هدر اصلی
1386/09/28 14:27:00
سرویس اقتصادی

رئیس کل بانک مرکزی: موجودی حساب ذخیره ارزی 8 میلیارد دلار است

رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرد: موجودی حساب ذخیره ارزی ۸ میلیارد دلار است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت "طهماسب مظاهری" رئیس کل بانک مرکزی که روز چهارشنبه در جمع خبرنگاران در مجلس سخن می گفت، در خصوص انتقادات مطرح برای برداشت از حساب ذخیره ارزی تصریح کرد: وقتی در این خصوص می خواهیم به مردم آمار و اطلاعات بدهیم، این اطلاعات باید دقیق باشد به عبارت دیگر روشی که برای موجودی حساب ذخیره بکار می گیریم با روش میزان هزینه یکسان باشد تا به عدد درستی برسیم.

وی افزود: اگر ورودی و هزینه ها را نقدی حساب می کنیم هزینه ها را هم بایدنقدی محاسبه کنیم براین اساس در حال حاضر موجودی حساب ذخیره ارزی 8 میلیارد دلار است.

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به مصوبه امروز مجلس در خصوص افزایش سرمایه بانک ها اظهار داشت: این مصوبه یکی از مهمترین اقدامات دولت و مجلس بود.

وی افزود: اگر این تصمیم به خوبی توسط بانک ها مدیریت شود آثار تورمی نیز در بر نخواهد داشت.

مظاهری تاکید کرد: این اقدام راه حل اساسی، کلیدی و ریشه ای برای تامین منابع مالی برای اعطای تسهیلات به طرح های تولیدی و فعال کردن سیستم بانکی است.

رییس کل بانک مرکزی تصریح کرد: بر این اساس در مدت سه سال بخشی از منابع درآمدهای حساب ذخیره ارزی تا سقف 15 هزار میلیارد تومان بابت بازپرداخت بدهی دولت به بانک ها و افزایش سرمایه دولت نزد بانک ها اختصاص می یابد.

مظاهری در خصوص آثار مثبت این تصمیم بر سیستم بانکی کشور اظهار داشت: بانک ها منابع لازم برای اعطای تسهیلات و رونق دادن به اقتصاد را به دست می آورند و مجبور نیستند به دلیل کمبود منابع از بانک مرکزی پول قرض کنند و افزایش پایه پولی آسان شود.

وی ادامه داد: منابعی که از بانک مرکزی گرفته می شود به صورت اضافه برداشت با هزینه سود 34 درصد در سال و به عنوان زیان ده شدن طراز بانک ها شده بود اما افزایش سرمایه بانک ها نسبت به کفایت سرمایه بهبود می یابد.

مظاهری خاطرنشان کرد: با مصوبه امروز مجلس ایرادی که همیشه به دولت گرفته می شد که به دلیل بدهکاری دولت منابع بانک ها را مسدود کرده است این منابع بازگشته و امکان اعتبار دهی برای آنان را فراهم می کند.

وی افزود: این بازگشت سرمایه به صورت هزینه سرمایه ای پرداخت شده و مصرفی نیست بلکه به عنوان سرمایه دولت در بانک ها ثبت می شود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet