هدر اصلی
1389/02/07 10:58:00
سرویس فرهنگی
ملک محمدی:

از جایگاه فرهنگ غافل شده‌ایم

**حجت الاسلام و المسلمین ملک محمدی گفت: در حال حاضر در کل استان سمنان تنها ۴سینمای فعال و ۷ نشریه محلی وجود دارد که به هیچ وجه پاسخگوی نیازهای فرهنگی جمعیت ۶۰۰ هزار نفری این استان نیست

به گزارش هفته گذشته نشریه کویر سمنان، چهارم بهمن‌‌ماه گذشته، وقتی رئیس جمهور لایحه بودجه سال 89 کشور را تقدیم مجلس کرد، موج خبری تازه‌ای راه افتاد که از تاثیر بودجه دو برابری کشور در حوزه فرهنگ حکایت می کرد. موجی که این بار چشم انداز روشن‌تری را نسبت به سال‌های گذشته برای حوزه فرهنگ ترسیم می کرد. تا جایی که بسیاری از نمایندگان سال 89 را سال ارتقای فرهنگی دستگاه‌ها دانستند که فرصت مغتنمی برای سر و سامان دادن به کاستی‌های فرهنگی استان‌های کشور به شمار می‌رود. احمدی نژاد هم در توضیح این رویکرد فرهنگی به نمایندگان مجلس اعلام کرد که اساس حرکت ملت ایران و انقلاب اسلامی یک حرکت فرهنگی است و اقتصاد، تولید، عمران، روابط اجتماعی، تحرکات سیاسی و اصل حکومت باید در خدمت اعتلا و ارتقاء فرهنگ و ارزش‌های اخلاقی قرار گیرد.

در این لایحه بودجه، سهم مراکز فرهنگی از 4.5 درصد کل بودجه در سال 88 به 7 تا 7.5 درصد در سال 89 رسیده و پیش بینی می‌شود که افزایش نشاط اجتماعی، توسعه مراکز فرهنگی، سینماها، مساجد، مصلی، مراکز نمایشی و حوزه‌های علمیه و کانون‌هایی که به صورت خاص مسئولیت فرهنگی دارند، نتیجه مستقیم این افزایش بودجه باشد.

حجت الاسلام حسن ملک محمدی، نماینده مردم دامغان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به این افزایش بودجه و تاثیر آن در رفع کمبودهای فرهنگی استان سمنان می‌گوید: «خوشبختانه امسال رویکرد دولت دهم سمت و سوی فرهنگی بیشتری پیدا کرده و مجلس هم با تصویب افزایش بودجه در حوزه فرهنگ گام برزگی در راستای اعتلای فرهنگی کشور برداشته است و امیدواریم بتوانیم با استفاده از ابزار و تکنولوژی روز قدم های مفید بیشتری برداریم.»

او با اشاره به این که امسال شاهد جهش و خیزش استان سمنان در حوزه های مختلف فرهنگی خواهیم بود، ادامه می‌دهد: «استان سمنان با توجه به سابقه درخشان تاریخی و تمدن و فرهنگ اصیل بومی و سنتی‌اش نیاز به توجه بیشتری در بخش فرهنگ دارد تا هم فرهنگ بومی‌اش حفظ شود و هم فرهنگ اصیل اسلامی و ولایت مداری در این استان تقویت شود.»

نماینده مردم دامغان در مجلس به مشکلات این شهرستان در حوزه فرهنگ اشاره کرده و می‌گوید: «متاسفانه با گذشت بیش از 30 سال از پیروزی انقلاب اسلامی، ما در دامغان هنوز یک کتابخانه عمومی مجهز یا یک سینما استفاده نداریم. در صورتی که دامغان با جمعیت حدود 100 هزار نفر که 15 هزار نفر آن ها جوانان دانشجو هستند، نیاز مبرمی به پر کردن اوقات فراغت جوانان و بهره مندی از مراکز فرهنگی، سینمایی و تفرجگاه های خانوادگی دارد.»

این در حالی است که در حال حاضر در کل استان سمنان تنها 4سینمای فعال و 7 نشریه محلی وجود دارد که به هیچ وجه پاسخگوی نیازهای فرهنگی جمعیت 600 هزار نفری این استان نیست.

ملک محمدی نیازهای آموزشی استان سمنان را هم به این لیست اضافه می‌کند و می‌گوید: «در حوزه آموزش به نظر می‌رسد که هم آموزش و پرورش استان سمنان، هم آموزش عالی و هم حوزه های علمیه خواهران و برادران نیاز به حمایت و کمک بیشتری دارند. البته موسسات علمی و آموزشی غیر انتفاعی هم از این قاعده مستثنی نیستند و باید آنها را هم در گروه موسسات نیازمند حمایت دانست.»

او در رابطه با حوزه های فرهنگی نیازمند رسیدگی در استان سمنان و هزینه کرد بودجه فرهنگ در این استان گفت: «به طور کلی بودجه فرهنگی در حوزه برنامه‌های هنری، آموزشی، تبلیغی، همایش ها، یادواره های شهدا، همایش نخبگان و فرهیختگان مورد استفاده قرار می‌گیرد. امسال هم ما در استان سمنان طرح‌های فرهنگی، آموزشی و حمایتی از مراکز پژوهشی و تحقیقاتی خواهیم داشت که بعد از تصویب این طرح‌ها در کارگروه فرمانداری‌های شهرداری، به استانداری ها ابلاغ خواهیم کرد و بعد در دور سوم سفرهای استانی رئیس جمهور به اطلاع هیات دولت خواهیم رساند.»

ملک محمدی همچنین توسعه دانشگاه دامغان را یکی دیگر از اهداف فرهنگی استان سمنان می‌داند و می‌گوید: «در حوزه آموزش، بحث ارتقای کیفی دانشگاه دامغان را در برنامه داریم. این دانشگاه که چندی پیش از سوی وزیر علوم به عنوان دانشگاه جامع معرفی شد، قرار است امسال در چند رشته جدید دانشجو و عضو هیات علمی بپذیرد. ما معتقدیم باید تلاش همه جانبه‌ای داشته باشیم تا دانشگاه دامغان نه تنها دانشگاهی جامع باشد، بلکه در مسیر تبدیل شدن به یک قطب علمی در کشور قرار گیرد.»

ملک محمدی با اشاره به اختصاص بودجه 2میلیارد تومانی به حوزه علوم قرآنی ادامه می‌دهد: «بر همین اساس با وزیر علوم به توافق رسیده‌ایم و قرار شده است که دانشکده‌های علوم قرآنی، فنی مهندسی، طب سنتی و دندانپزشکی به این دانشگاه اضافه شوند. در این میان تا کنون مجوز تاسیس دو دانشکده صادر شده و صدور مجوز دو دانشکده دیگر هم قطعی و در حال طی مراحل اداری است.»

 

حرف اول و آخر

ملک محمدی همچنین تسهیل ازدواج جوانان را یکی دیگر از ضرورت‌های استان سمنان می‌داند و ادامه می‌دهد: «وجود خانواده و فرهنگ آن در همه ابعاد جامعه تاثیر گذار است و ما معتقدیم یکی از اقدامات مهمی که باید در این راستا صورت بگیرد، تسهیل ازدواج جوانان است تا بحث فرهنگ خانواده نهادینه شود و آرامش در جامعه به وجود آید. این البته نیازمند ایجاد فرصت‌های شغلی و رفع نگرانی‌های اقتصادی جوانان است که باید در جایگاه خود مورد بررسی قرار بگیرد.»

او ریشه مشکلات امروز کشور را نادیده گرفتن نقش مسائل فرهنگی در جامعه می‌داند و می‌گوید: «متاسفانه در حال حاضر انحرافی به وجود آمده و آن انحراف از جایگاه رفیع و نقش موثر و بی‌بدیل فرهنگ در شئونات اجتماعی است. در حقیقت ما از جایگاه فرهنگ غافل شده‌ایم. در صورتی که فرهنگ در همه عرصه‌های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و حتی نظامی تاثیر گذار است و حرف اول و آخر را می‌زند. بنابراین تمام فعالیت‌های ما باید بر اساس فرهنگ اسلام ناب محمدی و با الهام از سیره عملی ائمه در مسایل اجتماعی و اقتصادی باشد. پرداختن به فرهنگ به معنی اجرای نمایش و ساختن فیلم و سریال و برنامه‌های تشریفاتی نیست. بلکه هدف دولت و مجلس آن است که توجه بیشتری به آرمان‌ها و ارزش های اسلامی داشته باشیم و اگر این امر به صورت صحیح نهادینه شود، عامل تحرک و تعالی در همه عرصه‌های کشور فراهم خواهد شد.»

اما این در حالی است که چندی پیش امام جمعه دامغان و رئیس شورای فرهنگ عمومی این شهرستان هم وضعیت فرهنگی دامغان را نیازمند توجه مسئولان دانست و گفت: «مهم‌ترین جهاد در شرایط فعلی جهاد فرهنگی است و ما باید در راستای رشد فرهنگ در جامعه و تقویت آن بیش از گذشته بکوشیم.»

حجت‌الاسلام و‌المسلمین سیدمحمود ترابی گفت: «شهرستان دامغان 14هزار نفر دانشجو دارد. بنابراین باید در حوزه فرهنگی دانشگاه‌ها کارهای زیربنایی صورت گیرد اما متاسفانه در بحث فرهنگی در دانشگاه‌های شهرستان دامغان رشد چندان خوبی را شاهد نبوده‌ایم.»

رئیس شورای فرهنگ عمومی شهرستان معتقد است: «باید تعادل را در بخش فرهنگی حفظ کنیم و در این زمینه نهادهای فرهنگی شامل اداره آموزش و پرورش، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و حوزه علمیه مسئولیت سنگینی را برعهده دارند.»

امام جمعه دامغان با اشاره به کمبود تفریحگاه‌های سالم برای جوانان ادامه داد: «در بحث فرهنگی شهرستان دامغان موضوع مساجد، تکایا و دانشگاه‌های ما باید مورد توجه قرار گیرد و مسئولان و متولیان امور فرهنگی این شهرستان باید نگاه ویژه‌ای به این موضوعات داشته باشند.»

 

سهم مشارکت دستگاه ها

در لایحه بودجه 368 هزار میلیارد تومانی سال 89 کشور، علاوه بر بودجه‌های معمول در بخش فرهنگ که در سال 88 به حدود 3500 میلیارد تومان می‌رسید، مبلغ 1500 میلیارد تومان هم به عنوان اعتبارات ارتقاء شاخص‌های فرهنگی کشور به حوزه فرهنگ اختصاص داده شده است که از این 1500 میلیارد تومان، 900 میلیارد تومان آن بودجه جاری و 600 میلیارد تومان مابقی، بودجه عمرانی و زیرساخت‌های فرهنگی است.

اما علاوه بر این دو بودجه که به حوزه فرهنگ اختصاص دارد، ردیف بودجه‌ای دیگری هم به بحث فرهنگ اختصاص یافته که از محل مشارکت بانک‌ها و موسسات وابسته به دولت تامین می‌شود. در بند 9- ج  ماده واحده لایحه بودجه سال 1389 کل کشور آمده است: «به منظور توسعه امور فرهنگی، ورزشی، اجتماعی و حمایتی، 3 درصد از درآمدهای عملیاتی شرکت‌های دولتی موضوع ماده (5) قانون مدیریت خدمات کشوری و بانک‌ها و مؤسسات انتفاعی وابسته به دولت در سال 1389، توسط خزانه کسر و به حسابی که به همین منظور ایجاد می‌شود واریز و توسط معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور بین دستگاه‌های ذیربط توزیع خواهد شد.»

از این 3 درصد، یک درصد آن مربوط به حوزه فرهنگ،‌ یک درصد مربوط به حوزه ورزش  و یک درصد مربوط به حوزه اجتماعی  است که البته توسعه امور فرهنگی‌ و ورزشی زیرمجموعه حوزه فرهنگ  محسوب می‌شوند و بخش اجتماعی و حمایتی زیرمجموعه این حوزه به حساب نمی‌آید. به عبارت بهتر 2 درصد از این 3 درصد زیرمجموعه حوزه فرهنگ محسوب خواهد شد.

مرکز پژوهش‌های مجلس پیش بینی کرده است که این بودجه 3 درصدی، مبلغی حدود 11000 میلیارد تومان خواهد بود که با درنظر گرفتن 2 درصد توسعه امور فرهنگی و ورزشی به نظر می‌رسد مبلغ 7300 میلیارد تومان به بدنه امور فرهنگی کشور اضافه شود. مبلغی که در مقایسه با جمع بودجه‌های 3500 میلیارد تومانی و 1500 میلیارد تومانی، قابل توجه به نظر می‌رسد.

ستار هدایت‌خواه سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در خصوص سهم فرهنگ از لایحه بودجه سال 89 می‌گوید: «در لایحه تقدیمی دولت به مجلس، بودجه‌ بخش فرهنگ نسبت به سال 88 افزایش خوبی پیدا کرده و تقریبا کمی کمتر از 2 برابر شده است و بخش قابل توجهی از این بودجه در راستای تمرکززدایی به استان‌ها اختصاص داده شده که رویکرد نسبتا خوبی است.»

هدایت‌خواه ادامه می دهد: «چیزی که از گذشته به عنوان فرهنگ در کمیسیون فرهنگی نام برده می‌شد شامل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان صدا و سیما، سازمان اوقات و امور خیریه، سازمان حج و زیارت، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، مجمع تقریب مذاهب اسلامی، مجمع جهانی اهل بیت، حوزه‌های علمیه، سازمان تبلیغات و دفتر تبلیغات حوزه هنری، تشکل‌های غیردولتی فرهنگی، سازمان میراث فرهنگی و سازمان تربیت‌بدنی است. اما به دلیل این که ورزش اهداف فرهنگی را دنبال می‌کند، آن را هم زیرمجموعه حوزه فرهنگ قرار دادیم. ورزش جلوی خیلی از انحرافات فرهنگی را می‌گیرد و به پر کردن اوقات فراغت جوانان کمک می‌کند، به همین دلیل معمولاً بودجه سازمان تربیت‌بدنی در کمیسیون فرهنگی هم بررسی می‌شود.»

این در حالی است که به گفته سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس، علاوه بر 2 درصد درآمد عملیاتی شرکت‌ها و بانک‌ها و مؤسسات، خود نهادهای فرهنگی هم از 2 درصد تا گاهی 80 درصد افزایش بودجه داشته اند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet