عید سعید غدیرخم
1388/12/07 10:51:00
سرویس سیاسی
لاریجانی در دیدار با پژوهشگران و اساتید دانشگاه می جی:

ایران حلقه ارتباط فکری میان شرق و غرب بوده است

**رییس مجلس شورای اسلامی، ایران را از لحاظ تاریخی همانند پلی دانست که فرهنگ های غرب همچون یونان باستان را با سنت های شرق همچون چین و هند به هم مرتبط کرده است.

به گزارش خبرنگار اعزامی خانه ملت از توکیو، علی لاریجانی در دیدار با اساتید و پژوهشگران دانشگاه "می جی" اظهار داشت: ایران از نظر تاریخی به عنوان حلقه ارتباط فکری و معنوی میان شرق و غرب بوده و سهم مهمی را در این میان ایفا کرده است.

 وی خاطر نشان کرد: بر اساس پژوهش های محققان، آن دسته از دانشمندان ایرانی که در دوره پیش از اسلام در شرق ایران دارای مذهبی بودایی بودند، سهم مهمی در در ترجمه متون بودایی به زبان چینی ایفا کرده و در پیدایش مذهب ذم بودیسم در دوره های متاخر به ویژه در ژاپن تاثیر گذار بوده اند.

لاریجانی تصریح کرد: ایران و ژاپن هر دو از فرهنگ های ریشه دار برخوردارند که سابقه آن را می توان در گذشته های بسیار دور حتی ماقبل تاریخ مرتبط دانست.

وی افزود: ایران و ژاپن از نظر فرهنگی از رنگ مقدس در همه مظاهر فرهنگی آن برخوردارند. امر مقدسی که می توان به عنوان حضور آسمان در زمین، وجود مبدا حقیقی و نیز به عنوان تجلی خداوند در زمین توصیف کرد.

 رییس مجلس گفت: فرهنگ های ایران و ژاپن مانند فرهنگ های سنتی آگاهی از امر متعالی را در همه جنبه های حیات از کارهای روزمره تا هنر و معماری و حتی کشت گل و گیاه متجلی می سازد. وی خاطر نشان کرد: ایرانیان چه در دوره پیش از اسلام و چه در دوره بعد از اسلام قومی به غایت پارسا بوده اند و حس دینداری آن همواره با روح گذشت همراه بوده است. شاید هیچ کشوری همچون ایران پناهگاه اقلیت های مذهبی نبوده است.

لاریجانی افزود: از حیث تاریخی هم بسیاری از وقایع گذشته مانند آزاد کردن یهودیان از اسارت بابل به دست کورش کبیر این مطلب را به خوبی به اثبات می رساند.

 وی تصریح کرد: ایران تنها کشور جهان اسلام است که فلسفه در آن حیاتی زنده و مستمر داشته و از طریق تعلیمات شفاهی، سیه به سینه و از استاد به شاگرد منتقل شده است؛ حال آنکه فلسفه در سایر کشورهای اسلامی، بر اثر حملات متکلمان به خفقان مبتلا شده است.

رییس قوه مقننه در پایان از تلاش های پرفسور ایزوسو، تقدیر کرد و گفت: مرحوم ایزوسو مدت 6 سالی که در ایران اقامت داشت، کتابهای متعددی تالیف کرد و شاگردان برجسته ای که برخی از آنها از استادان بزرگ فلسفه محسوب می شوند تربیت کرد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet