هدر اصلی
1388/12/05 18:50:00
سرویس اقتصادی
نماینده مردم سراوان:

آزادسازی قیمتها باید مرحله به مرحله انجام شود

**نماینده مردم سراوان گفت: با توجه به اینکه زیرساخت‌های اقتصادی در استان پهناور ما فراهم نشده به نظر می‌رسد فشار اقتصادی شدیدی به مردم این خطه وارد شود.

*با توجه به اینکه هدفمند کردن یارانه‌ها در شرف اجراست فکر می‌کنید اجرای این قانون از ابتدای سال آینده چه تأثیری بر مردم سیستان و بلوچستان بگذارد؟

با توجه به اینکه زیرساخت‌های اقتصادی در استان پهناور ما فراهم نشده به نظر می‌رسد فشار اقتصادی شدیدی به مردم این خطه وارد شود.

توجه داشته باشید که نرخ بیکاری در استان سیستان و بلوچستان از نرخ کشور هم بالاتر است و با این وضع بیکاری و نبود زیرساخت‌ها نمی‌توان انتظار داشت که نتیجه اجرای این قانون در آن منطقه مثبت باشد.

*اما همه معتقدند که هدفمند کردن یارانه‌ها نوعی جراحی اقتصاد بیمار ایران است و با این کار می‌توان به موفقیت‌هایی دست پیدا کرد؟

البته من هم معتقدم بحث هدفمند کردن یارانه‌ها در یک دوره زمان‌بندی و مطالعه شده باید اجرا می‌شد. اجرای یکباره و سریع این قانون همراه با تأثیرات منفی بسیاری خواهد بود. به هر حال هدفمند کردن یارانه‌ها از ضروریات جامعه و اقتصاد ماست اما ما نباید به یکباره با آزادسازی قیمت فشار اقتصادی را به مردم تحمیل کنیم. بنابراین تأکید می‌کنم این کار باید مرحله به مرحله پیش می‌رفت.

*وضعیت مراکز درمانی در استان سیستان و بلوچستان چگونه است؟

وضعیت مطلوب نیست. مثلاً سراوان یک بیمارستان دارد که 150 تخت آن فعال است و زیر نظر دانشگاه علوم پزشکی زاهدان عمل می‌کند. اما این نقطه، نقطه مطلوبی در بهداشت و درمان نیست.

*خب، با این حساب بهتر نبود که هدفمند کردن یارانه‌ها روی مباحثی چون بهداشت، درمان و یا موضوع رفاه و تأمین اجتماعی متمرکز می‌شد؟

خب این نیز یک راه‌حل است. بدیهی است که اگر روی موضوع سلامت متمرکز می‌شدیم وضع بهتری ایجاد می‌شد. هر چه سرانه درمان در خطه ما افزایش پیدا کند، بهتر است. زیرا تا رسیدن به نقطه فعال و وضع مطلوب برای مردم سیستان و بلوچستان فاصله بسیار است، ما در سیستان و بلوچستان مشکل اساسی برای درمان و بهداشت داریم.

*الان که زمان رسیدگی به لایحه بودجه سال آ‌ینده فرارسیده است وضع استان و این نقیصه مهم‌اش یعنی نبود مراکز درمانی در چه شرایطی است! اساساً اعتبارات استانی افزایش پیدا کرده است؟

اعتبارات قطعاً افزایش خواهد یافت اما هنوز تا نقطه مطلوب فاصله داریم. برای نمونه ساخت یک بیمارستان 200 تختخوابه از مصوبات دور دوم سفرهای استانی رئیس‌جمهور در سال 1387 بود اما اعتبار اولیه نداشت و این بیمارستان به مرحله اجرا نرسیده بود. اینک در بودجه و لایحه سال 1389 آن اعتبار اولیه منظور شده است. به جز این بحث آبرسانی و انتقال آب از سد ماشیکل علیا تا پایان تابستان مطرح است و گازرسانی هم انجام شده است.

*ولی با وجود آن که لوله‌های گاز به شهر ایرانشهر رسیده است اما هنوز گاز در خانه‌های مردم قابل استفاده نیست.

بله درست است و با وجود رسیدن لوله‌ها به ایرانشهر هنوز مردم از گاز نمی‌توانند استفاده کنند. قرار بر این بود که تا پایان دهه فجر گاز و بهره‌برداری از آن در ایرانشهر انجام شود ولی گویا هنوز اینگونه نشده است.

* وضعیت استان سیستان و بلوچستان به گونه‌ای است که باید کار جهادی صورت بگیرد و همه برای توسعه و رفع مشکلات آن بسیج شوند.

البته این نکته درست است. ما ابتدای سال به اتفاق بقیه نمایندگان با مدیرعامل شرکت گاز جلساتی داشتیم تا این نقیصه برطرف شود.

*اما هنوز این نتیجه مورد نظر حاصل نشده، فکر نمی‌کنید بهتر است پیگیری مجددی صورت بگیرد؟

قطعا ما باید دوباره با شرکت ملی گاز جلساتی داشته باشیم و از آنها توضیح بخواهیم اما واقعیت این است که توان اجرایی دولت هم محدود است. با این حال ما حامی ملت و حقوق ملت هستیم.

*پس این حرکت کند تا کی ادامه خواهد یافت؟ آیا بهتر نیست با یک حرکت جهادی به مردم خدمت کرد؟

من با جهادی خدمت کردن و بسیج همگانی امکانات موافقم. حال اعتبارات هم افزایش یافته و امیدوارم این موضوع نزد بقیه نمایندگان هم اهمیت یابد که ضعیف‌ترین و پایین‌ترین استان از نظر شاخص‌های توسعه که نام سیستان و بلوچستان را نشان می‌دهد با حرکتی جهادی بهبود یافته و شاخص‌های بهداشتی، درمانی، اجتماعی و اقتصادی ارتقا پیدا کند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet