هدر موبایل
1389/02/07 16:13:00
سرویس کمیسیون ها
رئیس کمیته کشوری ایمن سازی پزشکی:

وضعیت واکسن سازی در کشور نگران کننده است

**رئیس کمیته کشوری ایمن سازی پزشکی، وضعیت واکسن سازی در کشور را بسیار نگران کننده و نامناسب ذکر کرد.

علیرضا مرندی روز سه شنبه در گفتگو با خبرگزاری خانه ملت اظهار داشت: ایران به رغم سابقه 70 ساله ای که در واکسن سازی در دنیا و منطقه دارد در وضعیتی است که از لحاظ کیفیت تزریق و واکسن سازی پس از افغانستان و پاکستان قرار گرفته است.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در کشورهای افغانستان و پاکستان هم اکنون واکسن های 5 ظرفیتی و 4 ظرفیتی در یک مرحله تزریق می شود اما در ایران واکسن در 3 مرحله تزریق می شود.

وی درخصوص معایب تعدد و تکرار تزریق  و کم ظرفیتی واکسن ها گفت: متاسفانه تکرار تزریق واکسن ها علاوه بر هزینه بر بودن، وقت گیر بودن، برای اطفال همراه با درد و سوزش بیشتری برای بچه ها به همراه دارد.

وزیر سابق بهداشت، درمان آموزش پزشکی درخصوص برخی صحبت های مسئولان وزارت بهداشت مبنی بر قرار داشتن ایران در جایگاه نخست گفت: این صحبت ها از هیچ پایه و اساس عملی و مستندی برخوردار نیست. جایگاه واقعی ایران در منطقه از لحاظ واکسن سازی در جایگاه اواخر رتبه بندی قرار دارد.

رئیس کمیته کشوری ایمن سازی افزود: در 15 یا 20 سال گذشته ایران از لحاظ واکسن و واکسیناسیون در رتبه اول قرار داشت.

وی خاطرنشان کرد: سالهاست که واکسن های جدیدی تولید و تزریق نکردیم. وزارت بهداشت و درمان آموزش پزشکی معتقد است پول نداریم که واکسن سازی در کشور را اجرایی کنیم. از بُعد دیگر واکسن هایی که به طور عمده تزریق می شود چون سلولی است تشنج زا است؛ اما واکسن هایی که مثلا در افغانستان و پاکستان تزریق می گردد تشنج زا نیستند، از سوی دیگر ما  درخصوص برخی واکسن ها هیچ سرمایه گذاری نمی کنیم.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: بعضی از واکسن ها همانند روتاویروس، پنودرکوک، آبله مرغان، هپاتیت A، آنفلوانزا... را تزریق نمی کنیم و سراغ آنها نمی رویم در حالی که لازم است این واکسن ها را تزریق نماییم.

وی وضعیت تولید واکسن در کشور را بسیار نامناسب دانست و افزود: به دلیل نبود استانداردهای لازم درخصوص واکسن ها مجبوریم تولیدهای واکسن را دور بریزیم، چون فاقد امنیت و تکنولوپی لازم است.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: به نظر می رسد یکی از مهمترین دلایل مشکلات تولید واکسن به ساخت واکسن در جهادسازندگی وقت و وزارت جهادکشاورزی بازمی گردد مکانی که تاکید بر تولید واکسن حیوانی است و توجهی به واکسن انسانی نمی کنند.

رئیس کمیته کشوری ایمن سازی یادآور شد: بهتر است واکسن سازی از وزارت جهادکشاورزی به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی یا بخش خصوصی واگذار شود. چون در این سالها بزرگترین مرکز تولید واکسن کشور «واکسن سازی رازی» عملکردش به گونه ای بوده است که حتی یک دُز هم صادر نکرده است.

وزیر سابق بهداشت و درمان و آموزش پزشکی کشور تاکید کرد: آینده تاریکی برای انستیتو رازی به عنوان بزرگترین مرکز واکسن سازی پیش بینی می شود؛ چرا که مسئولان آن نتیجه کارشان بسیار بد و هیچ تلاشی برای ارتقای تکنولوژی و بهبود کاری و عملکردی ندارند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet