خبرگزاری خانه ملت

ایام محرم 1398
1389/02/07 10:06:00
سرویس اقتصادی
کوهکن:

اصلاح الگوی مصرف همچنان باید جدی گرفته شود

**محسن کوهکن، نماینده مردم لنجان در مجلس شورای اسلامی در یادداشتی برای آخرین شماره نشریه جام اصفهان تاکید کرد که اصلاح الگوی مصرف همچنان باید جدی گرفته شود.

محسن کوهکن  با بیان اینکه مقام معظم رهبری سال 89 را به زیبایی سال کار مضاعف و همت مضاعف نامگذاری کردند، افزود: این موضوع انصافا باید نصب العین همه آحاد جامعه از مسئولان اجرایی گرفته تا مردم قرار گیرد.

وی ادامه داد: با نزدیک شدن  به روزهای پایانی سال 88 عده ای گمان بردند باید میزانی برای سنجش عملکرد سازمان ها، نهادها و ارگان ها در اجرای رهنمود سال گذشته رهبر معظم انقلاب بیابند. سال 88 در آغازش از سوی رهبر معظم انقلاب با نام سال اصلاح الگوی مصرف نامگذاری شد اما آنچه در بحث اصلاح الگوی مصرف مورد تاکید مقام معظم رهبری قرار داشت، این بود که توجه به این مساله تنها مختص به یک سال نباشد. این فرمایش بیانگر این است که نگاه ایشان به فرهنگ اصلاح الگوی مصرف عمیق است.

کوهکن در یادداشت خود تصریح کرد: متاسفانه تاکنون به دلایل مختلفی مصرف بیش از حد یا بیش از حد مصرف کردن برای عموم مردم مهم نبوده و لازم است اصلاحات اساسی و ساختاری در این زمینه صورت بگیرد. آنچه که از آغاز سال گذشته هم تاکید می شد این بوده که خطاب مقام معظم رهبری در این موضوع  تنها به عموم مردم نبود، بلکه ابتدا این فرهنگ سازی باید از بخش های بالایی هرم و از بدنه دستگاه‌های دولتی به مردم منتقل شود.

وی تاکید کرد: تصور اینکه خطاب رهبر معظم انقلاب به عموم مردم بوده است و بس و یا اینکه اصلاح الگوی مصرف نامی بود صرفا برای سال 88، انحراف آشکاری در این مبحث است. نباید احساس کنیم که مقام معظم رهبری این مطلب را تنها برای یک سال گفته‌اند و هم اکنون هم که سال گذشته است با یک ارزیابی می‌توان به عده‌ای نمره قبولی داد و عملکرد عده ای دیگر را در این حوزه، رد کرد.

عضم هیات رییسه مجلس شورای اسلامی یادآور شد: قانون هدفمند کردن یارانه ها که مجلس چیزی نزدیک به یک سال بر روی آن کار کارشناسی انجام داد یکی از کارهای اساسی نمایندگان ملت و به طور قطع بزرگترین قدم مجلس و دولت در بحث اصلاح الگوی مصرف است اما برای تامین نظر رهبر معظم انقلاب در این بحث باید موضوع را عمیق تر دید و در ابعاد مختلف آن را گستراند.

وی در بخش دیگری از یادداشت خود تاکید کرد: بحث اصلاح الگوی مصرف باید از سوی همه به ویژه رسانه‌ها ادامه پیدا کند و از مولفه‌های مختلف تاثیرگذار در اصلاح الگوی مصرف استفاده شود، معتقدم بخشی از این مساله فرهنگی است و باید متولیان امر بر روی فرهنگ سازی این موضوع بیشتر کار کنند.

کوهکن خاطرنشان ساخت: توجه داشته باشیم که مملکت همیشه یا از تندروی‌ها آسیب می‌بیند و یا از کندروی و در واقع افراط و تفریط ها در هر زمینه ای  به بدنه نظام آسیب می زند. باید تعریف درستی از درست مصرف کردن ارایه شود و هزینه‌های زاید حذف شود. مجلس در این بخش قدم‌های زیادی برداشته است اما این پایان راه نیست و قدم های بیشتر لازم است. امیدواریم توجه به بیانات و فرمایشات مقام معظم رهبری محدود به یک زمان خاص نشود و در کنار اهتمام به همت مضاعف و کار مضاعف، اصلاح الگوی مصرف نیز همچنان سرلوحه برنامه های سازمان های گوناگون و زندگی مردم فهیم ما باقی بماند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet