هدر اصلی
1386/10/04 11:34:00
سرویس صحن
نطق پیش از دستور

نماینده بندر لنگه: انتخابات مهمترین صحنه حضور مردم در عرصه سیاسی است

"سیدعبدالله حسینی" تصریح کرد: چون انتخابات مهمترین صحنه حضور مردم در عرصه سیاسی جهت مشروعیت‌بخشی به نظام می‌تواند قلمداد گردد، باید تلاش شود زمینه حضور همه جریانات سیاسی فعال در کشور فراهم گردد.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، متن کامل نطق نماینده مردم بندرلنگه، بستک و گاوبندی اولین ناطق پیش از دستور جلسه علنی روز سه شنبه مجلس شورای اسلامیبه این شرح است:

بسم‌الله الرحمن الرحیم

سلام علیکم

با درود به ارواح طیبه شهداء و روح پر فتوح بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران و آرزوی توفیقات روزافزون برای مقام معظم رهبری و عرض تبریک به مناسبت اعیاد این ماه.

براساس سند چشم‌انداز بیست‌ساله کشور، ایران باید در پایان برنامه به قدرت اول اقتصادی منطقه تبدیل شود. برای رسیدن به این اهداف بایدها و نبایدهای زیادی پیش‌رو داریم، ولی نیل به این اهداف دور از دسترس نیست، چون هم منابع طبیعی خدادادی به اندازه کافی در کشور ما وجود دارد و هم نیروهای کارآمد، مستعد و دانشمند. تنها مدیریت صحیح و فراگیر لازم است که ما را به سر منزل مقصود برساند. امروز در کشور نرخ بیکاری و افزایش نقدینگی به حد غیرقابل قبولی رسیده و آثار تورمی آن بر جامعه مشهود است.

طبق آمار جهانی، نرخ بیکاری در کشور ما پس از فلسطین قرار دارد و طبق اعلام مرکز پژوهشهای مجلس نرخ تورم 24 درصد (است) و نقدینگی در جامعه بیش از 140 هزار میلیارد.

البته حل این مشکلات نیازمند یک عزم ملی همانند دوران دفاع مقدس است، اما در درجه اول دولت باید در مهار تورم، رفع بیکاری و کنترل نقدینگی بکوشد و در غیر اینصورت باوجود هر سیاست اقتصادی در گسترش عدالت ناکام خواهد ماند، چون تورم و گرانی در وهله اول بر طبقات کم درآمد جامعه یعنی کارگران، کارمندان و حقوق‌بگیران ثابت فشار وارد می‌آورد. دولت باید از واردات بی‌رویه که تولید و صنعت را نابود می‌کند، جلوگیری کند؛  درحالیکه صنعت اصلی‌ترین مؤلفه برای از میان برداشتن تورم و ناهنجاریهای اقتصادی بوده و قادر است بیکاری را به حاشیه براند و همچنین به تجارب علمی و عملی گذشتگان توجه نماید که با اداره کرده کشور به روش آزمایش و خطا ره به جایی نخواهیم برد و فرصتهای پیش آمده را خواهیم سوزاند.

باید با حمایت از سرمایه‌گذاران و کارآفرینان و بهره‌گیری از استعدادهای درخشان و مدیران متعهد، متخصص، مجرب و مقتدر ثبات مدیریت در کشور را تضمین نموده و از محدودیتها برای سرمایه‌گذاران خارجی برای ورود به بازار سرمایه کشور بکاهیم، چون طبق اصل 44 قانون اساسی، حجم واگذاری آن بالغ بر 150 میلیارد دلار است. از انحصارات کم کرده و رقابت سالم بین تولیدکنندگان کالا و خدمات بوجود آوریم. قانون‌گرایی شعار همه دولتهاست، ولی باید بدانیم که قانون‌گرایی تنها به این معنی نیست که فقط از مردم بخواهیم به قانون تن در دهند، بلکه در درجه اول قوای سه‌گانه باید به قانون روی آورند تا خدای‌ناکرده شامل در بر گیرندگان این آیه نگردند «أتعمرون الناس بالبر و تنسون انفسکم». شاهد این امر در قوه قضاییه بودن دردناکتر و خطرناکتر است، مخصوصاً مسؤولین رده بالای آن باید بدانند که اگر:

ز باغ رعیت ملک خورد سیبی                                 بر آوردند غلامان او درخت از بیخ

از ریاست محترم جمهوری درخواست دارم، دستور اجرای سریع قوانینی که معوق مانده است، صادر نمایند. تعدادی به شرح زیر است:

ـ اجرای کامل تبصره (13) قانون بودجه.

ـ تحویل سهمیه آرد روستاییان به ازای هر نفر 150 کیلو در سال.

ـ قانون الزام دولت به توسعه متوازن روستاها و لزوم تعیین متولی در سطح شوراهای کشور و استانها.

ـ قانون ساماندهی مبادلات مرزی برای رفع مشکلات واردات اقلام خوراکی توسط تعاونیهای مرزنشینان و رفع مشکل کالاهای ته‌لنجی که در این قانون به روشنی تعیین تکلیف شده.

ـ اجرای سریع بیمه کردن کارکنان دفاتر مخابرات روستایی که چندین ماه است از تصویب و ابلاغ آن گذشته و این قشر زحمتکش منتظر اجرای آن می‌باشند.

اگر چه پس از سهمیه‌بندی مقداری بنزین صرفه‌جویی و تا حدی از قاچاق سوخت جلوگیری شده، ولی عدم اجرای دقیق آن، هم آثار تورمی ناشی از آن را دامنگیر جامعه کرده و هم تحقیر افراد را در پی داشته است و گاهی صحنه‌هایی جلوی پمپ‌بنزینها به چشم می‌خورد که واقعاً خجالت‌آور است.

امروز شهرهای کوچک و روستاها با مشکلات عدیده‌ای مواجه‌اند، آنان نه مانند تهرانیها می‌توانند بنزین لیتری 400 تومان در پمپ‌بنزینها بخرند و نه       برای آژانسها و کرایه‌کشهای روستایی کارتی صادر شده است. مگر همه مدعی حمایت از مناطق محروم و روستایی نیستیم؟ اینها همانهایی هستند که بنیانگذار جمهوری اسلامی درباره آنها فرموده است: "به روستاییان بیشتر برسید، که آنها زبان شکایت ندارند".

امروز کشور ما از بحرانهای متعدد عبور کرده و وارد مرحله جدیدی شده است، در نهضت نرم‌افزاری و تولید علم گامهای بلندی برداشته است و در فناوری هسته‌ای که از علوم روز به حساب می‌آید مراحلی را طی کرده است، اگر چه راه پر خطر و پر دردسری است، اما به پیمودن آن می‌ارزد. ما نباید از گزارش سازمانهای اطلاعاتی آمریکا خوشحال و نه از سخنان بوش و رایس نگران شویم. چون همین گزارش (اگر) فرضیه حمله نظامی به تأسیسات اتمی ما را کمرگ می‌کند، اما می‌تواند دیپلماسی ادامه فشار را جایگزین او سازد.

اعراب همسایه باید بدانند که (نه) با جعل واژه‌ها و طرح ادعاهای واهی می‌توانند جایی در تاریخ جهانی برای خود دست و پا کنند و نه از پشت‌گرمی دولتهای بیگانه طرفی خواهند بست. بزرگترین تکیه‌گاه برای هر دولتی ملت آن کشور است.

برای رسیدن به اتحاد ملی و انسجام اسلامی باید وحدت عملی و واقعی در همه زمینه‌ها بین آحاد ملت بوجود آوریم. برای اداره کشور از همه نیروهای مستعد، متدین و متخصص استفاده کنیم. در مناطق اهل سنت کارهای بسیار خوبی در امور عمرانی، ساخت مساجد و حوزه‌های علمیه انجام شده، ضمن قدردانی از مسؤولین، درخواست استفاده از نیروهای مجرب اهل سنت در همه رده‌های مدیریتی در دستگاههای دولتی را دارم.

بلاشک کشور 70 میلیونی با مشارکت همه اقشار جامه هم بهتر اداره می‌شود و هم یکپارچگی، همبستگی و وحدت ملی تقویت می‌گردد.

انتخابات مجلس هشتم را در پیشِ‌رو داریم که همه باید تلاش کنیم مانند گذشته به خوبی آنرا به انجام رسانیم. چون انتخابات مهمترین صحنه حضور مردم در عرصه سیاسی جهت مشروعیت‌بخشی به نظام می‌تواند قلمداد گردد، باید تلاش شود زمینه حضور همه جریانات سیاسی فعال در کشور فراهم گردد.

مجریان و ناظرین باید در وهله اول زمینه‌ساز حضور مشتاقانه مردم در عرصه انتخابات باشند و مرحله بعد حافظ و امانت‌دار رأی مردم.

همانگونه که رهبر معظم انقلاب می‌فرمایند: «انتخابات مجلس شورای اسلامی باید بگونه‌ای عملی شود که حاصل آن وحدت و کرامت باشد». امیدوارم که دست‌اندرکاران از انحصار‌گرایی و تنگ‌نظری در عرصه انتخابات بپرهیزند و فراموش نکنند که حضرت علی (علیه‌السلام) می‌فرماید: «سعه صدر مهمترین وسیله حکومت و مدیریت است».

چند مطلب درباره حوزه انتخابیه‌ام شهرستانهای بندرلنگه، بستک و پارسیان:

ـ لزوم اولویت در جذب نیروهای بومی استان توسط دستگاهای دولتی و خودداری از جذب نیروهایی که هنوز نیامده درصدد انتقال به استانهای دیگر می‌باشند.

ـ بنادر لنگه و کنگ که از قدیمی‌ترین بنادر حوزه شمالی و جنوبی خلیج‌فارس بوده که سابقه تجارت و دریانوردی مردم این مناطق در کتابهای تاریخی به وفور دیده می‌شود و از گذشته‌های دور شاهراه تجارت و بازرگانی بحساب می‌آمده است. اما امروز آنچنانکه باید و شاید از ساحل زیبا و تجارب مردم این بنادر استفاده نمی‌شود. درخواست مردم خوب این منطقه از دولت و مجلس اعلام منطقه آزاد بندر لنگه و منطق ویژه صیادی بندر کنگ می‌باشد.

ـ در بخش راه و ترابری و صید و صیادی و احداث بنادر فرودگاه کارهای بسیار خوبی انجام گرفته که جای تشکر و قدردانی دارد.

از وزیر محترم راه و ترابری درخواست دارم دستور تسریع در دو بانده کردن مسیر بندرعباس، بندرلنگه، پارسیان، عسلویه که 50 درصد بودجه آن را وزارت نفت تعهد نموده صادر نمایند. همچنین اجرای مصوبات هیأت دولت که یکی احداث مرکز سوخت‌گیری هواپیما در فرودگاه بندرلنگه بوده و قرار بوده ششماهه انجام شود که الان 3 ششماه گذشته و متأسفانه کاری انجام نگردیده. همچنین راه‌آهن بندرعباس، بندرلنگه، پارسیان، عسلویه که تاکنون اقدامی عملی انجام نشده. احداث بندرگاه صیادی در بنادر دیوان، مغویه، بندر معلم، مقام، برکه سفلین مورد نیاز است که امیدوارم دستورات لازم صادر گردد.

دستور تسریع در اتمام راه روستاهای لمزان، پاسگاه مهران، انجیردان رودبار، کوهیچ لاوریستان، لاورشیخ و نخل‌خین و راه گرزه هنگویه در فرامرزان و همچنین تکمیل فرودگاه بستک که در برنامه میان‌مدت استان به تصویب رسیده و پس از آن اقدامی بوجود نیامده است.

در بخش آب و برق کارهای بسیار خوب و قابل توجهی انجام گردیده، ضمن قدردانی از مسؤولین و از وزیر محترم درخواست دارم دستور تسریع در اتمام پروژه خط محرم که از سال 74 شروع شده و در مصوبه هیأت دولت نیز زمان اتمام پروژه آخر سال 85 تعیین گردیده. این پروژه شاید بزرگترین پروژه در خاورمیانه است که 760 کیلومتر طول خط لوله آن است و بعضی جاها خود لوله به 5/2 متر می‌رسد. اما باتوجه به اینکه جناب آقای فتاح به آقای رئیس‌جمهور گفتند در آخر سال 85 انجام می‌شود، اما هنوز به جایی نرسیده و باتوجه به دیداری که اخیراً وزیر نیرو داشتند، درخواست داریم که سریعتر انجام شود و همچنین تسریع در انجام عملیات پست 132 کیلو وات منطقه گوده و پدل‌دمزان و تجدیدنظر در قیمت برق مصرفی که برای مناطق گرمسیری کمر شکن شده و تخفیف قیمت آب مصرفی روستا که هر متر مکعب بیش از 500 تومان برای مردم محاسبه می‌شود.

از وزیر محترم اقتصاد و دارایی و رئیس کل گمرک ایران درخواست بازگشایی گمرکات تعطیل شده استان باتوجه به مصوبه هیأت دولت و دستور واردات از بندر کنگ و تسریع در بازگشایی گمرکات تبن، مغویه و بندر مقام را دارم.

از وزرای محترم مسکن و شهرسازی و بهداشت و درمان درخواست دارم نسبت به اتمام پروژه بیمارستانهای 64 تختخوابی بندرلنگه، بستک که از سال 70 شروع شده اقدام و همچنین توجه به بیمارستان رستمانی پارسیان که توسط یک خَیر با هزینه بیش از 10 میلیارد تومان ایجاد شده و امروز برای اداره آن با مشکل مواجه‌ایم و همچنین دستور بازگشایی درمانگاه برکه‌لاری که اخیراً وزیر محترم دستو صریح دادند، امیدوارم انجام شود. گازرسانی به شهرهای استان هرمزگان از مصوبات هیأت محترم دولت بوده که تاکنون اقدامی صورت نگرفته.

از وزیر محترم نفت درخواست دارم دستور فرمایند نسبت به گازرسانی به شهرهای بندرلنگه، بندر کنگ، بستک، پارسیان، چارک و جناح اقدام نمایند و همچنین نسبت به پرداخت بهای زمین اهالی که در مسیر خط لوله گاز عسلویه تا ایرانشهر است، هنوز چیزی پرداخت نشده. امیدوارم سریعتر حق مردم داده شود.

از وزیر محترم صنایع درخواست می‌شود در رابطه با ایجاد منطقه صنایع انرژی‌بر کوشکنار دستور فرمایند رعایت مالکیت افراد و حریم روستاها بخصوص مرکز بخش مدنظر قرار گیرد.

ضمن تشکر از دست‌اندرکاران آموزش و پرورش و خیرین مدرسه‌ساز، از سرپرست محترم وزارت آموزش و پرورش درخواست دارم نسبت به پرداخت دیون معوقه آموزش و پرورش که از سال گذشته باقی مانده اقدام سریع بعمل آوردند، چون معلمان منطقه با مشکل مواجه‌اند و نسبت به ارتقاء نمایندگی آموزش و پرورش بخش جناح دستورات لازم صادر گردد.

از ریاست محترم جمهور و ریاست محترم سازمان تربیت‌بدنی درخواست اقدامات لازم برای احداث چند سالن ورزشی و زمینهای کوچک در روستاها را دارم.

همچنین از وزیر محترم تعاون درخواست دارم به وضعیت تعاونیها مخصوصاً تعاونی مرزنشینان نزدیک (رسیدگی) نمایند که امروز برای واردات اقلام غذایی با مشکلات عدیده‌ای مواجه‌اند و همینطور که قانون مبادلات مرزی تصویب کردیم، از اینکه کالاها را به خارج از استان نبرند، اجرا می‌شود، اما (در خصوص) اینکه عوارض و سود بازرگانی از آنها دریافت نشود، کاری انجام نشده. درخواست دارم که قانون بصورت کامل رعایت شود تا مردم مرزنشینی که امروز با مشکلات عدیده‌ای مواجه‌اند بتوانند از برکات این قانون استفاده کنند، با تشکر. والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet