هدر موبایل
1389/02/07 10:53:00
سرویس کمیسیون ها
عباسی:

به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی شود که برنامه 5 ساله به 7 سال نکشد

**عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی گفت: اهداف برنامه چهارم محقق نشده چون در غیر این صورت دوباره تمدید نمی شد.

اسدالله عباسی نماینده رودسر در گفتگو با خبرنگار خانه ملت گفت: برنامه پیشنهادی 5 ساله پنجم توسعه در زمینه آموزش در جهت تحقق سند چشم انداز 20 ساله تدوین شده است.

وی عملی نشدن برخی اهداف در اجرای برنامه را یک نگرانی عنوان کرد و گفت: در زمینه های تحقیقاتی، پژوهشی، آموزش و پرورش، آموزش عالی، دانش بینان و... استنباط ما این است که اشکالاتی در برنامه پنجم وجود دارد که می توان آنها را در کمیسیون و مجلس اصلاح کرد که بتوانیم به سند چشم انداز سریع تر برسیم.

عباسی تصریح کرد: معتقدم که ما نباید فکر کنیم اگر برای رسیدن به افق 1404 فقط 5 سال آن را ببینیم و اگر به آن 5 سال نرسیم پس در آن صورت به اهداف دست نیافته ایم بلکه باید گام ها را بلندتر برداریم و به امکانات، تسهیلات و تجهیزات مجهز شویم تا با حرکت جهشی بتوانیم در سایر امور آمزشی به پیشرفت هایی دست یابیم.

وی در ارزیابی عملکرد برنامه چهارم توسعه و تحقق اهداف آن اظهار داشت: به نظر می رسد در برنامه چهارم توسعه به همه اهداف آن نرسیدیم زیرا در غیر این صورت به مدت یکسال دیگر تمدید نمی شد.

وی ادامه داد: این نگرانی در برنامه پنجم نیز وجود دارد چون این برنامه که قرار بود سال 89 شروع شود باید از سال 90 آغاز گردد حداقل به گونه ای برنامه ریزی کنیم که ظرف 4 سال به برنامه پنجم توسعه دست پیدا کنیم نه اینکه ظرف 5 سال باز هم به مدت یکسال عقب بمانیم و یک برنامه 5 ساله را 7 ساله طی کنیم.

نماینده رودسر خاطرنشان کرد: البته در برنامه سوم توسعه هم مقداری عقب مانده بودیم و نتوانسته بودیم به همه اهداف این برنامه دست یابیم.

وی تنظیم برنامه را مهم خواند و افزود: کمیسیون های تخصصی مجلس و مرکز پژوهش ها بایستی در مواد برنامه کاملا کار کارشناسی گسترده ای انجام دهند و به جای پیشداوری یک تحقیقات میدانی درخصوص چیزی که تنظیم شده انجام دهند.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات گفت: دستگاه های سازمان مدیریت وزارت آموزش و پرورش و آموزش عالی و دیگر موسسات تحقیقاتی نیز درکمیسیون های نخصصی مجلس حاضر شوند و نظرات خود را ارائه نمایند و جمع بندی نهایی آنها موجب تحقق اهداف برنامه شود.

وی تصریح کرد: اگر کشور دچار چالش های سیاسی اقتصادی نشود اهداف برنامه ها محقق خواهد شد.

عباسی با بیان اینکه انتخابات موجب می شود بعضی از امور کند پیش برود یادآور شد: در سال 88 کشور با التهاب سیاسی مواجه بود و دولت دهم نیز کار خود را آغاز کرده بود و این امر خود سرعت را متوقف می کند.

وی گفت: اگر در سال گذشته جریانات سیاسی اتفاق نمی افتاد و به روند پیشرفت سیاسی اقتصادی و سایر امور ضربه وارد نمی شد شاید ما می توانستیم به اهداف برنامه چهارم دست پیدا کنیم و به هیچ وجه مجبور نبودیم که مجددا آن را برای یکسال تمدید کنیم.

نماینده رودسر ادامه داد: شاید یکی از دلایل تاخیر در ارائه برنامه پنجم توسعه نیز همین باشد که دولت درگیر مسائل فتنه داخلی و سنگ اندازی ها و چالش ها شد و نتوانست به موقع اهداف برنامه را تنظیم کنند و به مجلس ارائه دهد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet