ایام محرم 1398
1388/12/05 12:33:00
سرویس اقتصادی
در ارتباط با پیشنهاد 40 هزار میلیاردی دولت برای اجرای هدفمند کردن یارانه ها

توکلی:اصرار دولت غیر قانونی است

**عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس اصراردولت بر اختصاص ۴۰ هزار میلیارد برای اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها را یک اصرار غیر قانونی دانست.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، احمد توکلی نماینده تهران که چهارشنبه در جمع خبرنگاران پارلمانی سخن می گفت در پاسخ به این سوال که دولت استدلالش اینست که باید باز توزیع در سال آینده صورت بگیرد افزود: ما مجبور به بازتوزیع نیستیم، ما می خواهیم یک اقدامی صورت بگیرد که هم کارای اقتصاد بالابرود و هم گروههای که که تحت پوشش قرار می گیرند جبران شود و نه ینکه اول بگوییم چقدر پول می خواهیم بدهیم بعد بگوییم چقدر قیمت را می خواهیم بالا ببریم.

وی افزود:تصمیم کمیسیون تلفیق برای سال اول قانونی و مصوب است مبنی بر اینکه اگر درامدی کسب شد ما می تولنیم برای آن تصمیم بگیریم اینکه ما اول تصمیم بگیریم که به آحاد مردم و خانوارها چقدر پول بدهیم بعد بگوییم این میزان از طریق چه سبد های قیمتی تامین می شود پس باید چقدر درامد کسب کنیم این مهندسی معکوس است که اینجا جواب نمی دهد.

توکلی در ادامه با اعلام این خبر که امروز بحث رسیدگی به درمدها در بودجه 89 به پایان می رسد در خصوص نظر مجلس در ارتباط رقم اختصاص یافته برای یارانه ها در بودجه سال آینده اظهار داشت:دولت با صراحت اعلام کرده است که این پیشنهاد من است و مجلس هم مصوبه دارد که بین 10 تا 20 هزار میلیارد تومان برای این امر اختصاص یابد.

وی افزود: البته بنده شخصا پیشنهاد داده ام که 10 هزار میلیارد تومان تصویب شود که وضع رکود فعلی در سال بعد تشدید نشود .

عضو کمیسیون بودجه در پاسخ به این سوال که دولت امسال را به عنوان سال اول اجرای هدفمند کرن یارانه ها به حساب آورده است و بر این اساس سال دوم، سال آینده است گفت: توجیه اینکه امسال سال اول است توجیه بسیار خنده آوری است که هیچ فردی آن را نمی پذیرد و کمیسیون تلفیق هم  قطعا نمی پذیرد و فکر نمی کنم دولت بر آن اصرار کند

توکلی خاطر نشان کرد:اجرای قانون دو محور دارد یک محور دریافت از مردم از طریق حاملهای انرژی و محور دوم باز توزیع که هیچ کدام از این دو محور امسال اتفاق نیغتاده است.

وی افزود: در قانون قید نشده که سال اول چه سالی باشد در قانون قید شده که اجرای این طرح باید در بودجه سنواتی انجام شود در نتیجه اگر دولت می خواست امسال را سال اول حساب کند باید متمم می آورد.

نماینده تهران تصریح کرد: قانون هدفمند کردن یارانه ها تصریح کرده است که این فعل و انفعال مالی باید در قانون بودجه انجام شود و اگر دولت می خواهد بنا بر تفسیر خودش اینکار را انجام دهد باید باآوردن متمم از مجلس اجازه می گرفت که اینکار را هم نکرده است پس به درستی باید پذیرفت که هدف قانونگذار و دولت سال 89 سال اول است.

نماینده تهران در ادامه دستگیری عبدالمالک ریگی را نشان‌دهنده اقتدار ملت و دولت ایران دانست و گفت: وقتی نیروهای امنیتی غربی و منطقه‌ای از ریگی حمایت کردند و او را تحویل ایران ندادند، ایران چاره‌ای جز حفظ امنیت ملی نداشت.   

وی افزود: من وظیفه خود می‌دانم به عنوان نماینده ملت از تلاش وزارت اطلاعات و نیروی هوایی نیروهای مسلح به خاطر دستگیری جنایتکار وابسته‌ای به نام ریگی که با موفقیت انجام شد، تشکر کنم.

توکلی خاطر نشان کرد: خوب است مردم بدانند که وزارت اطلاعات با هماهنگی ارتش این کار را انجام داد و فانتوم‌های نیروی هوایی ایران هواپیما را مجبور به فروددر فرودگاه بندرعباس کردند و این کار اقتدار ملت و دولت ایران را نشان می‌دهد.

وی تصریح کرد: البته این کار بعد از تلاش بسیار طولانی برای قانع کردن نیروهای امنیتی غربی و منطقه‌ای مبنی بر اینکه از ریگی حمایت نکنند و او را تحویل به ایران دهند، صورت گرفت.

توکلی افزود: وقتی تلاش‌های دولت ایران در این زمینه برای دستگیری یک قاتل حرفه‌ای و تروریست مسلح و سازمان‌یافته به نتیجه نرسید و مشخص شد که روابط بین‌الملل ظالمانه از این تروریست حمایت می‌کند، دولت چاره‌ای جز این نداشت که با اقتدار وظیفه خود را برای حفظ امنیت ملی و منافع مردم انجام دهد.

وی این اقدام را قابل تقدیر دانست و به سهم خود از دولت و نیروهای مسلح تشکر کرد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet