اساسی، تصویب بودجه و موافقنامه‌ها از وظایف این مجلس به شمار می‌رود.

مجلس نمایندگان ژاپن دارای 480 نماینده است و اختیارات آن بیشتر در حوزه تقنینی است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet