انتخابات ریاست جمهوری
1386/04/31 15:22:00
سرویس اقتصادی

رییس ستاد اجرایی تبصره 13 از 9 تصمیم جدید برای سهمیه‌بندی بنزین خبر داد

رئیس ستاد اجرایی تبصره ۱۳ دولت از اتخاذ ۹ تصمیم جدید این ستاد برای چگونگی اجرای قانون سهمیه‌بندی بنزین خبر داد.

 به گزارش خبرنگار پارلمانی خانه ملت، محرابیان مدیر کمیته سوخت کشور با حضور در جلسه علنی غیر رسمی امروز یکشنبه ضمن ارائه گزارشی از روند سهمیه‌بندی بنزین گفت: تصمیم گرفته شده  که به خودروهای امداد و نجات و نیروهای مسلح بدون محدودیت سهمیه که ستاد فرماندهی آنها درخواست کرده بنزین ارائه دهیم.
وی افزود: قرار است برای خودروهای عملیاتی، دستگاه‌های اجرایی، مسافربر‌های شخصی (پس از اظهار و پرکردن تعهدنامه) خودروهای استیجاری در اختیار دستگاه‌های دولتی، جهانگردان و افراد در جاده مانده و پیک‌های موتوری و پیک‌هایی که کار حمل و نقل انجام می‌دهند، سهمیه‌بندی جداگانه‌ای در نظر بگیریم ولی هنوز درباره ساز و کار این تصمیم به نتیجه نرسیده‌ایم.
محرابیان در ادامه گفت: امیدواریم ظرف دو هفته آینده در این خصوص به نتیجه برسیم.
مدیر کمیته سوخت کشور اظهار داشت: کمیته در ستاد مستقر شده تا تمام سؤالات، نیازها و مشکلات مردم را مکتوب می‌کند و آنها را بررسی و کارشناسی می‌کند و در این راستا پیشنهاداتی را به ما ارائه می‌دهد. محرابیان در ادامه گفت: از تاریخ 6/4/86 سهمیه‌بندی را به شکل رسمی آغاز کردیم و از خرداد ماه توزیع سوخت را با کارت هوشمند سوخت آغاز کردیم.
وی افزود: براساس آمار مصرفی که در مرکز داده‌ها ثبت شده است، میزان متوسط مصرف در 21 روز پس از سهمیه‌بندی روزانه 58 میلیون لیتر بوده این در حالی است که متوسط مصرف سوخت قبل از سهمیه‌بندی روزانه 76 میلیون لیتر بوده است.
محرابیان گفت:: با توجه به این آمار می‌تـوان گفت 18 میلیون لیتر در روز صرفه‌جویی کرده‌ایم که قیمت این میزان لیتر حدود 730 میلیون دلار است.
وی تاکید کرد: دارندگان خودرو خود را با شرایط سهمیه‌بندی تطبیق داده‌اند و مدیریت مصرف سوخت را در دست گرفته‌اند.
مدیرکمیته سوخت کشور اظهار داشت: پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال بیش از 4 میلیارد دلار صرفه‌جویی خواهیم داشت.
وی گفت: ما در حال حاضر در حال تغییر ریل سوخت خودروها هستیم و قصد داریم تعداد خودروهای گاز سوز را به 500 هزار خودرو ارتقا بخشیم، لذا در همین راستا از مرداد ماه سال جاری شماره‌گذاری خودروها با مصرف بیش از 6 لیتر در روز ممنوع می‌شود، به همین دلیل ایران خودرو و سایپا هر کدام تنها 80 هزار خودرو بنزین سوز تولید خواهند کرد و بقیه تماماً گاز سوز می‌شوند.
محرابیان با بیان اینکه ما در کشور جلوی مصرف بی‌رویه بنزین را گرفته‌ایم، تصریح کرد: نتیجه دیگر این سهمیه‌بندی ارتقا حمل و نقل عمومی با الگوسازی کاملاً مناسب برای کاهش سوخت مصرف خودروهاست. وی گفت: امروزه کاهش مصرف سوخت جزو واجبات و معاملات مردم شده است به همین منظور کاهش ترافیک و افزایش فوق العاده سرعت حمل و نقل از نتایج ابتدایی اما مؤثر سهمیه‌بندی بنزین است.
محرابیان تاکید کرد:دیگر قاچاق سوخت در کشور نداریم و حتی در برخی از موارد بنزین‌های قاچاقی از کشورهای خارجی برگشت خورده است.
وی تصریح کرد: در نظر گرفتن بنزین مناسب برای سرویس مدارس خودروهای دولتی، خودروهای پرمصرف در راستای امرار معاش خانواده‌های ضعیف و موتور سیکلت‌هایی که در کار حمل و نقل هستند در دستور کار ما قرار دارد.
محرابیان گفت: طی این مدت اجرای سهمیه‌بندی بنزین تنها 15 درصد از خانواده‌های ما در مصرف سوخت پرمصرف بوده‌اند و سوخت بیشتر از میزان سهمیه ماهانه خود برداشت کرده‌اند. 

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet