هدر اصلی
1389/02/07 09:47:00
سرویس اقتصادی
کواکبیان:

کمک مجلس به دولت در قانون هدفمند کردن یارانه‌ها بی‌سابقه بود

**به گفته مسئولان استان سمنان، مقدمات اجرایی شدن طرح هدفمند کردن یارانه‌ها فراهم شده، عباس رهی استاندار سمنان می‌گوید که هم اکنون آماده اجرای مهمترین اقدام دولت در سال ۸۹ هستند.

به گزارش آخرین شماره هفته نامه کویر سمنان، همه اینها در شرایطی است که نماینده استان سمنان در مجلس معتقد است این طرح بایستی به همان ترتیبی به تصویب رسیده اجرا شود. مصطفی کواکبیان، نماینده سمنان، که یکی از نمایندگان فعال در روند تصویب لایحه هدفمند کردن یارانه بوده، درباره این لایحه می‌گوید: «مجلس درباره طرح هدفمند کردن یارانه‌ها کمک‌های قابل توجهی به دولت کرده‌است که این امر در طول سالهای گذشته بسیار نادر و عجیب بوده‌ است. مجلس در بسیاری موارد دست دولت را باز گذشاته تا در مورد هدفمند سازی یارانه‌ها با طیب خاطر تصمیم گیری کند.»

این نماینده مجلس و عضو  فراکسیون اقلیت، درباره کمک‌های مجلس به دولت در تصویب طرح هدفمندسازی یارانه‌ها می‌گوید: «طبق نظر مقام رهبری، مجلس تلاش کرد درمورد این طرح هر کمکی که ممکن است به دولت بکند و به همین دلیل هم در بسیاری موارد دست دولت را در این طرح باز گذاشته‌ایم، به عنوان مثال مجلس می‌توانست بر اساس قانون هدفمند سازی یارانه‌ها کف این برنامه را در نظر بگیرد و رقم ده هزار میلیارد تومان را به تصویب برساند، اما در این میان برای کمک به دولت، سقف این برنامه را لحاظ کرد تا کمک بیشتری به دولت بکند. همچنین مجلس برای کمک به دولت و اینکه چگونه برنامه هدفمند سازی را اجرائی کند، دست دولت را باز گذاشته است بر این اساس، دولت را برای اینکه چگونه عمل کند، آزاد است و  بر این اساس دولت می‌تواند تعیین کند که به چه میزان به قیمت حاملان انرژی اضافه کند و حتی دولت می‌تواند با اختیار کامل بر قیمت کالاهای اساسی مانند شکر،آرد و قند بیافزاید.»

کواکبیان ضمن برشمردن کمک‌های مجلس به دولت در تصویب این لایجه گفت: «در بودجه 89 در دهها مورد دست دولت باز است، مثل اختیار افزایش حقوق کارمندان که برای اولین بار اختیار دولت گذاشته شده است. دولت می‌تواند به حقوق  کارمندان اضافه کند یا اضافه نکند، در حالیکه مجلس می‌توانست با صراحت اعلام کند که 20 در صد به حقوق کارمندان اضافه می شود و حتی مبلغی باید برای افزایش تورم ناشی از آزاد سازی قیمت ها باید به حقوق کارمندان اضافه کند. همچنین در بودجه 89 نزدیک به چهار هزار میلیارد تومان برای اجرای برنامه  هدفمند سازی یارانه‌ها در اختیار دولت قرار گرفته است. همچنین 6 هزار میلیارد تومان برای توسعه بنگاه‌های اقتصادی همچون پتروشیمی، نفت و ... در اختیار دولت قرار داده شده،  بنابراین 10 هزار میلیارد تومان در اختیار دولت است و در هیچ زمینه‌ای مجلس، دولت را مکلف نکرده است مگر در بخشی که مقرر کرده است  دولت 100 میلیارد تومان را در اختیار بهزیستی قرار دهد.»

کواکبیان در حالی به این همکاری مجلس با دولت اشاره می‌کند که احمدی‌نژاد از نمایندگان مجلس انتقاد کرده‌بود. کواکبیان ضمن تاکید بر مکلف بودن رئیس جمهور به اجرای قانون، درباره نقش مجلس در تصویب این لایحه می‌گوید: «ما نماینده مردم در مجلس هستیم و باید در نظر داشته باشیم چه چیزی به نفع مردم ماست و چه چیزی به ضرر مردم. در طرح هدفمندسازی یارانه‌ها  290 نفر نماینده در مجلس اینطور تشخیص داده‌اند که سقف 20 هزار ملیارد تومان برای اجرای این قانون، محقق شود و در نتیجه رئیس قوه مجریه نیز باید این صلاحدید را بپذیرد.»

کواکبیان امیدوار است دولت همه تلاش خود را به کار گیرد تا تمامی اقدامات مربوط به این لایحه را با همان بودجه 20 هزار ملیارد تومان اجرائی کند و در این باره وقت را از دست ندهد.

این نماینده مجلس، برای اجرایی شدن طرح هدفمند سازی یارانه‌ها پیشنهاد برگزاری همه پرسی را مطرح کرده بود. او درباره این پیشنهاد می‌گوید: «از آنجایی که طرح هدفمند کردن ابعاد گسترده‌ای دارد و شامل مسائل گسترده سیاسی، اجتماعی، امنیتی و اقتصادی می‌شود، دهم آبان سال گذشته من پیشنهاد کردم اجرای آن به همه پرسی گذاشته شود اما نمایندگان طرفدار دولت با این پیشنهاد مخالفت کردند و آن را جدی نگرفتند. حالا هم برای این کار دیر شده چون مجلس تمام مراحل قانونی را پشت سر گذاشته است و این لایحه  به تائید شورای نگهبان رسیده و به صورت قانونی ابلاغ شده است. بنابراین  حتی اگر رئیس جمهور نخواهد این قانون را امضا و ابلاغ کند بر اساس اصل صریح قانون اساسی پس از 10 روز قابلیت اجرائی پیدا می کند و تمام وزارتخانه ها مکلف هستند که این قانون را پی گیری کنند. از سوی دیگر اجرای همه پرسی نیازمند رای دو سوم نمایندگان و تائید رهبری است که هیچ کدام از این موارد محقق نشده است چون حداقل بایستی 194 نماینده به آن رای مثبت بدهند و از سوی دیگر سخنان رهبری در مورد ضرورت قانونمداری دولت در برابر این تفکر است.»

اما نکته قابل توجه در این زمینه این است که پس از طرح برگزاری همه پرسی از سوی رئیس جمهور، بسیاری از نمایندگان این پیشنهاد را دفع وقت خواندند و در این راستا سخنگوی کمیسیون اقتصادی، پیشنهاد کرد به جای همه پرسی درباره قانون هدفمند کردن یارانه‌ها، این قانون به صورت پایلوت در یکی از استانهای کشور مانند استان سمنان اجرا شود.

به اعتقاد بسیاری از کارشناسان در حوزه‌های مختلف استان سمنان این زمینه را دارد که در اجرای بسیاری برنامه‌ها در نقش پایلوت ظاهر شود و از آنجا که استاندار و مسئولان اجرایی دولت هم اعلام کرده‌اند این استان آمادگی کامل برای اجرای قنون هدفمند کردن یارانه‌ها را دارد، این اتفاق میسر است اما ظاهرا دولت در این باره فرصت چندانی ندارد و باید هر چه زودتر عملیات اجرایی این قانون را آغاز کند.

به اعتقاد نمایندگان مجلس حالا که این لایحه به تصویب رسیده، لازم است دولت همه تلاش خود را برای اجرای درست آن به کار گیرد و در این مورد مجلس هم آماده همه نوع همکاری با مجلس است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet