هدر موبایل
1386/03/07 03:41:00
سرویس صحن
با وجود حذف کنکور

سهمیه‌های کنکور به قوت خود باقیست

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در ادامه رسیدگی به طرح نحوه پذیرش دانشجو در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی به ابقای سهمیه‌های کنکور در جذب دانشجویان رای دادند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خانه ملت با تصویب مجلس امتیازات و سهمیه‌ها از قبیل سهمیه مناطق، رزمندگان، خانواده معظم شهدا، جانبازان و آزادگان که تاکنون به تصویب مراجع ذی ربط رسیده یا می‌رسد کماکان به وقت خود باقی است و در شیوه پذیرش دانشجو براساس این قانون نیز اعمال می‌گردد.

با رای مجلس ضوابط احتساب سوابق تحصیلی داوطلبان مانند تعیین پایه‌های تحصیلی، دروس و میزان تاثیر هر یک از آنها برعهده یک کارگروه خواهد بود.

وزیر یا یکی از معاونین وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به انتخاب وزیر به عنوان رئیس کارگروه، وزیر یا یکی از معاونین وزارت آموزش و پرورش به انتخاب وزیر، وزیر یا یکی از معاونین وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به انتخاب وزیر، رئیس یا یکی از معاونین دانشگاه آزاد اسلامی به انتخاب رئیس دانشگاه، رئیس سازمان سنجش و آموزش کشور را اعضای این کارگروه تشکیل می‌دهند.

در این ارتباط در صورتی که داوطلب فاقد سوابق تحصیلی و مطابق این قانون باشد تعیین نحوه انطباق سوابق تحصیلی او برای پذیرش در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی بر عهده کارگروه موضوع این ماده است.

همچنین ضوابط و نحوه بهبود ارتقای سوابق تحصیلی برای داوطلبانی که علاقمند به جبران سوابق تحصیلی خود (در همه یا بعضی از مواد درسی) می‌باشند بر عهده کارگروه موضوع این ماده است.

در این ارتباط دانشگاه‌ها می‌توانند برای هر رشته شرایط و میزان تاثیر هر یک از دروس سوابق تحصیلی داوطلبان را برای پذیرش دانشجو در آن دانشگاه به کار گروه برای بررسی و اتخاذ تصمیم پیشنهاد نمایند.

همچنین در رشته‌های مانند هنر و تربیت بدنی که نیاز به سنجش و مهارت خاص می‌باشد، دانشگاه‌ها علاوه بر اعمال سوابق تحصیلی مجاز به برگزاری امتحان‌های عملی و استعداد سنجی با تایید کارگروه موضوع این ماده می‌باشند.

با تصویب نمایندگان مجلس، داوطلبانی که براساس این قانون در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی پذیرفته می‌شوند براساس ضوابط پیشنهادی ستاد کل نیروهای مسلح که به تصویب مقام معظم فرماندهی کل قوا می‌رسد، از معافیت تحصیلی خدمت نظام وظیفه برخوردار می‌گردند.

گزارش خبرنگار خانه ملت می‌افزاید، محمدرضا باهنر پس از تصویب این طرح در مجلس اظهار داشت: ‌مساله کنکور یکی از معضلات اساسی جوانان ما بود که بار سنگینی به لحاظ روانی به خانواده‌ها وارد می‌کرد.

وی افزود: تمام تلاش برای این بود که تمام دست اندرکاران به تفاهم برسند و اختلافات به پایان برسد.

باهنر گفت: این طرح پر سر و صدایی بود مرکز پژوهش‌ها، وزارت علوم، دانشگاه آزاد، متخصصین امر، مدیران سازمان سنجش و همه دوستان سعی کردند تا قانون جامع و مانعی تصویب شود.

نایب رئیس مجلس اظهار داشت: از وزارت علوم و بهداشت و درمان می‌خواهیم که در اجرای این طرح،مساعی لازم را بکار ببرند تا ذائقه مردم خوبمان با این طرح شیرین شود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet